Japon Yeni ABD Doları karşısında 2024 dip seviyesi yakınlarında seyrediyor, salı günkü ABD TÜFE'yi bekliyor


Paylaş:
 • Japon Yeni gün içi yönünü bulmakta zorlanıyor ve pazartesi günü dar bir aralıkta dalgalanıyor.
 • BoJ'dan Uchida'nın geçen haftaki az sıkılaşmacı açıklamaları ve iyimser bir risk hissiyatı JPY için yukarı yönü sınırlıyor.
 • BoJ'un politika duruşunda bir değişim için sürdürülen beklentiler, durgun bir USD fiyat hareketinin ortasında parite için kayıpları sınırlıyor.
 • Yatırımcılar bu hafta açıklanacak önemli ABD enflasyon rakamlarını bekliyor.

Japon Yeni (JPY) yeni haftaya durgun bir görünümle başladı ve Avrupa seansına girerken, ABD Doları (USD) 2024 yılının şimdiye kadar en düşük seviyesinin hemen üzerinde karşısında dar bir bantta dalgalanıyordu. İyimser bir risk hissiyatı zemininde, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida'nın geçen hafta yaptığı ve negatif faiz oranı politikasından çıkıştan sonra bile agresif sıkılaştırmanın olası olmadığını söyleyen az sıkılaşmacı açıklamaları JPY'yi zayıflatıyor. Bununla birlikte, büyük Japon firmalarının sunabileceği bir başka büyük ücret artışının sürdürülebilir ve istikrarlı enflasyonu destekleyeceği ve BoJ'un Mart veya Nisan aylarında JPY için kayıpları sınırlamaya yardımcı olmak için ultra gevşek politika ayarlarından uzaklaşmasına izin vereceği beklentileri var.

Öte yandan USD, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerinin olası zamanlaması ve hızı konusundaki belirsizliğin ardından alıcıları cezbetme mücadelesine devam ediyor. Bu da USD/JPY paritesini çok az etkiliyor ve salı günü ABD tüketici enflasyonu rakamlarının açıklanması gibi önemli bir veri riski öncesinde yatay yönlü bir fiyat hareketine yol açıyor. Bu önemli veri, Fed'in faiz indirim sürecine ilişkin yeni ipuçları verecek ve bu da USD talebini artırarak paritenin kısa vadeli seyrini belirleyecek. Bu arada pazartesi günü ABD'den ilgili herhangi bir makroekonomik veri açıklamasının eksikliğinde paritenin konsolidatif fiyat hareketini sürdürmesi daha olası görünüyor.

Günlük Özet Piyasa Hareketleri: Japon Yeni, BoJ'un karışık sinyalleri arasında 2024'ün en düşük seviyesine yakın seyrediyor

 • Birbirinden farklı güçlerin bir araya gelmesi, nispeten zayıf işlem hacimleri ve Japonya'daki tatil nedeniyle pazartesi günü Japon Yeni'ne anlamlı bir ivme kazandıramadı.
 • Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida perşembe günü yaptığı açıklamada, negatif faiz oranı politikasından çıkıştan sonra bile agresif sıkılaştırmanın olası olmadığını söyledi.
 • Uchida, mevcut negatif faiz ortamından kademeli olarak uzaklaşılacağının sinyalini verdi ve BoJ'un yakın gelecekte herhangi bir sert hamle yapmayı düşünmediğini söyledi.
 • Bu durum, iyimser risk hissiyatı ile birlikte güvenli liman JPY'yi zayıflatsa da BoJ'un politika duruşunda yakın zamanda bir değişiklik olacağına dair beklentilerin güçlenmesi daha derin kayıpların sınırlanmasına yardımcı oluyor.
 • Bu yıl büyük Japon firmalarının yapacağı büyük ücret artışlarının sürdürülebilir ve istikrarlı enflasyonu destekleyeceğine dair umutlar,
  BoJ'un aşırı gevşek politikasından uzaklaşmasına izin veriyor.
 • Federal Rezerv yetkilileri, ABD merkez bankasının hala dirençli bir ekonomi ve yapışkan enflasyonun ardından borçlanma maliyetlerini düşürmek için acele etmediği sinyalini vermeye devam etti.
 • Dallas Fed Bankası Başkanı Lorie Logan cuma günü yaptığı açıklamada faizleri düşürmek için aciliyet olmadığını ve ilerlemenin kalıcı olduğunu teyit etmek için enflasyon konusunda daha fazla kanıt istediğini söyledi.
 • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun çok uzun süredir çok yüksek olduğunu ve hala gidilecek bir yol olduğunu ve ABD'nin pandemi öncesi ekonomik faaliyete doğru bir yolda olduğunu kaydetti.
 • Cuma günü Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık revizyonlar, ABD tüketici fiyatlarının Ekim ve Kasım aylarında daha önce bildirilenden biraz daha fazla arttığını gösterdi.
 • Yatırımcılar ayrıca, Fed'in gelecekteki politika kararlarını etkileyebilecek olan en son ABD tüketici enflasyonu rakamlarının Salı günü açıklanmasından önce kenarda beklemeyi tercih ediyor.

Teknik Analiz: USD/JPY, 148,80 direnç kırılma noktasının üzerindeyken yukarı yönlü görünümünü koruyor

Teknik açıdan bakıldığında, geçen hafta 148,80 çoklu zirve direncinin kırılması, yükseliş eğilimli yatırımcılar için yeni bir tetikleyici olarak görüldü. Ayrıcs, günlük grafikteki osilatörler pozitif bölgede duruyor ve hala aşırı-alım bölgesinde olmaktan uzakta seyrediyor. Bu da USD/JPY paritesi için en az direnç yolunun yukarı yönde kaldığını gösteriyor. Daha sonra 149,55-149,60 bölgesinin ötesine geçilmesi ya da cuma günü son birkaç ayın zirvesine ulaşılması, yapıcı görünümü yeniden teyit edecek ve pariteyi psikolojik 150,00 seviyesine doğru yükseltecektir. Alımların devam etmesi, 150,70 bölgesine ve psikolojik 151,00 seviyesine giden yolda 150,35 ara engeline doğru ek kazançların yolunu açabilir.

Diğer taraftan, 148,80-148,70 direnç kırılma noktası artık 148,25-148,20 bölgesi ve 148,00 seviyesi öncesindeki aşağı yönlü hareketi koruyabilir. Daha fazla düşüş, bazı alıcıların ilgisini çekmeye devam edebilir ve şu anda 147,65-147,60 bölgesi yakınlarına sabitlenmiş olan 100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) yakınında sınırlı kalabilir. Bu seviye, kararlı bir şekilde kırılması durumunda USD/JPY paritesini 146,35 bölgesine ve 145,90 bölgesi civarında aylık düşük salınıma giden yolda 147,00 işaretine sürükleyebilecek önemli bir pivot noktası olarak hareket etmelidir.

Japon Yeni bugün fiyat

Aşağıdaki tablo Japon Yeni'nin (JPY) bugün listelenen önemli para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. Japon Yeni, Yeni Zelanda Doları karşısında en güçlü para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   0.01% 0.01% 0.02% -0.01% 0.01% 0.19% 0.02%
EUR -0.01%   -0.01% -0.01% -0.02% -0.01% 0.17% 0.01%
GBP -0.01% 0.01%   0.02% -0.01% 0.00% 0.18% 0.01%
CAD -0.01% 0.01% 0.00%   -0.01% 0.00% 0.18% 0.01%
AUD 0.00% 0.02% 0.01% 0.01%   0.01% 0.19% 0.02%
JPY -0.01% 0.01% 0.04% -0.01% -0.01%   0.18% -0.01%
NZD -0.19% -0.17% -0.18% -0.19% -0.19% -0.18%   -0.17%
CHF -0.02% 0.00% -0.01% -0.01% -0.02% -0.01% 0.17%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişimi EUR (baz)/JPY (kotasyon) olacaktır.

Japon Yeni Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Japon Yeni'ni yönlendiren temel faktörler nelerdir?

Japon Yeni (JPY) dünyanın en çok işlem gören para birimlerinden biridir. Değeri genel olarak Japon ekonomisinin performansına göre belirlenir, ancak daha spesifik olarak Japonya Merkez Bankası'nın politikası, Japon ve ABD tahvil getirileri arasındaki fark veya diğer faktörlerin yanı sıra tüccarlar arasındaki risk duyarlılığı tarafından belirlenir.

Japonya Merkez Bankası'nın kararları Japon Yeni'ni nasıl etkiliyor?

Japonya Merkez Bankası'nın görevlerinden biri para birimi kontrolüdür, bu nedenle hareketleri Yen için kilit öneme sahiptir. BoJ, ana ticaret ortaklarının siyasi kaygıları nedeniyle bunu sık sık yapmaktan kaçınsa da, genellikle Yen'in değerini düşürmek için bazen döviz piyasalarına doğrudan müdahale etmiştir. BoJ'un ekonomiyi büyük ölçüde teşvik etmeye dayalı mevcut ultra gevşek para politikası, Yen'in ana para birimi rakipleri karşısında değer kaybetmesine neden olmuştur. Bu süreç, Japonya Merkez Bankası ile on yıllardır yüksek seviyelerde seyreden enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmayı tercih eden diğer ana merkez bankaları arasında artan politika farklılığı nedeniyle son zamanlarda daha da şiddetlendi.

Japon ve ABD tahvil getirileri arasındaki fark Japon Yeni'ni nasıl etkiliyor?

BoJ'un ultra gevşek para politikasına bağlı kalma tutumu, başta ABD Merkez Bankası olmak üzere diğer merkez bankalarıyla politika farkının artmasına yol açtı. Bu durum, 10 yıllık ABD ve Japon tahvilleri arasındaki farkın açılmasını destekliyor ve bu da Japon Yeni karşısında ABD Doları'nın lehine.

Daha geniş risk duyarlılığı Japon Yeni'ni nasıl etkiliyor?

Japon Yeni genellikle güvenli liman yatırımı olarak görülür. Bu, piyasanın stresli olduğu zamanlarda yatırımcıların, güvenilirliği ve istikrarı nedeniyle paralarını Japon para birimine yatırma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Çalkantılı dönemlerin Yen'in değerini yatırım yapmak için daha riskli görülen diğer para birimleri karşısında güçlendirmesi muhtemeldir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge