Ons altın fiyatı, yatırımcıların Fed faiz indirimi beklentilerini azaltmasıyla değer kazanmakta zorlanıyor


 • Ons Altın, Fed faiz indirimi beklentilerinin azalmasıyla cuma günü gördüğü son birkaç haftanın en düşük seviyesi yakınlarında seyrediyor.
 • ABD'de açıklanan güçlü NFP raporu Fed'in faiz indirim döngüsüne başlamayı erteleyebileceğini gösteriyor.
 • Piyasaların odağı ABD tüketici enflasyonu rakamları ve Çarşamba günkü FOMC kararı üzerinde.

Ons Altın fiyatı (XAU/USD) düşüş eğilimli bir konsolidasyon evresine girdi ve cuma günü ABD'de açıklanan aylık istihdam verilerinin ardından ulaştığı 2.300$ seviyesinin altında, son bir ayın en düşük seviyesine yakın bir aralıkta dalgalanıyor. Yaygın olarak bilinen Tarım Dışı İstihdam (NFP) raporu, dünyanın en büyük ekonomisinin mayıs ayında beklenenden çok daha fazla istihdam yarattığını gösterdi ve yatırımcıları Federal Rezerv'in (Fed) Eylül ayında faiz oranlarını düşürmesine yönelik beklentilerini azaltmaya zorladı. Bu durum ABD Hazine tahvillerinin getirisini yüksek tutarken, ABD Dolarını (USD) yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine çıkarıyor ve bu da getirisi olmayan sarı metal için bir rüzgar görevi görüyor.

Ayrıca, Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) mayıs ayında rezervlerine altın alımlarını durdurarak 18 ay süren büyük bir alım çılgınlığına son verdiğine dair haberler de Altın fiyatını daha da zayıflatıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, temkinli piyasa havası güvenli liman XAU/USD'ye bir miktar destek veriyor ve daha derin kayıpları sınırlamaya yardımcı oluyor. Yatırımcılar ayrıca bu haftanın önemli ABD verileri ve merkez bankası etkinlik riski - en son ABD tüketici enflasyonu rakamlarının açıklanması ve çarşamba günü iki günlük FOMC politika toplantısının sonucu - öncesinde agresif pozisyonlar almakta isteksiz görünüyor. Bu da daha fazla kayıp için pozisyon almadan önce dikkatli olunmasını gerektiriyor.

Günlük Özet Piyasa Hareketleri: Altın fiyatı, Fed faiz indirimi beklentilerinin azalması ve doların güçlenmesiyle alıcıları cezbetmekte zorlanıyor

 • Cuma günü açıklanan iyimser ABD istihdam verileri, Federal Rezerv'in faiz indirim döngüsünün başlangıcını erteleyebileceği spekülasyonlarını körükledi ve bu da getirisi olmayan Altın fiyatının yukarı yönlü hareketini sınırladı.
 • NFP, ABD ekonomisinin Mayıs ayında beklenen 185 bin ve bir önceki ayın yukarı doğru revize edilen 175 bin istihdamına kıyasla 272 bin istihdam eklediğini ve işsizlik oranının %4,0'a yükselmesini gölgelediğini gösterdi.
 • Ayrıca, Ortalama Saatlik Kazançlar konsensüs tahminlerini aşarak mayıs ayına kadar olan 12 aylık dönemde %4,1 oranında artmış olup, bu durum fiyatları yukarı çekebilir ve Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasını gerektirebilir.
 • Gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi verilerin ardından %4,45'e yükselirken, faiz oranına duyarlı 2 yıllık getiri %5,0'e yakın seyrederek ABD Dolarını destekledi ve XAU/USD paritesi üzerinde ağırlık yaratan bir faktör görevi gördü.
 • Bu arada, Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) mayıs ayında 18 aylık kesintisiz Altın alımını durdurması, dünyanın en büyük alıcılarından birinde külçe altına olan talebin azalması endişesini artırdı ve düşüş eğilimli yatırımcıları destekledi.
 • Ancak yatırımcılar, bu hafta açıklanacak olan son ABD tüketici enflasyonu rakamları ve çarşamba günü merakla beklenen FOMC para politikası kararı öncesinde, yönlü bahisler oynamadan önce kenarda beklemeyi tercih ediyor.
 • ABD istihdam verilerinin ardından Eylül ayında faiz indirimi olasılığı perşembe günkü %70 seviyesinden %50 civarına geriledi ve piyasalar şu anda Kasım ya da Aralık ayında 25 baz puanlık tek bir faiz indirimi fiyatlıyor.
 • Bu nedenle yatırımcılar, emtia için yön hareketinin bir sonraki ayağını belirlemede kilit rol oynayacak olan ABD ekonomisinin hala dirençli olduğu bir ortamda Fed'in faiz oranlarını ne zaman indirmeye başlayacağına dair yeni sinyaller arayacak.

Teknik Analiz: Altın fiyatları 50 günlük SMA destek kırılma noktası ve 2.300$ seviyesinin altında üstünlüğe sahip

Teknik açıdan bakıldığında, cuma günkü kapanışın 50 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) altında gerçekleşmesi ve ardından 2.300$ seviyesinin aşılması, düşüş eğilimli yatırımcılar için yeni bir tetikleyici olarak görülebilir. Ayrıca, günlük grafikteki osilatörler negatif çekiş kazanıyor ve Altın fiyatı için en az direnç yolunun aşağı yönde olduğunu gösteriyor. Yatay destek olan 2.285$'ın altındaki bazı satışlar düşüş görünümünü teyit edecek ve 2.254-2.253$ bölgesi yakınındaki bir sonraki ilgili desteği ortaya çıkaracaktır. Aşağı yönlü yörünge, psikolojik 2.200 $ seviyesine giden yolda 2.225-2.220 $ alanına doğru daha da uzayabilir.

Diğer taraftan, herhangi bir toparlanma girişimi, şu anda 2,343-2,344 $ bölgesine yakın bir yerde sabitlenmiş olan 50 günlük SMA destek kırılma noktasının önünde 2,325 $ yatay bölge yakınında sert bir dirençle karşılaşabilir. Bunu 2.360-2.362 dolarlık tedarik bölgesi izliyor ve bu bölge kararlı bir şekilde temizlenirse Altın fiyatının geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 2.387-2.388 dolar civarını yeniden test etmesine ve 2.400 doları geri kazanmasına izin verecek. İkincisinin ötesinde sürekli bir güç, herhangi bir kısa vadeli olumsuz eğilimi ortadan kaldıracak ve bazı anlamlı yakın vadeli değer kazanma hareketlerinin yolunu açacaktır.

ABD Doları bugün fiyat

Aşağıdaki tablo, ABD Dolarının (USD) bugün listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. ABD Doları Euro karşısında en güçlü para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   0.23% 0.10% 0.06% -0.15% 0.14% -0.02% 0.10%
EUR -0.23%   -0.12% -0.17% -0.36% -0.09% -0.25% -0.14%
GBP -0.11% 0.11%   -0.04% -0.24% 0.04% -0.14% 0.00%
CAD -0.06% 0.16% 0.04%   -0.21% 0.08% -0.08% 0.02%
AUD 0.18% 0.41% 0.27% 0.22%   0.29% 0.14% 0.24%
JPY -0.13% 0.12% -0.04% -0.08% -0.30%   -0.14% -0.03%
NZD 0.03% 0.23% 0.11% 0.08% -0.13% 0.16%   0.11%
CHF -0.11% 0.12% -0.01% -0.05% -0.26% 0.02% -0.13%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişikliği EUR (baz)/JPY (kotasyon) olacaktır.

Enflasyon Hakkında SSS

Enflasyon nedir?

Enflasyon, temsili bir mal ve hizmet sepetinin fiyatındaki artışı ölçer. Manşet enflasyon genellikle aylık (MoM) ve yıllık (YoY) bazda yüzde değişim olarak ifade edilir. Çekirdek enflasyon, jeopolitik ve mevsimsel faktörler nedeniyle dalgalanabilen gıda ve yakıt gibi daha değişken unsurları hariç tutar. Çekirdek enflasyon, ekonomistlerin odaklandığı rakamdır ve enflasyonu yönetilebilir bir seviyede, genellikle %2 civarında tutmakla yükümlü olan merkez bankaları tarafından hedeflenen seviyedir.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nedir?

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), belirli bir süre boyunca bir mal ve hizmet sepetinin fiyatlarındaki değişimi ölçer. Genellikle aylık (MoM) ve yıllık (YoY) bazda yüzde değişim olarak ifade edilir. Çekirdek TÜFE, değişken gıda ve yakıt girdilerini hariç tuttuğu için merkez bankaları tarafından hedeflenen rakamdır. Çekirdek TÜFE %2'nin üzerine çıktığında genellikle daha yüksek faiz oranlarıyla sonuçlanırken, %2'nin altına düştüğünde bunun tam tersi olur. Daha yüksek faiz oranları bir para birimi için olumlu olduğundan, daha yüksek enflasyon genellikle daha güçlü bir para birimi ile sonuçlanır. Enflasyon düştüğünde ise tam tersi geçerlidir.

Enflasyonun döviz üzerindeki etkisi nedir?

Mantığa aykırı gibi görünse de, bir ülkedeki yüksek enflasyon para biriminin değerini artırır ve düşük enflasyon için bunun tam tersi geçerlidir. Bunun nedeni, merkez bankasının normalde daha yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltecek olması ve bunun da paralarını park edecek kazançlı bir yer arayan yatırımcılardan daha fazla küresel sermaye girişi çekmesidir.

Enflasyon Altın fiyatını nasıl etkiler?

Eskiden Altın, değerini koruduğu için yüksek enflasyon dönemlerinde yatırımcıların yöneldiği bir varlıktı ve yatırımcılar aşırı piyasa kargaşası dönemlerinde güvenli liman özelliği nedeniyle Altın almaya devam etse de çoğu zaman durum böyle değildir. Bunun nedeni, enflasyon yüksek olduğunda merkez bankalarının bununla mücadele etmek için faiz oranlarını artıracak olmasıdır. Daha yüksek faiz oranları Altın için negatiftir çünkü faiz getiren bir varlığa karşı Altın tutmanın veya parayı nakit mevduat hesabına yatırmanın fırsat maliyetini artırır. Diğer taraftan, düşük enflasyon faiz oranlarını düşürerek parlak metali daha uygun bir yatırım alternatifi haline getirdiğinden Altın için olumlu olma eğilimindedir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge