GBP/USD dip seviyelerinden yükseldi, hala 1.32 psikolojik seviyesinin altında negatif bölgede seyrediyor

  • USD talebindeki iyi sayılabilecek bir yükseliş, uzun-pozisyon kapanma işlemleri teşvik etti.
  • GBP, backstop anlaşması üzerine yenilenen belirsizlik ile ağırlık altında kaldı.
  • Yatırımcılar şimdi ABD Tüketici Güveni ve Fed konuşmalarını takip edecekler.

GBP/USD paritesi 1.3258 gün içi zirvesinden ya da üç-haftalık zirvelerinden aşağı yönlü geri izleme hareketini sürdürerek, son saatte günlük dip seviyelerini yeniledi.

Parite, üst üste üç günlük kazanç serisini sonlandırdı ve önceki seansta kaydettiği kazançların tamamını silerek, 1.3200 psikolojik seviyesinin altına geriledi.

ABD Doları talebindeki iyi sayılabilecek bir artış, paritenin geri izleme hareketinin baştaki ayağının arkasındaki önemli faktörlerden biri olarak görülüyor. Yatırımcıların Perşembe günkü yumuşak ABD tüketici enflasyonu rakamlarını arkalarında bırakmalarıyla, ABD tahvil faizlerindeki taze bir yükseliş ayağı, USD’nin yeniden pozitif hareket kazanmasına yardımcı oldu.

İngiliz Sterlini, Birleşik Krallık Başbakanlık sözcüsü Alison Donnelly’in, May’in Birleşik Krallık’ı devamlı olarak bir gümrük birliğinde sıkışmış kalacağı bir backstop’u asla kabul etmeyeceğini söylemesinin ardından backstop anlaşması çevresindeki yenilenen belirsizlikle de ağırlık altında kaldı.

Buna ek olarak, 1.3200 psikolojik seviyesi altında bazı gün içi işlem stoplarının tetiklenmesi olasılıkları da, paritenin Kuzey Amerika seansının erken saatleri sırasındaki 30-40 pip civarındaki gerilemesinin arkasındaki önemli faktörlerden biri oldu.

Ekonomik veri cephesinde ABD ithalat fiyat endeksi, Eylül ayında aylık bazda %0.5 ile beklentilerden fazla tırmandı, gerçi fiyat hareketini etkilemedi ve parite son saatte dokunduğu dip seviyelerinden hızlıca 20-pip civarında toparlandı.

Günün devamında ABD makroekonomik takviminden Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni endeksi  takip edilecek.


GBP/USD paritesi, an itibariyle %0.37 kayıpla 1.3184 seviyesinde işlem görüyor.

GBP/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.3165, 1.3125-20 bölgesi ve 1.3100 (100-day SMA) seviyelerinde bulunurken, 1.3200 (psikolojik seviye), 1.3235 ve 1.3165-70 bölgesi seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • GBPUSD