Son dakika: ABD TÜFE enflasyonu nisan ayında beklendiği gibi %3,4'e geriledi


ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun (BLS) çarşamba günü yayınladığı rapora göre, ABD'de Tüketici Fiyat Endeksindeki (TÜFE) değişimle ölçülen enflasyon, mart ayındaki %3,5 seviyesinden nisan ayında yıllık bazda %3,4'e geriledi. Bu oran, %3,4 olan piyasa beklentisine paralel gerçekleşti.

Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen yıllık çekirdek TÜFE ise aynı dönemde %3,8'den %3,6'ya gerileyerek analistlerin tahminleriyle örtüştü. Aylık bazda TÜFE ve çekirdek TÜFE'nin her ikisi de %0,3 arttı.

ABD enflasyon verileri ve piyasa tepkilerine ilişkin canlı yayınımızı takip edin.

ABD enflasyon verilerini ve piyasa tepkilerini canlı yayınımızda takip edin.

BLS basın açıklamasında "Barınma endeksi Nisan ayında benzin endeksi gibi yükseldi. Bu iki endeks birlikte, tüm kalemler için endeksteki aylık artışın %70'inden fazlasına katkıda bulundu Enerji endeksi %1,1 oranında artmıştır. Gıda endeksi Nisan ayında değişmemiştir. Evdeki gıda endeksi %0,2 azalırken, ev dışı gıda endeksi %0,3 arttı."

ABD enflasyon verilerine piyasa tepkisi

ABD Doları ani tepkiyle birlikte yeniden satış baskısı altına girdi. ABD Dolar Endeksi (DXY) son olarak, gün için %0,5 düşüşle 104,50 seviyesinden işlem görüyordu.

ABD DOLARI FİYATI BUGÜN

Aşağıdaki tablo, ABD Dolarının (USD) bugün listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. ABD Doları, Japon Yeni karşısında en zayıf para birimi oldu.

  USD EUR GBP JPY CAD AUD NZD CHF
USD   -0.35% -0.41% -0.84% -0.29% -0.60% -0.81% -0.41%
EUR 0.35%   -0.06% -0.40% 0.03% -0.29% -0.45% -0.07%
GBP 0.41% 0.06%   -0.35% 0.11% -0.20% -0.40% 0.00%
JPY 0.84% 0.40% 0.35%   0.50% 0.20% -0.03% 0.40%
CAD 0.29% -0.03% -0.11% -0.50%   -0.32% -0.51% -0.12%
AUD 0.60% 0.29% 0.20% -0.20% 0.32%   -0.21% 0.22%
NZD 0.81% 0.45% 0.40% 0.03% 0.51% 0.21%   0.41%
CHF 0.41% 0.07% -0.00% -0.40% 0.12% -0.22% -0.41%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan ABD Dolarını seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişimi USD (baz)/JPY (kotasyon) olacaktır.


Aşağıdaki bölüm, ABD'nin nisan ayı enflasyon raporunun bir önizlemesi olarak saat 03:00 GMT'de (06:00 TSİ) yayınlanmıştır.

  • ABD Tüketici Fiyat Endeksinin, mart ayındaki %3,5'lik artışın ardından nisan ayında yıllık bazda %3,4 artması bekleniyor.
  • Yıllık çekirdek TÜFE enflasyonunun ise nisan ayında %3,6'ya gerilemesi bekleniyor.
  • Enflasyon raporu Fed'in politika değişikliğinin zamanlamasını etkileyebilir.

Nisan ayına ilişkin yüksek etkili ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon verileri Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından çarşamba günü saat 12:30 GMT'de (15:30 TSİ)  yayınlanacak. Politika yapıcıların şahin tonu ve hayal kırıklığı yaratan makroekonomik veri açıklamaları nedeniyle faiz görünümüne ilişkin belirsizlik artarken, enflasyon verileri piyasanın Federal Rezerv'in (Fed) politika değişikliğinin zamanlamasına ilişkin fiyatlamasını değiştirebilir. Dolayısıyla, TÜFE verilerindeki bir sürpriz ABD Doları'nın (USD) oynaklığını artırabilir.

Bir sonraki TÜFE raporunda ne beklenmeli?

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) enflasyonun nisan ayında yıllık %3,4 ile mart ayında kaydedilen %3,5'lik artıştan biraz daha düşük bir hızda artacağı tahmin ediliyor. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE enflasyon oranının ise aynı dönemde %3,8'den %3,6'ya gerileyeceği tahmin edilmektedir.

Nisan ayında aylık TÜFE'nin %0,4, çekirdek TÜFE'nin ise %0,3 artması beklenmektedir.

Son dönemde birçok Fed politika yapıcısı enflasyon görünümüne ilişkin endişelerini dile getirdi. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, sabırlı bir politika yaklaşımının eninde sonunda enflasyonu %2'lik hedefe doğru düşüreceğini savunurken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari enflasyondaki ilerleme eksikliğinin politikanın ne kadar kısıtlayıcı olduğu konusunda soru işaretleri yarattığını belirtti. Ayrıca, Fed Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman, bu yıl faiz indirimine gerek görmediğini ve daha iyi enflasyon verileri görmek istediğini söyledi.

Nisan ayı enflasyon raporunu değerlendiren TD Securities analistleri, "önümüzdeki hafta açıklanacak TÜFE raporunun, mart ayında %0,4 ile art arda üçüncü kez güçlü bir artış kaydettikten sonra çekirdek enflasyonun aylık bazda %0,3'lük "yumuşak" bir hıza yavaşladığını göstermesini bekliyoruz" dedi ve ekledi: "Enerji fiyatlarındaki kayda değer artışa rağmen manşet enflasyon aylık bazda %0,3'lük daha yumuşak bir artış gösterdi. Yuvarlanmamış çekirdek TÜFE tahminimiz olan aylık %0,27'nin, yuvarlanmış %0,2'lik artışa kıyasla az sıkılaşmacı bir sürpriz için daha büyük risklere işaret ettiğini unutmayın."

ABD Tüketici Fiyat Endeksi raporu EUR/USD'yi nasıl etkileyebilir?

Ocak ayında kaydedilen %0,3'lük artışın ardından, TÜFE ve çekirdek TÜFE hem şubat hem de mart aylarında %0,4 artarak dezenflasyonist ilerlemenin yavaşladığına dair endişeleri canlandırmış ve piyasa katılımcılarının eylül ayına kadar bir faiz indirimi öngörmekten kaçınmasına neden olmuştur.

Bu arada, BLS nisan ayında tarım dışı istihdamın 175,000 arttığını bildirdi. Bu rakam ekim ayından bu yana en küçük istihdam artışına işaret ederken işgücü piyasasındaki koşulların gevşediğine işaret etti. ABD'den gelen diğer veriler imalat ve hizmet sektörlerindeki iş faaliyetlerinin nisan ayında daraldığını ve ISM İmalat ve Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) her ikisinin de 50'nin altında olduğunu gösterdi. Ayrıca, ABD Çalışma Bakanlığı, 4 Mayıs'ta sona eren haftada 231.000 ilk kez işsizlik maaşı başvurusu yapıldığını ve bunun Kasım başından bu yana en yüksek rakam olduğunu açıkladı.

Son birkaç aydır görülen güçlü enflasyon rakamlarına rağmen, hayal kırıklığı yaratan veri açıklamaları eylül ayında bir politika değişikliğine ilişkin iyimserliği canlı tutuyor. CME FedWatch aracına göre, yatırımcılar şu anda Eylül ayında Fed faiz oranında değişiklik yapılmama olasılığını %35 olarak fiyatlıyor. Dolayısıyla, piyasa pozisyonu ABD Dolarının enflasyon verilerinin açıklanmasına doğru iki yönlü bir riskle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Aylık çekirdek TÜFE'nin %0,4 veya daha fazla artması durumunda, eylül ayında politika değişikliğine gidilmeyeceği beklentileri canlanabilir. Bu senaryoda, ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesi ve USD'nin başlıca rakipleri karşısında güç kazanması muhtemeldir. Öte yandan, %0,2 veya daha düşük bir değer, para biriminin değerlemesi üzerinde tam tersi bir etki yaratabilir.

FXStreet Avrupa Seansı Baş Analisti Eren Şengezer, EUR/USD için kısa bir teknik görünüm sunuyor ve şöyle açıklıyor: "Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50'nin üzerinde kalıyor, ancak EUR/USD'nin yükseliş trendini uzatmak için 200 günlük ve 100 günlük Basit Hareketli Ortalamaların (SMA) bulunduğu 1,0800-1,0820 bölgesini desteğe çevirmesi gerekiyor. Bu bölgenin üzerinde 1,0900 (statik seviye), 1,0980'den (8 Mart'ın en yüksek seviyesi) önce ara direnç olarak görülebilir."

"EUR/USD 1,0800-1,0820 bölgesini aşamazsa, alıcıların cesareti kırılabilir. Bu durumda destekler 1,0720 (20 günlük SMA) ve 1,0600'de (16 Nisan'ın en düşük seviyesi, statik seviye) görülebilir."

Faiz oranları Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Faiz oranları, finansal kuruluşlar tarafından borçlulara verilen krediler üzerinden tahsil edilir ve tasarruf sahipleri ile mevduat sahiplerine faiz olarak ödenir. Merkez bankaları tarafından ekonomideki değişikliklere göre belirlenen baz borç verme oranlarından etkilenirler. Merkez bankalarının normalde fiyat istikrarını sağlama görevi vardır ve bu da çoğu durumda %2 civarında bir çekirdek enflasyon oranını hedeflemek anlamına gelir. Enflasyon hedefin altına düşerse, merkez bankası kredileri canlandırmak ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla temel borç verme oranlarını düşürebilir. Enflasyon %2'nin önemli ölçüde üzerine çıkarsa, bu durum normalde merkez bankasının enflasyonu düşürmek amacıyla baz borç verme faiz oranlarını yükseltmesiyle sonuçlanır.

Daha yüksek faiz oranları genellikle bir ülkenin para birimini güçlendirmeye yardımcı olur, çünkü küresel yatırımcıların paralarını park etmeleri için daha cazip bir yer haline getirir.

Yüksek faiz oranları, faiz getiren bir varlığa yatırım yapmak veya bankaya nakit yatırmak yerine Altın tutmanın fırsat maliyetini artırdığı için genel olarak Altın fiyatı üzerinde baskı oluşturur. Faiz oranlarının yüksek olması genellikle ABD Dolarının (USD) fiyatını yükseltir ve Altın Dolar cinsinden fiyatlandırıldığından, bu durum Altın fiyatını düşürücü etkiye sahiptir.

Fed fonları oranı, ABD bankalarının birbirlerine borç verdikleri gecelik orandır. Federal Rezerv tarafından FOMC toplantılarında belirlenen ve sıkça alıntılanan manşet orandır. Bir aralık olarak belirlenir, örneğin %4.75-%5.00, ancak üst sınır (bu durumda %5.00) kote edilen rakamdır. Gelecekteki Fed fonları oranına ilişkin piyasa beklentileri, birçok finansal piyasanın gelecekteki Federal Rezerv para politikası kararları beklentisiyle nasıl davranacağını şekillendiren CME FedWatch aracı tarafından takip edilmektedir.

Ekonomik Gösterge

Gıda ve Enerji Hariç Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık)

Enflasyonist veya deflasyonist eğilimler, temsili mal ve hizmetlerden oluşan bir sepetin fiyatlarının periyodik olarak toplanması ve verilerin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olarak sunulmasıyla ölçülür. TÜFE verileri aylık olarak derlenmekte ve ABD Çalışma İstatistikleri Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır. Aylık baskı, referans aydaki mal fiyatlarını bir önceki ayla karşılaştırır.TÜFE Gıda ve Enerji Hariç, fiyat baskılarının daha doğru bir ölçümünü vermek için daha değişken gıda ve enerji bileşenlerini hariç tutar. Genel olarak, yüksek bir okuma ABD Doları (USD) için yükseliş olarak görülürken, düşük bir okuma düşüş olarak görülmektedir.

Daha fazlasını okuyun.

Son yayınlanma tarihi: 10 Nisan Çarşamba 2024 12:30 GMT (15:30 TSİ)

Frekans Aylık

Gerçekleşen: %0,4

Konsensüs: %0,3

Önceki: %0,4

Kaynak: ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu 

ABD Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını ve azami istihdamı korumak gibi ikili bir görevi var. Bu yetkiye göre enflasyonun yıllık %2 civarında olması gerekiyor ve dünya bugünlere kadar uzanan bir pandemi yaşadığından beri merkez bankasının direktifinin en zayıf ayağı haline geldi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) on yılın en yüksek seviyelerinde seyrederken, arz zinciri sorunları ve darboğazlar nedeniyle fiyat baskıları artmaya devam ediyor. Fed enflasyonu kontrol altına almak için halihazırda önlemler almıştır ve öngörülebilir gelecekte de agresif tutumunu sürdürmesi beklenmektedir.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge