Ons Altın fiyatı, ABD Dolarındaki mütevazı yükselişin etkisiyle son iki haftanın zirvesinden geri çekildi


 • Ons Altın fiyatı düşüşe geçti ve cuma günü son iki haftanın en yüksek seviyesine doğru kaydettiği kazançlarının bir kısmını geri verdi.
 • Sıkılaşmacı bir Fed beklentileri ABD Doları talebini canlandırıyor ve kıymetli metal üzerinde baskı yaratıyor.
 • Jeopolitik riskler XAU/USD'ye destek verebilir ve kayıpların sınırlanmasına katkıda bulunabilir.

Ons Altın fiyatı (XAU/USD), süregelen jeopolitik gerilimler ve ABD Doları'nın (USD) son dönemdeki düzeltici düşüşünün ardından son üç haftada ilk kez lkazançlarla işlem görüyor. Ancak kıymetli metal, 50 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) ötesine geçmekte zorlandı ve pazartesi günü Asya seansında Federal Rezerv'in (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı yönündeki beklentilerin etkisiyle düşüşe geçti.

Piyasa katılımcıları bu ayın başlarında beklenenden daha yüksek ABD tüketici ve üretici fiyatlarının açıklanmasının ardından ABD merkez bankası tarafından erken bir faiz indirimi beklentilerini hayal kırıklığına uğrattı. Buna ek olarak, Ocak ayı sonundaki FOMC toplantısının tutanakları ve Fed yetkililerinin sıkılaşmacı açıklamaları, merkez bankasının yapışkan enflasyon ve dirençli ABD ekonomisi nedeniyle faiz oranlarını düşürmek için acele etmediğini gösterdi.

Sıkılaşmacı görünüm, ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesini desteklemeye devam ediyor ve bu da USD'nin geçen perşembe günü ulaştığı son üç haftanın en düşük seviyesinin üzerinde kalmasına yardımcı oluyor ve getirisi olmayan Altın fiyatı üzerinde bir miktar aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Bununla birlikte, Orta Doğu'daki gerilimlerin daha da tırmanması riski ve güvenli liman XAU/USD'ye fayda sağlama eğiliminde olan uzun süreli Rusya-Ukrayna savaşının ardından aşağı yönlü risk sınırlı görünüyor.

Günlük Özet Piyasa Hareketleri: Altın fiyatı Fed faiz indiriminin ertelenmesi nedeniyle baskı altında, aşağı yönlü baskı sınırlı görünüyor

 • ABD Doları'nın 2024 yılının ilk haftalık düşüşünü kaydetmesi, geleneksel güvenli liman varlıklarına yönelik artan taleple birlikte Altın fiyatını cuma günü son iki haftanın en yüksek seviyesine çıkardı.
 • Federal Rezerv'in faiz oranlarını düşürmeden önce Haziran ayındaki politika toplantısına kadar bekleyeceğine dair artan inanç, getirisi olmayan sarı metalin daha fazla değer kazanmasını engelliyor.
 • Geçen hafta açıklanan Ocak ayı FOMC toplantı tutanakları, politika yapıcıların faiz oranlarını düşürmeyi düşünmeden önce düşen enflasyon konusunda daha fazla güvene ihtiyaç duydukları konusunda genel olarak hemfikir olduklarını ortaya koydu.
 • Buna ek olarak, bazı önde gelen Fed yetkilileri, merkez bankasının enflasyonu yıllık %2 hedefine geri getirmeyi amaçlaması nedeniyle yakın zamanda faiz indirimine gidilmesinin olası olmadığını öne sürdü.
 • ABD Hazine tahvil getirileri geçen hafta ulaştığı 2024 yılının şimdiye kadarki yeni en yüksek seviyesinden geri çekilse de Fed'in sıkılaşmacı görünümüyle desteklenmeye devam ediyor ve ABD Doları için destekleyici bir faktör olarak hareket etmeye devam ediyor.
 • Bu arada yatırımcılar, Orta Doğu'daki çatışmalar ve Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan jeopolitik riskler konusunda endişeli olmaya devam ediyor ve bu da güvenli liman XAU/USD'ye bir miktar destek sağlayabilir.
 • İsrail, ateşkes konusundaki belirsizliğin ortasında Hamas'ı yok etmek için operasyonlarını genişletme niyetini ifade ederken, Rusya Mayıs sonu ya da yaz aylarında Ukrayna'ya karşı yeni bir saldırıya hazırlanıyor.
 • ABD ve İngiltere savaş uçakları, İran destekli Husi isyancıların önemli Kızıldeniz ticaret yolundaki ticari gemilere yönelik saldırılarının devam ettiği Cumartesi günü Yemen'deki Husi mevzilerine saldırılar düzenledi.
 • Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Pazar günü yaptığı açıklamada Rusya'nın Mayıs sonu ya da yaz aylarından itibaren ülkeye karşı yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu ve Kiev'in kendine ait net bir savaş planı olduğunu söyledi.
 • Yatırımcılar, emtia üzerinde yeni yönlü bahisler oynamadan önce Fed'in gelecekteki politika kararına ilişkin ipuçları için Çekirdek PCE Fiyat Endeksi de dahil olmak üzere bu haftanın önemli ABD makro verilerini bekliyor.

Teknik Analiz: Altın fiyatı yukarı yönlü görünümünü koruyor, 2.024$ yatay destek anahtarı elinde tutuyor

Teknik açıdan bakıldığında, 50 günlük SMA'nın üzerinde kabul görmemesi ve 2.041-2.042$ ara engelinden mütevazı bir geri çekilme, parite çevresinde yukarı yönlü agresif pozisyonlar almadan önce biraz dikkatli olmayı gerektiriyor. Bununla birlikte, günlük grafikteki osilatörler yukarı yönlü ivme kazanmaya başladı ve kısa vadeli ek kazançlar için beklentileri destekliyor. Bu nedenle, müteakip herhangi bir düşüşün 2.024$ yatay desteğin yakınında yeni alıcıları çekmesi daha olası görünüyor.

Bununla birlikte, bu seviyenin ikna edici bir görünümle aşağı yönlü kırılması, şu anda 2.007$ bölgesi yakınlarında bulunan 100 günlük SMA'yı ortaya çıkaracaktır. Bunu, kararlı bir şekilde kırılması halinde eğilimi düşüş ihtimalleri lehine değiştirebilecek olan psikolojik 2.000$ seviyesi izliyor. Altın fiyatı daha sonra 1.984$ bölgesine doğru düşüşünü hızlandırabilir ve sonunda 1.967-1.966$ bölgesine yakın çok önemli 200 günlük SMA desteğine düşebilir.

Diğer taraftan, yatırımcılar yukarı yönlü yeni pozisyonlar almadan önce cuma gününün en yüksek seviyesi olan 2.041-2.042$ bölgesinin ötesine geçilmesi için bekleyebilir. Altın fiyatı daha sonra 2.065$ direnç bölgesi yakınındaki bir sonraki ilgili direnci test etmeyi hedefleyebilir. Alımların devamı, Aralık 2023'ün başından bu yana ilk kez psikolojik 2.100$ seviyesini geri kazanmaya yönelik bir hareket için zemin hazırlayacaktır.

Bu hafta ABD Doları fiyatı

Aşağıdaki tablo, ABD Dolarının (USD) bu hafta listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. ABD Doları, Yeni Zelanda Doları karşısında en güçlü para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   -0.01% 0.10% 0.05% 0.18% -0.02% 0.28% 0.03%
EUR -0.01%   0.09% 0.05% 0.18% -0.02% 0.27% 0.01%
GBP -0.10% -0.09%   -0.04% 0.09% -0.11% 0.18% -0.08%
CAD -0.06% -0.07% 0.04%   0.14% -0.08% 0.23% -0.03%
AUD -0.20% -0.18% -0.08% -0.13%   -0.20% 0.10% -0.16%
JPY 0.01% 0.00% 0.16% 0.07% 0.21%   0.30% 0.03%
NZD -0.29% -0.29% -0.18% -0.23% -0.10% -0.29%   -0.26%
CHF -0.02% -0.01% 0.08% 0.04% 0.18% -0.04% 0.27%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişimi EUR (baz)/JPY (kotasyon) olacaktır.

Altın Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

İnsanlar neden altına yatırım yapar?

Altın, değer deposu ve değişim aracı olarak yaygın bir şekilde kullanıldığı için insanlık tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Şu anda, parlaklığı ve mücevher olarak kullanımının yanı sıra, değerli metal yaygın olarak güvenli bir liman varlığı olarak görülüyor, yani çalkantılı zamanlarda iyi bir yatırım olarak kabul ediliyor. Altın ayrıca herhangi bir ihraççıya veya hükümete bağlı olmadığı için enflasyona ve değer kaybeden para birimlerine karşı bir koruma olarak da görülmektedir.

En çok Altını kim satın alır?

Merkez bankaları en büyük Altın sahipleridir. Merkez bankaları çalkantılı zamanlarda para birimlerini desteklemek amacıyla rezervlerini çeşitlendirme ve ekonominin ve para biriminin algılanan gücünü artırmak için Altın satın alma eğilimindedir. Yüksek Altın rezervleri bir ülkenin ödeme gücü için güven kaynağı olabilir. Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre, merkez bankaları 2022 yılında rezervlerine yaklaşık 70 milyar dolar değerinde 1.136 ton Altın ekledi. Bu, kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana gerçekleşen en yüksek yıllık alımdır. Çin, Hindistan ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin merkez bankaları Altın rezervlerini hızla artırıyor.

Altın diğer varlıklarla nasıl ilişkilidir?

Altın, hem önemli rezerv hem de güvenli liman varlıkları olan ABD Doları ve ABD Hazine tahvilleri ile ters bir korelasyona sahiptir. Dolar değer kaybettiğinde, Altın yükselme eğilimi göstererek yatırımcıların ve merkez bankalarının çalkantılı zamanlarda varlıklarını çeşitlendirmelerini sağlar. Altın ayrıca riskli varlıklarla ters orantılıdır. Hisse senedi piyasasındaki bir ralli Altın fiyatını zayıflatma eğilimindeyken, daha riskli piyasalardaki satışlar değerli metali destekleme eğilimindedir.

Altın fiyatı neye bağlıdır?

Fiyat çok çeşitli faktörlere bağlı olarak hareket edebilir. Jeopolitik istikrarsızlık veya derin bir resesyon korkusu, güvenli liman statüsü nedeniyle Altın fiyatının hızla yükselmesine neden olabilir. Getirisiz bir varlık olarak Altın, düşük faiz oranlarıyla yükselme eğilimindeyken, yüksek para maliyeti genellikle sarı metali aşağı çeker. Yine de çoğu hareket, varlık dolar cinsinden fiyatlandırıldığı için (XAU/USD) ABD Dolarının (USD) nasıl davrandığına bağlıdır. Güçlü bir Dolar Altın fiyatını kontrol altında tutma eğilimindeyken, zayıf bir Doların Altın fiyatlarını yukarı çekmesi muhtemeldir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge