USD/CHF, 0.9950 altında stabil seyrederken, haftayı yatay kapatmaya bakıyor

  • ABD Çekirdek-TÜFE, Temmuz ayında beklentileri karşıladı.
  • ABD Dolar Endeksi, haftayı 96 seviyesi üzerinde kapatmaya çalışıyor
  • Güvenli limanlara kaçış, CHF’nin kayıplarını toparlamasına izin verdi

Günün ilk yarısındaki geniş-tabanlı USD güçlenmesi, USD/CHF paritesini, 0.9975 seviyesinde taze bir haftalık zirvesine yükseltti. Ancak parite, ABD’deki majör borsa endekslerinin güne, piyasalardaki risk iştahsızlığına işaret ederek başlamasıyla rotasını tersine çevirdi. Parite, 0.9935 yakınlarında gün ve hafta için yatay işlem görüyor.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Cuma gününde yayınlanan veriler, gıda ve enerji hariç tüm kalemler için Tüketici Fiyat endeksinin yıllık bazda %2.4 yükselerek, Eylül 2008’den beri en yüksek okumasını kaydettiğini gösterdi ve Fed’in yıl sonuna kadar iki faiz arttırımı daha yapacağı beklentilerini teyid etti. Veriler üzerine itici güç kazanan ABD Dolar Endeksi (DXY), 13 ay içinde ilk defa 96.30 seviyesine yükseldi. Endeks, an itibariyle gün için &0.65 kazanç ile 96.22 seviyesinde işlem görüyor.

Diğer yandan, Gelişen Ekonomilerin (EM) zayıf performansına dair endişeler, Türk Lirası’nın USD karşısında %20’ye varan kayıpları ile Cuma gününde yükseldi. Avrupa finansal kurumlarının Türk varlıklara yüksek maruziyeti ile hisseleri keskin kayıplar kaydetti ve negatif hissiyat ABD’deki majör ABD borsa endeksleri üzerinde ağırlık yarattı. CHF risk iştahsızlığından faydalanarak bir güvenli liman olarak talep buldu. Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 endeksleri, gün için sırasıyla %0.7 ve %0.5 kayıplarla seyrediyorlar.

USD/CHF paritesi, an itibariyle %0.13 kazanç ile 0.9948 seviyesinde işlem görüyor.

USD/CHF paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 0.9920 (100-DMA), 0.9865 (31 Temmuz dip) ve 0.9790 (7 Haziran dip) seviyelerinde bulunurken, 0.9950 (9 Ağustos zirve), 1.0000 (parite seviyesi) ve 1.0065 (13 Temmuz dip) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • USDCHF