Son dakika: ABD JOLTS Açık İş Pozisyonları şubatta 8,74 milyon beklentisi karşısında 8,75 milyona yükseldi


ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun (BLS) salı günü açıkladığı İş İlanları ve İşgücü Devir Anketi'ne (JOLTS) göre şubat ayının son iş gününde açık iş sayısı 8,75 milyon olarak gerçekleşti. Bu rakam, ocak ayındaki 8,74 milyon (8,86 milyondan revize edildi) iş ilanının ardından geldi ve 8,74 milyonluk piyasa beklentisinin biraz üzerinde gerçekleşti.

BLS basın açıklamasında, "Ay boyunca, işe alınanların sayısı ve toplam işten ayrılanların sayısı sırasıyla 5,8 milyon ve 5,6 milyon olarak çok az değişti" dedi ve "İşten ayrılmalar içinde, işten ayrılmalar (3,5 milyon) ve işten çıkarmalar ve işten çıkarmalar (1,7 milyon) çok az değişti." diye ekledi.

JOLTS Açık İş Pozisyonları verilerine piyasa tepkisi

ABD Doları (USD) Endeksi (DXY) bu raporun ardından düşüşe geçti ve son olarak, gün için %0,22 değer kaybıyla 104,73 seviyesine geriledi.

Bugün ABD Doları fiyatı

Aşağıdaki tablo, ABD Dolarının (USD) bugün listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. ABD Doları, Avustralya Doları karşısında en zayıf para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   -0.02% -0.16% -0.11% -0.33% 0.07% -0.11% 0.38%
EUR 0.02%   -0.13% -0.10% -0.31% 0.08% -0.09% 0.40%
GBP 0.14% 0.13%   0.03% -0.18% 0.21% 0.04% 0.53%
CAD 0.11% 0.10% -0.03%   -0.21% 0.18% 0.01% 0.52%
AUD 0.32% 0.30% 0.18% 0.21%   0.39% 0.22% 0.73%
JPY -0.07% -0.08% -0.22% -0.17% -0.38%   -0.18% 0.32%
NZD 0.11% 0.09% -0.06% 0.00% -0.20% 0.18%   0.51%
CHF -0.41% -0.43% -0.55% -0.52% -0.74% -0.34% -0.52%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişimi EUR (baz)/JPY'yi (kotasyon) temsil edecektir.

 


Aşağıda yer alan bu bölüm ABD JOLTS Açık İş Pozisyonları verisinin bir ön izlemesi olarak saat 08:00 GMT'de (11:00 TSİ) yayımlanmıştır.

  • ABD JOLTS verileri mart ayı istihdam raporu öncesinde yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.
  • Şubat ayının son iş gününde açık iş sayısının 8,79 milyona gerileyeceği tahmin ediliyor.
  • Piyasalar haziran ayında 25 baz puanlık bir Fed faiz indirimi olasılığını güçlü görüyor.

ABD Açık İş Pozisyonları ve İşgücü Devir Anketi (JOLTS) ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından salı günü 14:00 GMT'de (17:00 TSİ) açıklanacak. Söz konusu yayın, işten çıkarma ve işten ayrılma sayılarının yanı sıra şubat ayındaki açık iş sayılarındaki değişime ilişkin veriler sunacak.

JOLTS verileri, maaşları ve enflasyonu etkileyen önemli bir faktör olan işgücü piyasasındaki arz-talep dinamiklerine ilişkin değerli bilgiler sağlayabildiği için piyasa katılımcıları ve Federal Rezerv (Fed) politika yapıcıları tarafından dikkatle incelenmektedir. İşgücüne olan talebin azaldığının bir işareti olan açık iş pozisyonları son bir buçuk yıldır azalma eğiliminde olsa da, pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalmaya devam ediyor.

Bir sonraki JOLTS raporunda ne bekleniyor?

BLS, Ocak ayı JOLTS raporunda "Ay boyunca, işe alınanların sayısı ve toplam işten ayrılanların sayısı sırasıyla 5,7 milyon ve 5,3 milyon olarak çok az değişti" dedi ve "İşten ayrılmalar içinde, işten ayrılanlar (3,4 milyon) ve işten çıkarmalar ve işten çıkarmalar (1,6 milyon) çok az değişti." diye ekledi.

Ocak-Ekim döneminde istikrarlı bir şekilde 10,5 milyondan 8,85 milyona gerileyen açık iş sayısı, o tarihten bu yana 9 milyonun altında sabitlenmiş görünüyor. Önümüzdeki şubat ayı verileri için piyasalar, ocak ayındaki 8,86 milyondan 8,79 milyona hafif bir düşüş daha bekliyor. Covid-19 salgınının vurmasından önce 2019'da açık işler ortalama 7 milyon civarındaydı. Bu arada, Tarım Dışı İstihdam ocak ayındaki 229.000 artışın ardından şubat ayında 275.000 arttı (353.000'den revize edildi).

ABD Doları (USD) mart ayını yükselişle kapattı. USD'nin altı büyük para biriminden oluşan bir sepet karşısındaki değerini ölçen USD Endeksi (DXY) ayın ikinci yarısında yönünü yukarıya çevirdi ve günü kazançlarla kapattı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) revize edilmiş Tahmin Özeti (SEP), politika yapıcıların 2024 yılında politika faizini toplam 75 baz puan (bps) düşürmesini beklediğini gösterse de, ABD'den gelen iyimser makroekonomik veriler USD'nin yerini korumasına yardımcı oldu. CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda Haziran ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığını %65 olarak fiyatlıyor.

FXStreet Analisti Eren Şengezer, JOLTS Açık İş Pozisyonları verisi ve potansiyel piyasa tepkisi hakkındaki görüşlerini paylaşıyor:

"Şubat ayına ilişkin JOLTS İş İlanları verisinin 8,5 milyon veya altında gelmesi durumunda, işgücü piyasasındaki gevşeme koşullarını yeniden teyit edebilir ve ani tepki ile USD üzerinde baskı yaratabilir. Öte yandan, 9,5 milyona yakın bir değer, yatırımcıların en azından cuma günkü Mart ayı istihdam raporuna kadar haziran ayında bir faiz indirimi fiyatlamaktan kaçınmasına neden olabilir ve USD'nin benzerleri karşısında dirençli kalmasını sağlayabilir."

JOLTS raporu ne zaman açıklanacak ve EUR/USD'yi nasıl etkileyebilir?

Açık iş sayıları saat 14:00 GMT'de (17:00 TSİ) yayınlanacak. Eren, JOLTS verileri öncesinde EUR/USD için izlenecek temel teknik seviyelere dikkat çekiyor:

"200 günlük Basit Hareketli Ortalama ve son düşüş trendinin Fibonacci %38,2 geri çekilmesi EUR/USD için 1,0840-1,0850'de güçlü bir direnç oluşturuyor. Paritenin bu engeli aşmayı başarması durumunda, teknik alıcıları çekebilir ve 1,0900 (Fibonacci %50 geri çekilme) ve 1,0950'yi (Fibonacci %61,8 geri çekilme) hedefleyebilir."

"Aşağı yönde, EUR/USD 1,0800'ün (Fibonacci %23,6 düzeltme) altında kalırken satıcıların kontrolü elinde tutması muhtemel. 1.0700 seviyesi (düşüş trendinin son noktası) 1.0650'den (Kasım ayındaki statik seviye) önce bir sonraki destek olarak görülebilir."

Ekonomik Gösterge

Amerika Birleşik Devletleri JOLTS İş İlanları

JOLTS İş İlanları, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından iş ilanlarını ölçmeye yardımcı olmak için yapılan bir ankettir. Her ay perakendeciler, üreticiler ve farklı ofisler dahil olmak üzere işverenlerden veri toplar.

 Daha fazlasını okuyun.

Bir sonraki yayın: 02/04/2024 14:00:00 GMT (17:00:00 TSİ)

Sıklık: Aylık

Kaynak: ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu

 

ABD Doları Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

ABD Doları (USD), Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi para birimi ve yerel banknotlarla birlikte dolaşımda bulunduğu önemli sayıda diğer ülkenin 'fiili' para birimidir. Dünyada en çok işlem gören para birimi olup, 2022 verilerine göre tüm küresel döviz cirosunun %88'inden fazlasını ya da günde ortalama 6,6 trilyon dolarlık işlemi oluşturmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ABD Doları, dünyanın rezerv para birimi olarak İngiliz Sterlini'nin yerini almıştır. Tarihinin büyük bir bölümünde ABD Doları, 1971'de Bretton Woods Anlaşması ile Altın Standardı ortadan kalkana kadar Altın ile desteklenmiştir.

ABD Dolarının değeri üzerinde etkili olan en önemli tek faktör, Federal Rezerv (Fed) tarafından şekillendirilen para politikasıdır. Fed'in iki görevi vardır: fiyat istikrarını sağlamak (enflasyonu kontrol etmek) ve tam istihdamı teşvik etmek. Bu iki hedefe ulaşmak için kullandığı başlıca araç faiz oranlarını ayarlamaktır. Fiyatlar çok hızlı arttığında ve enflasyon Fed'in %2'lik hedefinin üzerine çıktığında, Fed faiz oranlarını artıracak ve bu da USD'nin değer kazanmasına yardımcı olacaktır. Enflasyon %2'nin altına düştüğünde veya İşsizlik Oranı çok yüksek olduğunda, Fed faiz oranlarını düşürebilir ve bu da Dolar üzerinde baskı yaratır.

Aşırı durumlarda, Federal Rezerv daha fazla Dolar basabilir ve niceliksel gevşemeyi (QE) yürürlüğe koyabilir. QE, Fed'in sıkışmış bir finansal sistemdeki kredi akışını önemli ölçüde artırdığı bir süreçtir. Bankaların (karşı tarafın temerrüde düşmesi korkusuyla) birbirlerine borç vermemesi nedeniyle krediler kuruduğunda kullanılan standart dışı bir politika önlemidir. Sadece faiz oranlarını düşürmenin gerekli sonuca ulaşma olasılığının düşük olduğu durumlarda başvurulan son çaredir. Fed'in 2008'deki Büyük Finansal Kriz sırasında meydana gelen kredi sıkışıklığıyla mücadele etmek için tercih ettiği silahtı. Fed'in daha fazla Dolar basmasını ve bunları ağırlıklı olarak finansal kuruluşlardan ABD devlet tahvili satın almak için kullanmasını içerir. QE genellikle daha zayıf bir ABD Dolarına yol açar.

Niceliksel sıkılaştırma (QT), Federal Rezerv'in finansal kurumlardan tahvil alımını durdurduğu ve elinde tuttuğu tahvillerin vadesi gelen anaparasını yeni alımlara yeniden yatırmadığı ters bir süreçtir. Genellikle ABD Doları için olumludur.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge