Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) beklendiği gibi faiz oranını %5,50'de sabit tuttu


Çarşamba günü gerçekleştirilen Temmuz ayı politika toplantısının ardından Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) yönetim kurulu üyeleri Resmi Nakit Faiz Oranını "strong>(OCR) %5,50'de sabit tutma kararı aldı.

Karar piyasa beklentileriyle büyük ölçüde uyumluydu.

RBNZ Para Politikası Açıklamasının (MPS) Özeti

Kurul, para politikasının kısıtlayıcı olmaya devam etmesi gerektiği konusunda mutabık kalmıştır.

Bu kısıtlamanın kapsamı, enflasyon baskılarında beklenen düşüşle tutarlı olarak zaman içinde yumuşatılacaktır.

Yurt içi kaynaklı bazı fiyat baskıları güçlü kalmaya devam etmektedir.

Ancak kapasite baskıları ve işletmelerin fiyatlandırma niyetlerindeki düşüşe paralel olarak enflasyonun kalıcılığının azalacağına dair işaretler bulunmaktadır.

Mevcut ve beklenen kamu harcamaları ekonomideki genel harcamaları sınırlayacaktır.

İşletme ve tüketici yatırım harcamaları ve yatırım niyetleri de dâhil olmak üzere ekonomik faaliyet seviyesi, kısıtlayıcı parasal duruşla uyumludur.

Bekleyen vergi indirimlerinin özel harcamalar üzerindeki olumlu etkisi daha az kesindir.

RBNZ faiz oranı toplantı tutanakları

Kurul, para politikasının kısıtlayıcı olmaya devam etmesi gerektiği konusunda mutabık kalmıştır.

Üyeler, yurt içi kaynaklı enflasyonun yakın vadede daha kalıcı olabileceği riskine dikkat çekmiştir.

Manşet enflasyonun bu yılın ikinci yarısında yüzde 1 ila 3 hedef aralığına dönmesi beklenmektedir.

Kurul, enflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında yüzde 1-3 hedef aralığına döneceğine inanmaktadır.

Para politikasının uygun duruşu tartışıldı.

NZD/USD'nin RBNZ faiz oranı kararına tepkisi

Yeni Zelanda Doları, RBNZ'nin bekleme kararına anında tepki olarak yoğun bir satış baskısı altına girdi. NZD/USD paritesi son olarak, gün için %0,40 düşüşle 0,6100 civarında işlem görüyordu.

Yeni Zelanda Doları Fiyatı Bugün

Aşağıdaki tablo Yeni Zelanda Doları (NZD)'nın listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir bugün. Yeni Zelanda Doları, ABD Doları karşısında en zayıf olanıydı.

  USD EUR GBP JPY CAD AUD NZD CHF
USD   -0.00% -0.03% 0.13% -0.03% 0.03% 0.46% 0.05%
EUR 0.00%   0.00% 0.16% 0.00% 0.02% 0.43% 0.03%
GBP 0.03% -0.00%   0.14% 0.01% 0.02% 0.43% 0.02%
JPY -0.13% -0.16% -0.14%   -0.13% -0.11% 0.27% -0.13%
CAD 0.03% 0.00% -0.01% 0.13%   0.05% 0.45% 0.02%
AUD -0.03% -0.02% -0.02% 0.11% -0.05%   0.41% -0.02%
NZD -0.46% -0.43% -0.43% -0.27% -0.45% -0.41%   -0.42%
CHF -0.05% -0.03% -0.02% 0.13% -0.02% 0.02% 0.42%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, kotasyon para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Yeni Zelanda Doları'ı seçer ve yatay çizgi boyunca ABD Doları'na giderseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişikliği NZD (baz)/USD (kotasyon)'i temsil edecektir.

 

 


Aşağıdaki bölüm, Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) politika duyurularının bir önizlemesi olarak salı günü saat 21:15 GMT'de (00:15 TSİ) yayınlanmıştır.

  • Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın çarşamba günü faiz oranlarını %5,50'de sabit tutması bekleniyor.
  • Enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin ekonomik kaygıları dengelemesi, RBNZ'nin güvercin tonda herhangi bir değişikliği ertelemesine neden oluyor.
  • Yeni Zelanda Doları, RBNZ'nin politika açıklamaları üzerine yoğun bir dalgalanmaya hazırlanıyor.

Çarşamba günü yapılacak Temmuz ayı para politikası toplantısının ardından, Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) Resmi Nakit Faizini (OCR) %5,50'de tutacak ve duraklamayı üst üste sekizinci toplantıya uzatacak.

RBNZ Başkanı Adrian Orr'un basın toplantısı yapmayacağı ve güncellenmiş ekonomik projeksiyonların açıklanacağı toplantının basit bir etkinlik olması bekleniyor. Ancak, RBNZ'nin iletişiminde yapılacak herhangi bir değişiklik Yeni Zelanda Doları'nda (NZD) büyük bir tepkiye yol açabilir.

RBNZ faiz oranı kararından ne beklemeli?

Enflasyon risklerinin devam etmesinin yanı sıra cesaret kırıcı ekonomik performans nedeniyle, RBNZ'nin faiz oranlarını sabit tutma kararı piyasa katılımcıları tarafından büyük ölçüde bekleniyor. Bu nedenle, merkez bankasının Para Politikası Açıklamasında (MPS) güvercin politika ekseninin zamanlamasına ilişkin yeni ipuçları arayacaklar.

Stats NZ tarafından açıklanan verilere göre Yeni Zelanda'nın yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Aralık 2023 çeyreğine kadar olan 12 aylık dönemde %4,7'lik büyümenin ardından ilk çeyrekte %4 arttı.

Dezenflasyonda ilerleme kaydedilmiş olsa da ticarete konu olmayan enflasyon endişe kaynağı olmaya devam etti. Mart çeyreğine kadar olan yılda ticarete konu olmayan enflasyon %5,8 olarak gerçekleşirken, bu oran 2023'ün son çeyreğinde görülen %5,9'luk orandan biraz daha düşüktür.

Bu arada, Stats NZ 19 Haziran'da ilk çeyrekte GSYH'de %0,2'lik bir artış göstererek, ülkenin 2023'ün ikinci yarısında resesyona girmesine neden olan üç aylık GSYH düşüş serisini kırdı.

Bu veri setleri, bazı analistlerin azalan yurtiçi tüketici güveni ve imalat ve hizmet sektörlerindeki derinleşen daralma nedeniyle karşı çıkmasına rağmen, politika açıklamasının dilindeki güvercin değişikliklerin potansiyel gecikmelerini destekleyebilir.

ANZ - Roy Morgan Yeni Zelanda Tüketici Güveni Haziran ayında bir önceki ayki 84,9 seviyesinden 83,0'a gerileyerek, duyarlılık endeksinde son yılların en düşük seviyelerine yakın seyretti. Yeni Zelanda İş Dünyası Hizmet Performansı Endeksi (PSI) Nisan ayındaki 46,6 seviyesinden Mayıs ayında 43,0 seviyesine gerilerken, Yeni Zelanda İş Dünyası İmalat Performansı Endeksi (PMI) Nisan ayındaki 48,8 seviyesinin ardından Mayıs ayında 47,2 seviyesine geriledi.

TD Securities analistleri, RBNZ politika duyurusunu önizleyerek şunları kaydetti: "Ekonomide çatlaklar olduğuna dair işaretler olsa da (örneğin, işgücü piyasasında gevşeme, daralan PMI'lar), özellikle hizmetlerden kaynaklanan enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler göz önüne alındığında RBNZ'nin gevşeme konusunda herhangi bir aciliyet içinde olduğunu düşünmüyoruz."

RBNZ faiz kararı Yeni Zelanda Dolarını nasıl etkileyecek?

NZD/USD paritesi, Cuma günü açıklanan Haziran ayı ABD işgücü piyasası verilerinin yol açtığı ABD Doları (USD) düşüşünün ardından, Çarşamba günü yapılacak RBNZ hesaplaşmasına doğru ilerliyor. Nisan ve Mayıs ayı istihdam verilerinde yapılan aşağı yönlü revizyonlar, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Eylül ayında faiz oranlarını düşüreceği yönündeki bahisleri artırmasına yol açtı.

Ayrıca, RBNZ'nin 16 Temmuz'da açıklanacak ikinci çeyrek enflasyon raporu öncesinde güvercin tonda bir değişiklik yapmaktan kaçınacağı yönündeki beklentiler de paritenin son dönemdeki yükselişini sürdürmesine yardımcı oldu.

bBH Analistlerine göre, "Piyasa Kasım ayında bir faiz indirimini fazlasıyla fiyatladı ve Ekim ayında daha erken bir indirim olasılığı %60".

Eğer MPS enflasyona yönelik yukarı yönlü risklere karşı temkinli olmaya devam ederse, Mayıs Bütçe açıklamasının yanı sıra ticarete konu olmayan mal ve hizmet enflasyonu karşısında, Kivi Doları Haziran ayının en yüksek seviyesi olan 0,6222'ye doğru yeni bir yükseliş görebilir. Öte yandan, RBNZ'nin şahin rehberliğinden vazgeçmesi ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde bir politika değişikliğine işaret etmesi durumunda NZD/USD'nin 0,6000'e doğru gerileyeceği görülüyor.

FXStreet'in Kıdemli Analisti Dhwani Mehta, RBNZ politika duyuruları üzerine Yeni Zelanda Doları ticareti için kısa bir teknik görünüm sunuyor: "NZD / USD çifti, günlük zaman diliminde yükseliş 14 günlük Göreceli Güç Endeksi'nden (RSI) güç alarak önceki haftanın toparlanmasını pekiştiriyor."

"Kivi için bir sonraki yükseliş hedefi Haziran ayının en yüksek seviyesi olan 0,6222'de görülüyor ve bunun üzerinde 0,6250 psikolojik seviyesi zorlanacak. Daha da yukarıda, 0,6300 eşiği görünürde olacak. Alternatif olarak, 100 günlük ve 200 günlük SMA'ların 0,6070'te birleşmesinin savunulamaması, aşağı yönü 0,6000 seviyesine doğru açabilir," diye ekliyor Dhwani.

Ekonomik Gösterge

RNBZ Faiz Orani Karari

Reserve Bank of New Zealandtarfindan açiklanacak olan faiz orani, bankanin ekonomi ile ilgili genel görüsünü de yansitir. Faizlerin arttirilmasi durumunda NZD pozitif, düsürülmesi durumunda ise negatif etkilenebilir.

Devamını oku

Sonraki yayın: 14 Ağustos 2024 Çarşamba 02:00 GMT (05:00 TSİ)

Sıklığı: Düzensiz

Beklenti: -

Önceki: %5,5

Kaynak: Reserve Bank of New Zealand

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) yılda yedi kez para politikası toplantıları yaparak faiz oranlarına ilişkin kararlarını ve kararlarını etkileyen ekonomik değerlendirmeleri açıklamaktadır. Merkez bankası, NZD değerlemesi için büyük önem taşıyan ekonomik görünüm ve gelecekteki politika yolu hakkında ipuçları sunuyor. Olumlu ekonomik gelişmeler ve iyimser görünüm, RBNZ'nin faiz oranlarını yükselterek politikayı sıkılaştırmasına yol açabilir ve NZD'ye yükseliş sağlama eğilimindedir. Politika duyurularını genellikle Başkan Adrian Orr'un basın toplantısı takip eder.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge