Son dakika: ABD TÜFE enflasyonu Ocak ayında %2,9 beklentisine kıyasla %3,1'e geriledi


Paylaş:

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun (BLS) Salı günü bildirdiğine göre, Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) değişimle ölçülen ABD'deki enflasyon Ocak ayında yıllık bazda %3,1'e geriledi. Bu rakam %2,9 olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE ise aynı dönemde %3,9 artış göstererek Aralık ayındaki artışla eşleşti ve analistlerin %3,7'lik tahminini aştı.

ABD enflasyon raporuna ve piyasa tepkisine ilişkin canlı yayınımızı takip edin.

Aylık bazda TÜFE ve Çekirdek TÜFE sırasıyla %0,3 ve %0,4 arttı.

ABD TÜFE verilerine piyasa tepkisi

ABD Doları (USD) ani tepkiyle rakiplerine karşı güç topladı. ABD Dolar Endeksi (DXY) son olarak, gün için %0,45 artışla 104,60 seviyesinden işlem görüyordu.

Bugün ABD Doları fiyatı

Aşağıdaki tablo ABD Doları'nın (USD) listelenen majör para birimleri karşısında bugünkü yüzde değişimini göstermektedir. ABD Doları, İsviçre Frankı karşısında en güçlü olanıydı.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   0.40% 0.17% 0.29% 0.66% 0.39% 0.88% 0.99%
EUR -0.41%   -0.15% -0.10% 0.35% 0.09% 0.57% 0.55%
GBP -0.23% 0.17%   0.06% 0.48% 0.16% 0.65% 0.75%
CAD -0.29% 0.10% -0.70%   0.42% 0.10% 0.68% 0.66%
AUD -0.66% -0.34% -0.55% -0.42%   -0.33% 0.17% 0.31%
JPY -0.38% -0.06% -0.23% -0.16% 0.24%   0.51% 0.46%
NZD -0.88% -0.58% -0.74% -0.68% -0.25% -0.48%   -0.02%
CHF -0.99% -0.55% -0.72% -0.66% -0.30% -0.46% 0.01%  

Isı haritası, ana para birimlerinin birbirlerine göre yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken karşıt para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçip yatay çizgi boyunca Japon Yenine doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişim, EUR (taban)/JPY (alıntı) değerini temsil edecektir.


Aşağıdaki bu bölüm, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin önizlemesi olarak saat 03:00 GMT'de (06:00 TSİ) yayınlandı.

  • ABD Tüketici Fiyat Endeksi, Aralık ayındaki %3,4'lük artışa kıyasla Ocak ayında yıllık bazda %2,9 artacak.
  • Yıllık Çekirdek TÜFE enflasyonunun Ocak ayında %3,7'e gerilemesi bekleniyor.
  • Enflasyon raporu, Fed'in politika değişikliğinin zamanlamasına ilişkin ipuçları sağlayarak ABD Dolarını etkileyebilir.

Ocak ayına ilişkin yüksek etkili ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon verileri Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından salı günü saat 13:30 GMT'de (16:30 TSİ)  yayınlanacak. Enflasyon verileri, piyasanın Federal Rezerv (Fed) politika eksenine ilişkin fiyatlamasını değiştirebilir ve ABD Doları (USD) etrafında aşırı oynaklığı körükleyebilir.

Bir sonraki TÜFE veri raporunda ne beklenmeli?

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) enflasyonun ocak ayında, Aralık ayında bildirilen %3,4'lük artıştan biraz daha yumuşak bir şekilde, yıllık %2,9 oranında artacağı tahmin ediliyor. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE enflasyon oranının ise aynı dönemde %3,9'dan %3,7'e gerileyeceği tahmin ediliyor.

Aylık TÜFE'nin %0,2, Çekirdek TÜFE'nin ise %0,3 artması öngörülüyor.

BLS Cuma günü yaptığı açıklamada Aralık ayı için aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışını %0,3'ten %0,2'ye düşürdüğünü duyurdu. Çekirdek TÜFE ise aynı dönem için %0,3 olarak revize edilmedi. Öte yandan, Kasım ayı TÜFE artışı %0,1'den %0,2'ye yükseltilirken, Ekim ayındaki %0,1'lik artış değiştirilmedi. BLS, TÜFE revizyonlarının yeni mevsimsel düzeltme faktörlerini yansıttığını kaydetti.

Ocak ayında petrol fiyatları, Kızıldeniz'de devam eden kriz nedeniyle arz şoku endişelerinin artmasıyla %6'dan fazla yükseldi. Manheim Kullanılmış Araç Endeksi ise aynı dönemde değişmedi. Enflasyon raporunu değerlendiren TD Securities analistleri, "Çekirdek enflasyonun Ocak ayında aylık bazda %0,3 ile nispeten değişmeden kalmasını, manşet enflasyonun ise onda bir oranında yavaşlayarak %0,1'e gerilemesini bekliyoruz," dedi. "Yuvarlanmamış çekirdek TÜFE tahminimiz olan aylık %0,27, %0,2 ile %0,3 arasında bir artış olacağını gösteriyor. Raporun, kullanılmış araç fiyatlarının enflasyon üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermesi muhtemelken, OKS/kiraların yatay hareket etmesi bekleniyor."

ABD Tüketici Fiyat Endeksi raporu EUR/USD'yi nasıl etkileyebilir?

Ocak ayına ilişkin etkileyici işgücü piyasası verilerinin ardından, piyasalar Federal Rezerv'in (Fed) politika ekseninin zamanlamasına ilişkin görüşlerini değiştirdi ve Mart ayında bir faiz indirimi fiyatlamaktan kaçındı. CME FedWatch aracına göre, Fed'in bir sonraki toplantıda politika faizini değiştirmeme olasılığı %80'den daha güçlü.

Bu noktada, piyasaların Mart ayında bir faiz indirimi olasılığını yeniden düşünmesi için aylık Çekirdek TÜFE verisinde önemli bir aşağı yönlü sürpriz, yani negatif bir baskı gerekecek. Bu senaryoda, ABD Hazine Tahvili getirileri güneye dönebilir ve ABD Doları (USD) üzerinde baskı yaratabilir. Öte yandan, bu veride tahmin edilenden daha güçlü bir artış olması, USD'nin rakipleri karşısındaki performansı üzerinde kısa süreli olumlu bir etki yaratabilir.

Piyasalar Fed'in Mayıs ayında faiz indirimine gidip gitmeyeceği konusunda hala emin değil. Şu an ile Mayıs ayındaki politika açıklaması arasında iki set istihdam ve enflasyon verisi daha olacak. Bu nedenle, yatırımcılar Ocak ayı enflasyon rakamlarına dayanarak büyük pozisyonlar almaktan kaçınabilir ve ekonominin önümüzdeki birkaç ay içinde nasıl gelişeceğini görmek için bekleyebilirler.

FXStreet Avrupa Seansı Baş Analisti Eren Şengezer, EUR/USD için kısa bir teknik görünüm sunuyor ve şöyle açıklıyor: "EUR/USD, 100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve Ekim-Aralık yükseliş trendinin Fibonacci %50 geri çekilmesinin aynı hizada olduğu 1,0800 civarında sabit duruyor. Paritenin bu seviyenin üzerinde istikrar sağlayamaması durumunda, 1.0700 (Fibonacci %61,8 düzeltme), 1.0660 (statik seviye) ve 1.0600'den (psikolojik seviye) önce bir sonraki destek olarak görülebilir.

"Yukarı yönde, 200 günlük SMA 1.0900 (psikolojik seviye) ve 1.0950 (Fibonacci %23.6 düzeltme) öncesinde 1.0840'ta sert bir direnç oluşturuyor."

Ekonomik Gösterge

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve Enerji Hariç Tüketici Fiyat Endeksi (MoM)

Enflasyonist veya deflasyonist eğilimler, temsili mal ve hizmetlerden oluşan bir sepetin fiyatlarının periyodik olarak toplanması ve verilerin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olarak sunulmasıyla ölçülür. TÜFE verileri aylık olarak derlenmekte ve ABD Çalışma İstatistikleri Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır. Aylık baskı, referans aydaki mal fiyatlarını bir önceki ayla karşılaştırır.TÜFE Gıda ve Enerji Hariç, fiyat baskılarının daha doğru bir ölçümünü vermek için daha değişken gıda ve enerji bileşenlerini hariç tutar. Genel olarak, yüksek bir değer ABD Doları (USD) için yükseliş olarak görülürken, düşük bir değer düşüş olarak görülmektedir.

 Daha fazlasını okuyun.

Bir sonraki yayın: 13/02/2024 13:30:00 GMT (16:00:00 TSİ)

Sıklık: Aylık

Kaynak: ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu

Yatırımcılar için neden önemli?

ABD Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını ve azami istihdamı korumak gibi ikili bir görevi var. Buna göre yıllık %2 civarında olması gereken enflasyon, dünyanın pandemiye maruz kalmasından bu yana merkez bankasının direktiflerinin en zayıf ayağı haline geldi ve bu durum bugünlere kadar uzandı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) on yılın en yüksek seviyelerinde seyrederken, arz zinciri sorunları ve darboğazlar nedeniyle fiyat baskıları artmaya devam ediyor. Fed enflasyonu kontrol altına almak için halihazırda önlemler almıştır ve öngörülebilir gelecekte de agresif tutumunu sürdürmesi beklenmektedir.

Fed SSS

Federal Rezerv ne yapar, ABD Dolarını nasıl etkiler?

ABD'de para politikası Federal Rezerv (Fed) tarafından şekillendirilir. Fed'in iki görevi vardır: fiyat istikrarını sağlamak ve tam istihdamı teşvik etmek. Bu hedeflere ulaşmak için kullandığı birincil araç faiz oranlarını ayarlamaktır.
Fiyatlar çok hızlı arttığında ve enflasyon Fed'in %2'lik hedefinin üzerine çıktığında, faiz oranlarını yükselterek ekonomi genelinde borçlanma maliyetlerini artırır. Bu da ABD'yi uluslararası yatırımcılar için paralarını park etmek için daha cazip bir yer haline getirdiğinden daha güçlü bir ABD Doları (USD) ile sonuçlanır.
Enflasyon %2'nin altına düştüğünde veya İşsizlik Oranı çok yüksek olduğunda, Fed borçlanmayı teşvik etmek için faiz oranlarını düşürebilir ve bu da Dolar üzerinde baskı yaratır.

Fed para politikası toplantılarını ne sıklıkla yapar?

Federal Rezerv (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) ekonomik koşulları değerlendirdiği ve para politikası kararları aldığı yılda sekiz politika toplantısı düzenler.
FOMC'ye on iki Fed yetkilisi katılır - Guvernörler Kurulu'nun yedi üyesi, New York Federal Rezerv Bankası başkanı ve dönüşümlü olarak bir yıllık dönemler halinde görev yapan diğer on bir bölgesel Rezerv Bankası başkanından dördü.

Quantitative Easing (QE) nedir ve USD'yi nasıl etkiler?

Aşırı durumlarda, Federal Rezerv Niceliksel Gevşeme (QE) adlı bir politikaya başvurabilir. QE, Fed'in sıkışmış bir finansal sistemdeki kredi akışını önemli ölçüde artırdığı bir süreçtir.
Krizler sırasında veya enflasyonun aşırı düşük olduğu durumlarda kullanılan standart dışı bir politika önlemidir. Fed'in 2008'deki Büyük Finansal Kriz sırasında tercih ettiği silahtı. Fed'in daha fazla Dolar basmasını ve bunları finansal kurumlardan yüksek dereceli tahvil satın almak için kullanmasını içerir. QE genellikle ABD Dolarını zayıflatır.

Kantitatif Sıkılaştırma (QT) nedir ve ABD Dolarını nasıl etkiler?

Niceliksel sıkılaştırma (QT), QE'nin tersi bir süreç olup, Federal Rezerv'in finansal kuruluşlardan tahvil alımını durdurması ve vadesi gelen tahvillerin anaparasını yeni tahvil satın almak için yeniden yatırmamasıdır. Genellikle ABD Dolarının değeri için olumludur.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge