Ons Altın fiyatı, ABD TÜFE verilerinin enflasyonda daha fazla düşüşe işaret etmesinin ardından yükseliyor


  • Altın, Haziran ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi verilerinin beklenenden daha soğuk çıkmasının ardından yükseliyor. 
  • Veriler eylül ayında faiz indirimi olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor - bu da Altın için olumlu bir gelişme.
  • Powell'ın Washington'da kanun yapıcılara verdiği ifadede ihtiyatlı bir iyimserlik sergilemesinin ardından altın kazançlarını artırdı.

Ons Altın fiyatı (XAU/USD)i haziran ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin fiyat baskılarının azaldığını göstermesinin ardından Perşembe günü 2.400$'ın üzerinde işlem gördü. Beklenenden daha düşük TÜFE verileri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yakın vadede faiz oranlarını düşürme olasılığını artırıyor ve bu da Altın için olumlu, çünkü düşük faiz oranları faiz getirisi olmayan varlığı elde tutmanın fırsat maliyetini azaltıyor. 

Altın ayrıca, merkez bankalarının tüm dünyada stok yapmaya devam ettiğini gösteren yeni verilerden de faydalanıyor. Bu durum, Pazar günü en büyük Altın tüketicisi olan Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) 18 aylık bir alım furyasının ardından Haziran ayında ikinci ay üst üste değerli metal alımını durdurduğu haberine rağmen gerçekleşti.

Altın, ABD TÜFE açıklamasının ardından yükselişe geçti

Altın, ABD'de açıklanan TÜFE verilerinin soğuyan bir ekonomi tablosu çizmesinin ardından Perşembe günü yükselişe geçerek ABD'de faiz oranlarının düşeceğini ve bu süreçte Altını daha cazip bir yatırım haline getireceğini gösteriyor. 

ABD'de TÜFE Haziran ayında yıllık bazda %3,0 artarak %3,1 ve bir önceki ayki %3,3'lük tahminlerin altında kaldı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun verilerine göre, ekonomistlerin mayıs ayında %0,0'dan %0,1'e yükselmesini beklediği TÜFE haziran ayında aylık bazda %0,1 geriledi.  

Volatil gıda ve enerji bileşenlerinin hariç tutulduğu çekirdek TÜFE ise %3,4 olan beklentilerin altında kalarak %3,3'e geriledi. Aylık bazda çekirdek TÜFE %0,1 artarak %0,2'lik beklentinin ve Mayıs ayındaki %0,2'lik artışın altında kalmıştır.  

Veriler, enflasyonun Fed'in hedefi olan %2,0'ye düştüğünün bir başka kanıtı ve merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeye başlama olasılığını artırıyor - bu da Altın için olumlu bir gelişme. 

Powell orta yolu seçerken altın yükseliyor, piyasalar kesintilerin geleceğini düşünüyor

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Washington'da ABD'li kanun yapıcılara verdiği ifadenin ikinci gününde piyasalar tarafından ihtiyatlı bir iyimserlikle değerlendirilmesinin ardından Çarşamba günü değer kazandı.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne yaptığı açıklamalarda Powell, "Mevcut Fed politikasını kısıtlayıcı olarak görüyoruz" dedi ve faiz oranlarının mevcut seviyelerinde enflasyonu Fed'in %2,0 hedefine geri getirme işini başarıyla yaptığını belirtti.

Gelecekteki Fed faiz indirimlerinin zamanlaması ve tetiği çekmeden önce Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi'nin Fed'in hedefinin altına düşmesini bekleyip beklemeyeceği sorulduğunda Powell beklemeyeceğini, çünkü "enflasyonun belirli bir ivmesi olduğunu" ve "enflasyonun %2'ye kadar düşmesini beklemek istemediklerini" söyledi. Son okumada hem manşet hem de çekirdek PCE %2,6'ya düşerek Fed'in faiz indirimi yapmaktan o kadar da uzak olmayabileceğine işaret etti.

Bu durum, Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine ilişkin mevcut piyasa temelli barometreleri güçlendirdi. CME FedWatch aracı, eylül ayında Fed'in birincil politika faiz oranı olan Fed Funds oranında %0,25'lik bir indirim olasılığını %70 gibi yüksek bir oranda görmeye devam ediyor. Böyle bir indirim, politika faizini %5,25'lik üst sınıra indirecektir. CME FedWatch aracı, olasılığını 30 günlük Fed Funds vadeli işlem fiyatlarına dayandırıyor.

Yatırımcılar Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine dair daha somut detaylar beklese de, Powell'ın ekonominin "yumuşak iniş" yapacağına dair genel iyimserliği (işsizlik çok yükselmeden enflasyonun hedefe geri dönmesi) havayı destekledi. Bununla birlikte, cuma günü açıklanan resmi istihdam raporu olan Tarım Dışı İstihdam, ABD İşsizlik Oranının artış beklenmezken %4,0'dan %4,1'e yükseldiğini bildirdi. Bu, art arda üçüncü aydaki artış oldu.

Altın merkez bankası alımlarıyla yükseldi

Altın, en büyük tüketici olan Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) haziran ayında iki ay üst üste Altın alımlarını durdurduğu haberine rağmen dünya genelinde merkez bankalarının Altın stoklamaya devam ettiğini gösteren verilerin ortaya çıkmasıyla Perşembe günü daha da değer kazandı.

TD Securities'e göre, alımların dörtte birinden fazlasını gerçekleştiren PBoC'nin piyasada olmamasına rağmen, Hindistan Merkez Bankası (BoI) Haziran ayında dokuz ton, Polonya Merkez Bankası dört ton ve Çek Ulusal Bankası iki ton Altın satın aldı.

Citibank analistleri, yılın ikinci yarısında artarak 2024 yılında bir önceki yıla göre %5,8'lik bir artışla toplam 1.100 tona ulaşacağını düşündükleri merkez bankası talebi konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Bu artışta ticaret savaşları olasılığının artması ve ABD'nin mali politikalarına ilişkin kaygıların etkili olduğu belirtiliyor.

Bu bağlamda Citibank'ın resmi tahmini 2024 yılı sonunda altının 2.600 dolara ulaşacağı yönünde.

TD Securities Emtia Stratejisi Başkanı Bert Melek ise Altının 2025'in ilk çeyreğinde 2.475 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Teknik Analiz: Altın üst üste üçüncü gün yükseliyor

Altın, Temmuz başındaki yükseliş hareketinin zirvesinde İki Çubuklu bir düşüş formasyonunun (aşağıdaki grafikte yeşil gölgeli dikdörtgen) oluşmasının ardından üst üste üçüncü gün kazanç sağladı. Bu formasyon, uzun bir yeşil yükseliş gününü benzer uzunluk ve büyüklükte uzun bir kırmızı düşüş gününün takip etmesinin ardından oluşur. Kısa vadeli bir geri dönüşün işareti olabilir. Altın söz konusu olduğunda bu gerçekleşmemiştir.

XAU/USD Günlük Grafik

Görünüm belirsiz. Altın'ın 2.344 $'daki 50 günlük Basit Hareketli Ortalama'ya (SMA) geri çekilerek İki Çubuklu formasyonun olumsuz etkilerini yerine getirme riski hala var. Aynı zamanda, formasyonun oluşmasından sonra yaşanan toparlanma formasyonu kısmen geçersiz kıldı ve fiyatın daha da yükselebileceğini gösteriyor.

Formasyonun en yüksek seviyesinin ve Cuma gününün zirvesi olan 2.393$'ın üzerine çıkılması, yükselişin devam edeceğine dair güçlü bir teyit sağlayacaktır. Bu muhtemelen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.451$'daki bir sonraki hedefin de kilidini açacaktır.

Nisan-Haziran ayları arasında oluşan aşağı yönlü Baş ve Omuzlar (H&S) tepe formasyonu son toparlanma ile geçersiz hale geldi. Ancak, bunun yerine daha karmaşık bir tepe formasyonunun oluşmuş olma ihtimali - çok azalmış olsa da - hala mevcuttur.

Eğer H&S yerine karmaşık bir formasyon oluşmuşsa ve fiyat formasyonun boyun çizgisi olan 2.279$'ın altına inerse, formasyonun yüksekliğinin 0,618 oranı olan 2.171$'lık muhafazakar bir hedefle aşağıya doğru bir dönüş hala mümkün olabilir.

Trend şu anda hem kısa hem de orta vadede yatay seyrediyor. Uzun vadede ise Altın yükseliş trendini sürdürmektedir.

Altın Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

İnsanlar neden altına yatırım yapar?

Altın, değer deposu ve değişim aracı olarak yaygın bir şekilde kullanıldığı için insanlık tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Şu anda, parlaklığı ve mücevher olarak kullanımının yanı sıra, değerli metal yaygın olarak güvenli bir liman varlığı olarak görülüyor, yani çalkantılı zamanlarda iyi bir yatırım olarak kabul ediliyor. Altın ayrıca herhangi bir ihraççıya veya hükümete bağlı olmadığı için enflasyona ve değer kaybeden para birimlerine karşı bir koruma olarak da görülmektedir.

En çok Altını kim satın alır?

Merkez bankaları en büyük Altın sahipleridir. Merkez bankaları çalkantılı dönemlerde para birimlerini desteklemek amacıyla rezervlerini çeşitlendirme ve ekonominin ve para biriminin algılanan gücünü artırmak için Altın satın alma eğilimindedir. Yüksek Altın rezervleri bir ülkenin ödeme gücü için güven kaynağı olabilir. Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre, merkez bankaları 2022 yılında rezervlerine yaklaşık 70 milyar dolar değerinde 1.136 ton Altın ekledi. Bu, kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana gerçekleşen en yüksek yıllık alımdır. Çin, Hindistan ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin merkez bankaları Altın rezervlerini hızla arttırıyor.

Altın diğer varlıklarla nasıl ilişkilidir?

Altın, hem önemli rezerv hem de güvenli liman varlıkları olan ABD Doları ve ABD Hazine tahvilleri ile ters bir korelasyona sahiptir. Dolar değer kaybettiğinde, Altın yükselme eğilimi göstererek yatırımcıların ve merkez bankalarının çalkantılı zamanlarda varlıklarını çeşitlendirmelerini sağlar. Altın ayrıca riskli varlıklarla ters orantılıdır. Hisse senedi piyasasındaki bir ralli Altın fiyatını zayıflatma eğilimindeyken, daha riskli piyasalardaki satışlar değerli metali destekleme eğilimindedir.

Altın fiyatı neye bağlıdır?

Fiyat çok çeşitli faktörlere bağlı olarak hareket edebilir. Jeopolitik istikrarsızlık veya derin bir resesyon korkusu, güvenli liman statüsü nedeniyle Altın fiyatının hızla yükselmesine neden olabilir. Getirisiz bir varlık olarak Altın, düşük faiz oranlarıyla yükselme eğilimindeyken, yüksek para maliyeti genellikle sarı metal üzerinde baskı oluşturur. Yine de çoğu hareket, varlık dolar cinsinden fiyatlandırıldığı için (XAU/USD) ABD Dolarının (USD) nasıl davrandığına bağlıdır. Güçlü bir Dolar Altın fiyatını kontrol altında tutma eğilimindeyken, zayıf bir Doların Altın fiyatlarını yukarı çekmesi muhtemeldir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge