Meksika Pesosu, zayıf ABD TÜFE ve Perakende Satışlar verilerinin ardından ABD doları karşısında toparlandı


  • Meksika Pesosu, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin açıklanmasının ardından ABD Doları karşısında toparlandı. 
  • ABD'de TÜFE Nisan ayında %0,4'lük artış beklentisine karşılık %0,3 ile beklenenden daha yavaş bir artış gösterdi. 
  • Banxico Başkanı'nın yorumları ve önemli rakiplerinin güçlü ekonomik verileri Meksiko Pesosu üzerinde baskı yaratıyor

Meksika Pesosu (MXN), ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve nisan ayı Perakende Satışlar verilerinin ekonomistlerin beklediğinden daha düşük çıkmasının ardından çarşamba günü ABD Doları (USD) karşısında toparlandı. Veriler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını daha önce düşünülenden daha erken düşürebileceği ihtimalini yeniden gündeme getirdi. Düşük faiz oranları ya da beklentileri, yabancı sermaye girişlerini azalttığı için bir para birimi için olumsuzdur. Bu nedenle verilerin açıklanması USD'de genel olarak bir değer kaybına yol açtı. 

Verilerden önce Meksika Pesosu, Meksika Merkez Bankası (Banxico) Başkanı Victoria Rodríguez Ceja'nın yorumları ve rakiplerinden gelen güçlü ekonomik verilerle iki gün boyunca çoğu paritesinde zayıflamıştı. 

Bu satırların yazıldığı sırada USD/MXN 16,85, EUR/MXN 18,29 ve GBP/MXN 21,29 seviyelerinde önemli teknik dirençlerle karşılaşıyor.

Meksika Pesosu, beklenenden düşük gelen ABD TÜFE ve Perakende Satış verilerinin ardından toparlandı

Meksika Pesosu, ABD TÜFE ve Perakende Satış verilerinin açıklanmasının ardından Çarşamba günü ABD Doları karşısında toparlandı ve ABD'de enflasyonun düştüğüne ve ekonomik faaliyetlerin azaldığına dair işaretler vererek ABD Dolarına zarar verdi. 

Manşet TÜFE Nisan ayında %0,3 artarak %0,4 ve Mart ayındaki %0,4'lük beklentilerin altında kaldı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun verilerine göre, yıllık bazda TÜFE %3,4'lük artış beklentilerini karşılarken, bir önceki ay olan Mart ayındaki %3,5'lik artışın altında kaldı.

Gıda ve Enerji dışı TÜFE Nisan ayında aylık bazda %0,3 ve yıllık bazda %3,6 artarak beklentilere paralel gerçekleşmiş olsa da, bir önceki ayın sırasıyla %0,4 ve %3,8'lik artışlarının altında kalmıştır. 

Öte yandan, ABD Sayım Bürosu'nun aynı zamanda açıkladığı verilere göre, ABD'de perakende satışlar Nisan ayında beklentilerin oldukça altında kalarak mart ayındaki %0,6'lık büyümenin ardından Nisan ayında %0,4'lük büyüme tahmin edilirken %0,0'lık bir artış kaydetti. Perakende satışlardaki düşüş, Fed yetkililerini faiz oranlarını düşürmeyi düşünmeye daha fazla teşvik edebilecek ABD ekonomisine ilişkin bir başka ihtiyat notu oldu. 

TÜFE verilerine yansıyan dezenflasyon ve durağanlaşan Perakende Satışlar kombinasyonu, Fed'i yakın vadede faiz oranlarını düşürmeyi düşünmeye sevk edebilir ve bu da hem ABD Doları (USD) hem de USD/MXN üzerinde baskı yaratabilir. 

Avrupa'da ise ilk çeyreğe ilişkin öncü Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda açıklanarak GSYH'nin 1. çeyrekte çeyreklik bazda %0,3, yıllık bazda ise %0,4 oranında büyüdüğünü ortaya koydu. 

Meksika Pesosu iki gün üst üste zayıfladı

Meksika Pesosu salı gününü kayıplarla tamamladı ve en yoğun işlem gören paritelerinde üst üste ikinci gün düşüş yaşadı.

Düşüş kısmen Meksika Merkez Bankası Başkanı Victoria Rodríguez Ceja'nın pazartesi günü yaptığı ve Banxico'nun haziran ayında faiz oranlarını düşürmeyi düşünebileceğini ima eden yorumundan kaynaklandı. Düşük faiz beklentisi yabancı sermaye girişini azalttığı için para birimi için olumsuz bir durum.

Ceja, Banxico'nun 27 Haziran'daki politika toplantısında ana referans faiz oranında "aşağı yönlü ayarlamaları değerlendirebiliriz" yorumunda bulundu. FXstreet Editörü Christian Borjan Valencia'ya göre Ceja, manşet enflasyonun yükselmeye devam etmesine karşın temel fiyatların yükselmediğini, ancak bunun enflasyonist görünümün gelişimine bağlı olduğunu belirtti.

Banxico mart toplantısında politika faizini %11,25'ten %11,00'e indirerek 2021'den bu yana ilk kez faiz indirimine gitti. Ancak, devam eden enflasyonist güçler nedeniyle Mayıs toplantısında politika faizini değiştirmemeyi tercih etti.

Teknik Analiz: USD/MXN geri çekilmesi kritik direnç seviyesine ulaştı

Bir ABD Dolarının Meksika Pesosu cinsinden değeri olan USD/MXN, nisan ayının ikinci yarısı ve Mayıs ayının ilk yarısı boyunca işlem gördüğü aralığın tabanına karşılık gelen yaklaşık 16,86 seviyesindeki kilit direnç seviyesine yükseldi.

USD/MXN daha önce bu aralıktan çıkmış ve 10 Mayıs Cuma günü keskin bir düşüşle 16,72'ye gerilemişti, ancak daha sonra durdu ve yönünü tersine çevirdi. O zamandan beri istikrarlı bir toparlanma kaydediyor.

USD/MXN 4 saatlik Grafik

Toparlanma hareketi şimdi bir önceki aralık tabanından gelen dirençle karşılaştı. Bu hareket, teknik analistlerin "geri dönüş" olarak adlandırdıkları bir hareket olabilir - kırılmalardan sonra fiyatın orijinal kırılma seviyesine geri dönerek aşağıya doğru devam etmeden önce son bir kez "hava öpücüğü" verdiği geçici bir toparlanma.

Eğer durum buysa, parite muhtemelen yakında düşüş trendine devam edecek ve sonunda kırılma için muhafazakar hedefe, 16,54'te daha aşağı ekstrapole edilen aralığın yüksekliğinin 0,681 Fibonacci oranına ulaşmadan önce 10 Mayıs'ın en düşük seviyelerini aşacaktır. Daha fazla düşüş, daha aşağı ekstrapole edilen aralığın tam yüksekliği olan 16,34'e bile ulaşabilir.

Mayıs 10'un en düşük seviyesi olan 16,72'nin altına inilmesi, düşüşün güneye doğru devam edeceğine dair ilave bir teyit sağlayacaktır.

Orta ve uzun vadeli trendlerin düşüş eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, bu trendler doğrultusunda parite için daha fazla aşağı yönlü ihtimal söz konusudur.

Bununla birlikte, aralığın içinde kararlı bir kırılma, kısa vadede düşüş eğilimi eğilimini tersine çevirecek ve paritenin yükseldiğini gösterecektir. Ayrıca, kırılma için fiyat hedeflerini de geçersiz kılacaktır.

Belirleyici bir kırılma, ortalamanın üzerinde bir yeşil mum çubuğunun en yüksek seviyeye yakın bir yerden kapanması ya da arka arkaya üç yeşil mum çubuğunun görülmesiyle gerçekleşir.

Meksika Pesosu Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Meksika Pesosu (MXN) Latin Amerika'daki benzerleri arasında en çok işlem gören para birimidir. Değeri genel olarak Meksika ekonomisinin performansı, ülkenin merkez bankasının politikası, ülkedeki yabancı yatırım miktarı ve hatta yurtdışında, özellikle de ABD'de yaşayan Meksikalıların gönderdiği işçi dövizlerinin seviyeleri tarafından belirlenir. Jeopolitik eğilimler de MXN'yi hareketlendirebilir: örneğin, yakın denizcilik süreci - ya da bazı firmaların üretim kapasitesini ve tedarik zincirlerini kendi ülkelerine daha yakın bir yere taşıma kararı - ülke Amerika kıtasında önemli bir üretim merkezi olarak kabul edildiğinden Meksika para birimi için bir katalizör olarak görülmektedir. MXN için bir diğer katalizör ise Meksika'nın önemli bir emtia ihracatçısı olması nedeniyle petrol fiyatları.

Banxico olarak da bilinen Meksika Merkez Bankası'nın temel amacı enflasyonu düşük ve istikrarlı seviyelerde (%2 ile %4 arasındaki tolerans bandının orta noktası olan %3 hedefinde veya bu hedefe yakın) tutmaktır. Bu amaçla banka uygun bir faiz oranı seviyesi belirler. Enflasyon çok yüksek olduğunda, Banxico faiz oranlarını yükselterek onu kontrol altına almaya çalışacak, hane halkı ve işletmeler için borç para almayı daha pahalı hale getirecek, böylece talebi ve genel ekonomiyi soğutacaktır. Daha yüksek faiz oranları genellikle Meksika Pesosu (MXN) için olumludur çünkü daha yüksek getiriye yol açarak ülkeyi yatırımcılar için daha cazip bir yer haline getirir. Aksine, düşük faiz oranları MXN'yi zayıflatma eğilimindedir.

Makroekonomik veri açıklamaları ekonominin durumunu değerlendirmek için kilit öneme sahiptir ve Meksika Pesosu (MXN) değerlemesi üzerinde etkili olabilir. Yüksek ekonomik büyüme, düşük işsizlik ve yüksek güvene dayalı güçlü bir Meksika ekonomisi MXN için iyidir. Sadece daha fazla yabancı yatırım çekmekle kalmaz, aynı zamanda Meksika Merkez Bankası'nı (Banxico) faiz oranlarını artırmaya teşvik edebilir, özellikle de bu güç yüksek enflasyonla birlikte gelirse. Ancak, ekonomik verilerin zayıf olması durumunda MXN'nin değer kaybetmesi muhtemeldir.

Bir gelişmekte olan piyasa para birimi olarak Meksika Pesosu (MXN), riskli dönemlerde veya yatırımcıların daha geniş piyasa risklerinin düşük olduğunu algıladıkları ve bu nedenle daha yüksek risk taşıyan yatırımlarla ilgilenmeye istekli oldukları zamanlarda güçlenme eğilimindedir. Tersine, yatırımcılar daha yüksek riskli varlıkları satma ve daha istikrarlı güvenli limanlara kaçma eğiliminde olduklarından, MXN piyasa çalkantısı veya ekonomik belirsizlik zamanlarında zayıflama eğilimindedir.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge