Son Dakika: ISM İmalat PMI şubat ayında 49,5 beklentisine kıyasla 47,8'e düştü


ABD imalat sektöründeki ticari faaliyet Şubat ayında artan bir hızla daralırken, ISM İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ocak ayındaki 49,1'den 47,8'e düştü. Bu rakam piyasanın 49,5 beklentisinin büyük bir farkla altında kaldı.

Raporun diğer detaylarında İstihdam Endeksi'nin 47,1'den 45,9'a, Yeni Siparişler Endeksi'nin 52,5'ten 49,2'ye ve Ödenen Fiyatlar Endeksi'nin 52,9'dan 52,5'e gerilediği görüldü.

ISM İmalat PMI verilerine piyasa tepkisi

ABD Dolarının altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısındaki değerlemesini izleyen ABD Dolar Endeksi (DXY), ani tepkiyle seansın en yüksek seviyelerinden geri çekildi. Endeks son olarak, gün için neredeyse hiç değişmeden 104,15 seviyesinden işlem görüyordu.

Bu hafta ABD Doları fiyatı

Aşağıdaki tablo ABD Dolarının (USD) bu hafta listelenen başlıca para birimlerine karşı yüzde değişimini göstermektedir. ABD Doları, Yeni Zelanda Doları karşısında en güçlü olanıydı.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   0.05% 0.47% 0.56% 0.89% -0.09% 1.53% 0.67%
EUR -0.04%   0.40% 0.54% 0.85% -0.10% 1.50% 0.63%
GBP -0.48% -0.41%   0.14% 0.44% -0.50% 1.09% 0.23%
CAD -0.57% -0.54% -0.14%   0.34% -0.65% 0.96% 0.09%
AUD -0.91% -0.86% -0.44% -0.31%   -0.95% 0.66% -0.21%
JPY 0.08% 0.13% 0.61% 0.66% 1.01%   1.64% 0.75%
NZD -1.53% -1.48% -1.04% -0.95% -0.66% -1.61%   -0.91%
CHF -0.67% -0.62% -0.23% -0.09% 0.23% -0.74% 0.87%  

Isı haritası, ana para birimlerinin birbirlerine göre yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken karşıt para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçip yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişim, EUR (baz)/JPY (kotasyon) değerini temsil edecektir.


Aşağıdaki bu bölüm, ISM İmalat PMI verilerinin önizlemesi olarak saat 09:00 GMT'de (12:00 TSİ) yayınlandı.

  • ABD ISM İmalat PMI endeksinin Şubat ayında ılımlı bir artış göstermesi bekleniyor.
  • Piyasa oyuncuları ayrıca ISM Ödenen Fiyatlar Endeksi ve İstihdam Endeksine de dikkat edecek.
  • EUR/USD paritesi ABD PCE enflasyonu verilerinden etkilenmeyerek Fibonacci seviyeleri arasında sıkıştı.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) Şubat ayı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksini (PMI) Mart ayının ilk iş günü olan cuma günü yayınlayacak. Rapor, ABD imalat sektörünün sağlığı ve genel ekonominin yönü hakkında güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor. Rakamlar yüzde olarak ifade edilirken, 50,0'nin üzerindeki değerler genişlemeye, altındaki değerler ise daralmaya işaret etmektedir.

ABD Şubat İmalat PMI değeri 49,5 olarak öngörülürken, aralık ayındaki 49,1'lik değerden daha iyi olmakla birlikte yine de istenen eşiğin altında kalıyor. Resmi açıklamaya göre, "imalat sektörü ocak ayında, bir aylık "değişmeyen" durum (50'lik PMI değeri) ve bundan önceki 28 aylık büyümenin ardından 15. ay üst üste daraldı."

ISM imalat PMI raporundan ne beklenmeli?

Ocak ayında, ISM İmalat PMI oldukça cesaret vericiydi çünkü ankete katılanlar satışlarda artış ve daha istikrarlı maliyetler kaydetti. Yine de birçok kişi yeni siparişlerde bir yavaşlama olduğunu ve talebin sürekli yavaşladığını belirtti.

ISM İmalat PMI, bazıları spekülatif ilgi tarafından yakından izlenen birkaç alt bileşene ayrılmıştır. Ocak ayında Yeni Siparişler Endeksi 52,5 ile genişleme bölgesine geçerek bir şekilde talep görünümünün iyileştiğine işaret etti. Aynı zamanda Fiyatlar Endeksi de Aralık ayına kıyasla 7,7 puanlık bir artışla 52,9 olarak kaydedildi. Fiyat Endeksi, ABD'li üreticilerin girdileri için ödedikleri fiyat değişimini ölçmektedir ve böyle bir ilerleme, ısınma fiyat baskılarına işaret etmektedir. Son olarak, İstihdam Endeksi Aralık ayındaki 47,5 rakamına kıyasla 47,1 olarak kaydedilmiştir.

Genel olarak, 50,0'ın üzerinde bir manşet okuma beklentilerin üzerinde bir genişlemeye işaret etmeli ve finansal piyasalar olumlu haberleri memnuniyetle karşılamalıdır. Sonuç olarak, hisse senetleri gibi yüksek getirili varlıklar yükselirken, ABD Doları risk iştahı nedeniyle satış baskısı altına girebilir. Yatırımcılar ayrıca, Yeni Siparişler alt bileşenindeki artış ve fiyat baskılarının hafiflemesi gibi daha fazla genişleme işaretlerini de memnuniyetle karşılayacaktır.

Enflasyonla ilgili olarak ABD, Ocak ayı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksini açıkladı. Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), Perşembe günü Federal Rezerv'in (Fed) en sevdiği enflasyon göstergesini raporladı ve rakamlar piyasa beklentilerini karşıladı. Çekirdek PCE Fiyat Endeksi aylık bazda %0,4 artarak bir önceki %0,2'lik artışın iki katına çıkarken, yıllık oran Aralık ayındaki %2,9'dan %2,8'e geriledi.

Beklentiler doğrultusunda veriler çıtayı çok az yükseltti. Piyasa katılımcıları Fed'in Haziran ayında faiz indirimine gideceğine dair bahis oynamaya devam ederken, 25 baz puanlık (bps) indirim ihtimali %52 civarında seyrediyor.

ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi raporu ne zaman açıklanacak ve EUR/USD'yi nasıl etkileyebilir?

ISM İmalat PMI raporunun cuma günü saat 15:00 GMT'de (18:00 TSİ) açıklanması planlanıyor. Verilerin açıklanmasından önce, ABD Doları yeniden toparlanmaya çalışıyor. EUR/USD paritesi aralık sonunda 1,1139'a ulaştığından bu yana neredeyse hiç düşmedi ve şubat ortasında 1,0694'te dip yaptı.

FXStreet Baş Analisti Valeria Bednarik şunları belirtiyor: "Aralık/şubat düşüşünü ölçen %38,2 Fibonacci düzeltmesi, satıcıların son birkaç gündeki ilerlemeleri reddettiği 1,0865'e geliyor. Şimdiye kadar alıcılar, EUR/USD'nin Fibonacci seviyelerinin ortasında işlem görmesiyle, 1,0799'da aynı düşüşün %23,6'lık geri çekilmesi civarında aşağı tarafı savundu. Paritenin spekülatif ilgi açısından daha cazip hale gelmesi için bu uç noktalardan herhangi birini kırması gerekecektir." diyor.

Bednarik, "Devam eden ilerleme sadece bir düzeltme gibi görünüyor ve parite kazançlarını 1,0860 bölgesinin ötesine taşımayı başarsa bile, EUR/USD'nin sürdürülebilir bir toparlanmayı teyit etmek için %61,8'lik geri çekilme olan 1,0970'i kırması gerekecek. Ancak EUR'nun kendi kendine zayıflığı, yükseliş vakasına karşı oynuyor. Aşağı yönde, 1.0800 bölgesi gerçekten de destek sağlıyor ve bunun altında bir kırılma, aylık düşük seviyenin yeniden test edilmesine kapı açıyor. Bu arada parite, piyasanın yaklaşan Fed hamlelerine ilişkin bakış açısını etkileyebilecek yönlü bir katalizör öncesinde muhtemelen konsolidatif aşamasını uzatacaktır." diye ekliyor.

 

Ekonomik Gösterge

Amerika Birleşik Devletleri ISM İmalat PMI

Aylık olarak yayınlanan Institute for Supply Management (ISM) İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), ABD imalat sektöründeki iş faaliyetlerini ölçen öncü bir göstergedir. Gösterge, imalat tedarik yöneticilerinin kendi kuruluşları içinde topladıkları bilgilere dayanan bir anketten elde edilir. Ankete verilen yanıtlar, bir önceki aya kıyasla cari aydaki değişimi yansıtmaktadır. 50'nin üzerinde bir okuma, imalat ekonomisinin genel olarak genişlediğini gösterir ve ABD Doları (USD) için bir yükseliş işaretidir. 50'nin altındaki bir okuma, fabrika faaliyetlerinin genel olarak azaldığına işaret eder ve bu da USD için düşüş olarak görülür.

 Daha fazla bilgi edinin.

Bir sonraki yayın: 01/03/2024 15:00:00 GMT (18:00:00 TSİ)

Sıklık: Aylık

Kaynak: Tedarik Yönetimi Enstitüsü

Yatırımcılar için neden önemli?

Tedarik Yönetimi Enstitüsü'nün (ISM) İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ABD imalat sektörünün durumu hakkında güvenilir bir görünüm sunmaktadır. Endeksin 50'nin üzerinde olması anket döneminde iş faaliyetlerinin genişlediğini, 50'nin üzerinde olması ise tersini göstermektedir. PMI'lar öncü göstergeler olarak kabul edilir ve ekonomik döngüde bir değişime işaret edebilir. Beklenenden daha güçlü baskılar genellikle USD üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Manşet PMI'a ek olarak, İstihdam Endeksi ve Ödenen Fiyatlar Endeksi rakamları da işgücü piyasası ve enflasyona ışık tuttukları için yakından takip edilmektedir.

Risk duyarlılığı Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Finansal piyasalardaki duyarlılığa atıfta bulunurken "risk-on" ve "risk-off" terimleri ne anlama gelir?

Finansal jargon dünyasında yaygın olarak kullanılan iki terim olan "risk-on" ve "risk-off", yatırımcıların söz konusu dönemde göze almak istedikleri risk düzeyini ifade eder. "Riskli" bir piyasada yatırımcılar gelecek konusunda iyimserdir ve riskli varlıkları satın almaya daha isteklidir. "Risk-off" piyasasında ise yatırımcılar gelecekten endişe duydukları için "güvenli oynamaya" başlarlar ve bu nedenle nispeten mütevazı da olsa getiri sağlayacağı daha kesin olan daha az riskli varlıkları satın alırlar.

Risk duyarlılığı dinamiklerini anlamak için takip edilmesi gereken temel varlıklar nelerdir?

Tipik olarak, "riskli" dönemlerde hisse senedi piyasaları yükselir, Altın hariç çoğu emtia da olumlu büyüme görünümünden faydalandığı için değer kazanır. Ağır emtia ihracatçısı olan ülkelerin para birimleri artan talep nedeniyle güçlenir ve Kripto para birimleri yükselir. "Riskten uzak" bir piyasada, Tahviller yükselir - özellikle büyük devlet Tahvilleri - Altın parlar ve Japon Yeni, İsviçre Frangı ve ABD Doları gibi güvenli liman para birimleri fayda sağlar.

Duyarlılık "riske açık" olduğunda hangi para birimleri güçlenir?

Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları (CAD), Yeni Zelanda Doları (NZD) ve Ruble (RUB) ve Güney Afrika Randı (ZAR) gibi küçük dövizler "riskli" piyasalarda yükselme eğilimindedir. Bunun nedeni, bu para birimlerinin ekonomilerinin büyüme için büyük ölçüde emtia ihracatına bağımlı olması ve riskli dönemlerde emtia fiyatlarının yükselme eğiliminde olmasıdır. Bunun nedeni, yatırımcıların artan ekonomik faaliyet nedeniyle gelecekte hammaddelere daha fazla talep olacağını öngörmeleridir.

Duyarlılık "riskten uzak" olduğunda hangi para birimleri güçlenir?

"Riskten kaçış" dönemlerinde yükselme eğiliminde olan başlıca para birimleri ABD Doları (USD), Japon Yeni (JPY) ve İsviçre Frangı'dır (CHF). ABD Doları, dünyanın rezerv para birimi olduğu için ve kriz zamanlarında yatırımcılar, dünyanın en büyük ekonomisinin temerrüde düşme olasılığı düşük olduğu için güvenli olarak görülen ABD devlet borçlarını satın aldıkları için. Yen, Japon devlet tahvillerine olan talebin artmasından dolayı, çünkü büyük bir kısmı krizde bile elden çıkarma ihtimali olmayan yerli yatırımcılar tarafından tutulmaktadır. İsviçre Frangı, çünkü sıkı İsviçre bankacılık yasaları yatırımcılara gelişmiş sermaye koruması sunmaktadır.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge