Son dakika: Birleşik Krallık TÜFE enflasyonu mart ayında %3,1 beklentisi karşısında %3,2'ye geriledi


  • Birleşik Krallık TÜFE'si mart ayında yıllık bazda %3,1'lik beklentiye karşılık %3,2 arttı.
  • İngiliz enflasyonu Mart ayında aylık bazda %0,6'da sabit kaldı.
  • GBP/USD, Birleşik Krallık TÜFE enflasyon verileriyle 1,2450'ye doğru yükseldi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından çarşamba günü açıklanan verilere göre, Birleşik Krallık'ta (İngiltere) Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mart ayında yıllık %3,2 artarak şubat ayındaki %3,4'lük artıştan daha yavaş bir artış gösterdi. Veriler, raporlanan dönemde %3,1'lik bir artışa ilişkin piyasa beklentilerini aştı.

Çekirdek TÜFE (değişken gıda ve enerji kalemleri hariç) mart ayında, şubat ayındaki %4,5'lik artışa kıyasla yıllık bazda %4,2 oranında hızlanırken, %4,1'lik beklentiyi de aştı.

Bu arada, Birleşik Krallık Tüketici Fiyat Endeksi Mart ayında aylık bazda %0,6 artarak Şubat ayıyla aynı hızda gerçekleşti.

İngiltere TÜFE enflasyon verilerine GBP/USD tepkisi

GBP/USD paritesi, İngiltere TÜFE verilerine ani bir tepki olarak yükselişe geçerek 1,2450 seviyesini test etti, ardından hızla 1,2430 civarına geri döndü ve şu anda burada dalgalanıyor. Parite son olarak, gün için %0,05 kazançla işlem görüyor.

GBP/USD: 15 dakikalık grafik

Sterlin bugünkü fiyat

Aşağıdaki tablo, İngiliz Sterlini'nin (GBP) bugün listelenen önemli para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. İngiliz Sterlini, Avustralya Doları karşısında en güçlü para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   0.12% -0.01% 0.11% 0.13% -0.04% -0.07% 0.07%
EUR -0.11%   -0.12% 0.00% 0.02% -0.17% -0.21% -0.05%
GBP 0.00% 0.11%   0.11% 0.14% -0.05% -0.06% 0.07%
CAD -0.10% 0.02% -0.11%   0.04% -0.15% -0.19% -0.04%
AUD -0.15% -0.02% -0.14% -0.02%   -0.18% -0.23% -0.07%
JPY 0.04% 0.15% 0.03% 0.16% 0.15%   -0.06% 0.12%
NZD 0.10% 0.16% 0.07% 0.17% 0.19% 0.04%   0.13%
CHF -0.06% 0.05% -0.07% 0.05% 0.07% -0.11% -0.14%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişikliği EUR (baz)/JPY (kotasyon) olacaktır.

 


Aşağıdaki bölüm, Birleşik Krallık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin bir önizlemesi olarak saat 02:15 GMT'de (05:15 TSİ) yayınlanmıştır.

  • Mart ayı Birleşik Krallık TÜFE raporu çarşamba günü Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanacak.
  • Birleşik Krallık'ın manşet ve çekirdek yıllık enflasyonu mart ayında gevşemeye hazırlanıyor.
  • Birleşik Krallık TÜFE raporu, BoE'nin faiz indirimine işaret ederek Sterlini sarsabilir.

Merakla beklenen Birleşik Krallık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından Çarşamba günü saat 06:00 GMT'de (09:00 TSİ) yayınlanacak.

Veriler İngiltere Merkez Bankası'nı (BoE) piyasa beklentilerinden daha erken bir faiz indirimi sinyali vermeye sevk edebileceğinden, Sterlin İngiltere TÜFE enflasyon raporuna büyük bir tepki verebilir.

Bir sonraki Birleşik Krallık enflasyon raporundan ne beklenmeli?

Birleşik Krallık'ta yıllık Tüketici Fiyat Endeksi 'nin Mart ayında %3,1 artarak Şubat ayındaki %3,4'lük artıştan daha yavaş gerçekleşmesi bekleniyor. Bu oran Eylül 2021'den bu yana en düşük seviyede kalsa da BoE'nin %2,0'lik hedefinin üzerinde kalmaya devam edecek.

Çekirdek TÜFE enflasyonunun Şubat ayındaki %4,5 seviyesinden Mart ayında %4,1'e gerileyerek iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine ulaştığı görülüyor. Bu arada, İngiltere'de aylık TÜFE bir önceki aya göre %0,6 artmıştır.

Enflasyondaki düşüşe katkıda bulunabilecek başlıca faktör gıda fiyatlarındaki zayıf büyümedir.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) ticaret kuruluşu ve pazar araştırma şirketi NielsenIQ'nun son verileri bu ayın başlarında gıda enflasyonunun %5.0'den %3.7'ye düştüğünü gösterdi. Bu arada, Birleşik Krallık'ta mağaza fiyatları Mart ayında yıllık %1,3 oranında artarak Şubat ayındaki %2,5'lik orandan geriledi ve Aralık 2021'den bu yana en yavaş hızını kaydetti.

BRC İcra Kurulu Başkanı Helen Dickinson gıda fiyat enflasyonundaki düşüşün nedenini şöyle açıkladı: "Paskalya ikramları yüksek küresel kakao ve şeker fiyatları nedeniyle önceki yıllara göre daha pahalı olsa da, perakendeciler popüler çikolatalarda çarpıcı fırsatlar sunarak fiyatların bir önceki aya göre düşmesini sağladı."

"Süt ürünleri fiyatları da çiftlik kapısı fiyatlarının düşmesi ve perakendecilerin birçok temel ürünün fiyatlarını düşürmek için yoğun çaba sarf etmesiyle geriledi. Gıda dışı ürünlerde, perakendecilerin tüketici harcamalarını cazip hale getirmek için promosyonları artırmasıyla elektrikli ürünler, giyim ve ayakkabı fiyatları düştü" dedi.

Ayrıca, ücret enflasyonunun bir ölçütü olan İkramiye Hariç Ortalama Kazançlar Şubat ayında yıllık bazda %6.0 3M artarak Ocak ayındaki %6.1'lik büyümeye göre yavaşladı.

Ancak ekonomistler hizmet enflasyonunun Şubat ayındaki %6,1'lik artıştan yavaşlasa da yıllık %5,8 ile yüksek kalmaya devam etmesini bekliyor. Bu durum İngiltere Merkez Bankası' nın (BoE) bir politika değişikliği sinyali vermesini engelleyebilir. Piyasalar BoE'nin Eylül ayına kadar ilk çeyrek puanlık faiz indirimini fiyatlıyor. Para piyasaları şu anda 2024 yılında 49 baz puanlık (bps) bir gevşemeye bahis oynuyor.

BoE, Mart ayındaki politika toplantısında, Banka'nın en ateşli iki şahininin faiz artırımı taleplerini geri çekmesinin ardından güvercin bir tutum sergiledi. BoE Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri Catherine Mann ve Jonathan Haskel 8'e karşı 1 çoğunlukla faiz oranlarını 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25'te tuttu.

İngiltere enflasyon verilerini değerlendiren TD Securities (TDS) analistleri, "manşet enflasyonun Mart ayında PPK'nın tahminlerinin biraz altında kalmaya devam ettiğini, ancak hizmet enflasyonunun %5,8 ile uyumlu olması gerektiğini" belirtti.

"Zayıf gıda ve temel mal enflasyonu, baskı üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluştururken, erken Paskalya, hizmetler için bir miktar yukarı yönlü risk oluşturuyor. İleriye baktığımızda, Nisan ayından yılsonuna kadar manşet enflasyonun hedefin altında kalmasını beklemeye devam ediyoruz" dedi.

İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi raporu ne zaman açıklanacak ve GBP/USD paritesini nasıl etkileyebilir?

İngiltere'de Çarşamba günü saat 06:00'da TÜFE verileri açıklanacak. İngiliz Sterlini, enflasyon hesaplaşmasına doğru ilerlerken ABD Doları karşısında ılımlı bir toparlanma girişiminde bulunuyor. Aynı zamanda, ABD Dolar Endeksi 106,00'ın üzerinde beş ayın en yüksek seviyelerine yakın konsolide oluyor.

Beklenenden daha yüksek bir manşet ve çekirdek enflasyon verisi, Eylül ayında BoE'nin faiz indirimine gitmesi yönündeki piyasa beklentilerinin geri çekilmesine yardımcı olarak Sterlin'in toparlanmasına yeni bir destek sağlayabilir. Böyle bir durumda, GBP/USD 1,2600 seviyesine doğru sürekli bir dönüş görebilir. Öte yandan, İngiltere TÜFE verilerinin hizmet enflasyonunda kayda değer bir soğuma göstermesi halinde GBP/USD 1,2375'e doğru düşüş trendini sürdürebilir ve bu da BoE'nin politika değişikliğini açıklamak için Eylül ayına kadar beklemeyebileceğini düşündürür.

FXStreet Asya Seansı Baş Analisti Dhwani Mehta, ana para için kısa bir teknik görünüm sunuyor ve şöyle açıklıyor: " GBP/USD paritesi Pazartesi günü 1,2450 statik desteğinin altında kapanarak düşüş eğilimini güçlendirdi. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) orta çizginin altında, 32.0 civarında kırılganlığını koruyor ve bu da Sterlin için aşağı yönde daha fazla yer olduğunu gösteriyor."

Dhwani ekliyor: "1,2400 eşiğinin altında kararlı bir kırılma, satış baskısını yoğunlaştırarak GBP/USD'yi 1,2375 talep alanına doğru itebilir. Bu seviye civarında, 16 ve 17 Kasım'ın en düşük seviyeleri aynı hizaya geliyor. Daha güneyde, 1,2300 yuvarlak rakamı yeniden test edilebilir. Öte yandan, yukarı yönlü herhangi bir düzeltme 1,2500 engeline meydan okuyacak ve bunun üzerinde 1,2579'daki 200 günlük Basit Hareketli (SMA) seviyesine doğru anlamlı bir toparlanma olabilir," diye ekliyor Dhwani.

Ekonomik Gösterge

Tüketici Fiyat Endeksi (Aylık)

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından aylık olarak yayınlanan Birleşik Krallık (BK) Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), hane halkları tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarının yükselme veya düşme oranı olan tüketici fiyat enflasyonunun uluslararası standartlara göre üretilmiş bir ölçüsüdür. Aynı zamanda hükümetin hedefinde kullanılan enflasyon ölçüsüdür. Aylık rakam, referans aydaki mal fiyatlarını bir önceki ayla karşılaştırır. Genel olarak, yüksek bir okuma İngiliz Sterlini (GBP) için yükseliş olarak görülürken, düşük bir okuma düşüş olarak görülür.

Daha fazlasını okuyun.

Bir sonraki yayın: 17 Nisan Çarşamba 2024 saat 06:00 GMT (09:00 TSİ)

Frekans Aylık

Konsensüs: -

Önceki: %0,6

Kaynak: Ulusal İstatistik Ofisi Ulusal İstatistik Ofisi

Enflasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Enflasyon, temsili bir mal ve hizmet sepetinin fiyatındaki artışı ölçer. Manşet enflasyon genellikle aylık (MoM) ve yıllık (YoY) bazda yüzde değişim olarak ifade edilir. Çekirdek enflasyon, jeopolitik ve mevsimsel faktörler nedeniyle dalgalanabilen gıda ve yakıt gibi daha değişken unsurları hariç tutar. Çekirdek enflasyon ekonomistlerin odaklandığı rakamdır ve enflasyonu yönetilebilir bir seviyede, genellikle %2 civarında tutmakla yükümlü olan merkez bankalarının hedeflediği seviyedir.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bir dönem boyunca bir mal ve hizmet sepetinin fiyatlarındaki değişimi ölçer. Genellikle aylık (MoM) ve yıllık (YoY) bazda yüzde değişim olarak ifade edilir. Çekirdek TÜFE, değişken gıda ve yakıt girdilerini hariç tuttuğu için merkez bankaları tarafından hedeflenen rakamdır. Çekirdek TÜFE %2'nin üzerine çıktığında genellikle daha yüksek faiz oranlarıyla sonuçlanırken, %2'nin altına düştüğünde bunun tam tersi olur. Daha yüksek faiz oranları bir para birimi için olumlu olduğundan, daha yüksek enflasyon genellikle daha güçlü bir para birimi ile sonuçlanır. Enflasyon düştüğünde ise tam tersi geçerlidir.

Mantığa aykırı gibi görünse de, bir ülkedeki yüksek enflasyon para biriminin değerini artırır ve düşük enflasyon için bunun tam tersi geçerlidir. Bunun nedeni, merkez bankasının normalde daha yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltecek olması ve bunun da paralarını park edecek kazançlı bir yer arayan yatırımcılardan daha fazla küresel sermaye girişi çekmesidir.

Eskiden Altın, değerini koruduğu için yüksek enflasyon dönemlerinde yatırımcıların yöneldiği bir varlıktı ve yatırımcılar aşırı piyasa kargaşası dönemlerinde güvenli liman özelliği nedeniyle Altın almaya devam etse de çoğu zaman durum böyle değildir. Bunun nedeni, enflasyon yüksek olduğunda merkez bankalarının bununla mücadele etmek için faiz oranlarını artıracak olmasıdır. Daha yüksek faiz oranları Altın için negatiftir çünkü faiz getiren bir varlığa karşı Altın tutmanın veya parayı nakit mevduat hesabına yatırmanın fırsat maliyetini artırır. Diğer taraftan, düşük enflasyon faiz oranlarını düşürerek parlak metali daha uygun bir yatırım alternatifi haline getirdiğinden Altın için olumlu olma eğilimindedir.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge