WTI gerilemesi 63.00$ seviyesi öncesinde sonlandı

  • WTI, 63.30$ seviyesindeki 10-günlük SMA’yı aşağı yönlü kırdı.
  • ABD petrol sondaj sayısı geçtiğimiz hafta 2 arttı.
  • ABD ham petrol stokları üzerine haftalık API ve EIA raporları takip edilecek.

West Texas Intermediate geçtiğimiz haftaki kazançlarının bir kısmını geri verse de, gerilemesi 63.00$ seviyesinde destek buldu.

Amerikan tipi ham petrol fiyatları, geçtiğimiz haftaki 64.70$ yakınlarında 5-aylık zirvelerini takiben, ABD dolarının zorlanmasına ve olumlu risk iştahı trendlerine rağmen satış baskısında karşılaştı. Ancak parite şimdiye kadar 63.00$ yakınlarında sağlam destek buldu.

Bugünkü refleksif hareket, Baker Hughes’in geçtiğimiz haftada petrol sondaj sayısında 2 kuyuluk artışla toplam rakamı 833’e taşıdığını bildirmesinin ardından geldi. Aynı çizgide ABD ham petrol envanterlerindeki beklenmedik artış da yatırımcıların hissiyatı üzerinde ağırlık yaratıyor görünüyor.

Ham petrolün yukarı yönlü hareketi, son haftalık ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) raporunda 9 Nisan haftasında, spekülatif WTI net uzun pozisyonlarının Ekim 2018 başlarından beri en yüksek seviyesine yükseldiğini bildirmesiyle birlikte sürdürülebilirlik kazandı.

Ham petrol, ABD Doları çevresindeki ısrarlı satış görünümü ve riskli-varlıklar çevresindeki genelleşen daha iyi görünümle desteklenirken, 60.00$ psikolojik seviyesini geri aldı ve en son Kasım 2018-ortalarında görülen seviyelerde seyrediyor. OPEC+'ın mevcut petrol üretim kesintisi anlaşması, petrol fiyatlarına yönelik özel destek kaynağı olmaya devam ederken, ABD Venezüella ve İran petrol ihracatına ve “Suudi Put” denilen yaptırımlar da zaman zaman düşüşe neden oluyor. Ek olarak, (ayın ilerleyen günlerinde gerçekleşmesi beklenen) bir sonraki ABD-Çin toplantısında daha fazla ilerleme olması beklentileri de hissiyatı yükseltiyor.

West Texas Intermediate, an itibariyle gün için %0.50 kayıpla 63.36$ seviyesinde işlem görüyor.

WTI için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 61.16 (200-günlük SMA), 59.63 (%50 Fibo Ekim-Aralık gerilemesi) ve 57.91 (25 Mart dip) seviyelerinde bulunurken, 64.64 (9 Nisan zirve 2019), 68.06 (29 Ekim dip 2018) ve 69.60 (%78.6 Fibo Ekim-Aralık gerilemesi) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • Petrol
  • WTI
  • Emtialar