EUR/USD Euro Bölgesi ve ABD'den gelecek önemli enflasyon raporları öncesinde yükselişe geçti


 • EUR/USD paritesi perşembe günü USD'deki mütevazı zayıflığın etkisiyle bir miktar alım ilgisiyle karşılaştı.
 • AMB'den agresif politika gevşemesine yönelik beklentilerin azalması Euro'ya ve aynı zamanda pariteye destek sağlıyor.
 • Yatırımcılar şimdi yeni bir ivme için Euro Bölgesi ve ABD'den gelecek önemli enflasyon rakamlarını bekliyor.

EUR/USD paritesi perşembe günü Avrupa seansının erken saatleri sırasında bir miktar yukarı yönlü ivme kazandı ve bir önceki gün 1,0800 seviyesinin altındaki seviyelerde ulaştığı son bir haftanın en düşük seviyesinden bir toparlanma kaydetti. Ancak yatırımcılar, ve cuma günü açıklanacak olan Euro Bölgesi TÜFE verileri öncesinde Almanya, Fransa, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) gelecek bir dizi enflasyon raporu öncesinde kenarda beklemeyi tercih edebilir. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) hızlı faiz indirimlerine yönelik beklentilerin azalması Euro için destekleyici bir faktör olarak hareket etmeye devam ediyor.

Bunun dışında, mütevazı bir ABD Doları (USD) düşüşü EUR/USD paritesine bir miktar destek veren başka bir faktör olarak görülüyor. Ancak ABD Doları için anlamlı bir düşüş, yapışkan enflasyon ve hala dirençli bir ABD ekonomisinin Federal Rezerv'in (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasına izin vermesi gerektiği yönündeki spekülasyonların ardından sınırlı görünüyor. Bunun yanı sıra, daha yumuşak bir risk tonu Dolar'ın göreceli güvenli liman statüsüne fayda sağlayabilir ve döviz çiftinin kazançlarının sınırlanmasına katkıda bulunabilir. Bu durum, parite çevresinde yeni pozisyonlar almadan önce biraz dikkatli olunmasını gerektiriyor.

Günlük özet piyasa hareketleri: Zayıf USD'den ve AMB faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesinden destek alıyor

 • Yatırımcıların Euro Bölgesi ve ABD'den gelecek önemli enflasyon verileri öncesinde isteksiz görünmesi, EUR/USD paritesinin Perşembe günü durgun bir aralıkta hareket etmesine yol açtı.
 • Almanya'da perakende satışlar Ocak ayında aylık bazda %0,4 düşerek %0,5'lik artış beklentisini karşılayamadı ve Avro Bölgesi'nin en büyük ekonomisinin görünümüne ilişkin endişeleri arttırdı.
 • AMB Yönetim Konseyi üyesi Peter Kazimir Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının Haziran ayında faiz indirimine başlamasını ve ardından yumuşak ve istikrarlı bir politika gevşeme döngüsünü tercih edeceğini söyledi.
 • ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, son enflasyon verilerinin çok olumlu olduğunu, ancak merkez bankasının faizleri düşürmeden önce fiyatların %2 hedefine doğru ilerleyeceğinden emin olması gerektiğini söyledi.
 • Para piyasaları, bir ay önce yaklaşık 150 baz puan olan ECB'nin bu yıl yaklaşık 90 baz puan (bps) faiz indirimi yapacağını fiyatlıyor ve bu da Euro için bir kuyruk rüzgarı olarak görülüyor.
 • Çarşamba günü açıklanan ikinci ABD GSYH tahmini, dünyanın en büyük ekonomisinin dördüncü çeyrekte yıllık bazda %3,3'lük artışa kıyasla %3,2 oranında büyüdüğünü gösterdi.
 • Veriler, ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu gösterdi ve bu da birkaç Federal Rezerv yetkilisinin yorumlarıyla birlikte, daha uzun süre daha yüksek faiz oranları söylemini yeniden doğruladı.
 • New York Fed Başkanı John Williams, %2'lik enflasyon hedefine ulaşılması için daha gidilecek yol olmasına rağmen, verilerin nasıl geleceğine bağlı olarak merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını söyledi.
 • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD merkez bankasının henüz enflasyona karşı zafer ilan etmediğini vurguladı ve gevşeme politikası söz konusu olduğunda sabır tavsiye etmekte rahat olduğunu söyledi.
 • Boston Fed Başkanı Susan Collins de bu yılın sonlarına doğru politikayı gevşetmeye başlamanın uygun olacağını ancak enflasyonu %2 hedefine döndürme yolunun muhtemelen engebeli olacağını belirtti.
 • Bununla birlikte, tüccarlar Fed'in faiz indirimi yoluna ilişkin ipuçları ve anlamlı bir ivme için ABD Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi'ne bakarken, ABD Doları alıcı çekmekte zorlanıyor.
 • Perşembe günkü ekonomi gündeminde ayrıca Almanya, Fransa ve İspanya'dan gelecek öncü TÜFE tahminlerinin ardından ABD makro verileri - Haftalık İlk İşsizlik Başvuruları, Chicago PMI ve Bekleyen Konut Satışları yer alıyor.
 • Odak noktası daha sonra Cuma günü, ECB'nin gelecekteki politika kararına ilişkin beklentileri etkileyebilecek ve döviz çifti etrafında dalgalanma yaratabilecek Euro Bölgesi tüketici enflasyonu rakamlarına kayacak.

Teknik analiz: EUR/USD boğaları 1,0900 yuvarlak rakamını yeniden fethetmeyi hedefleyebilir

Teknik açıdan bakıldığında, günlük grafikteki osilatörler pozitif çekiş kazanmaya başladı ve daha fazla kazanç beklentilerini destekliyor. Bazı takip alımları 1,0850 bölgesinin ötesinde yapıcı görünümü yeniden teyit edecek ve EUR/USD paritesini 1,0900 yuvarlak rakamına yükseltecektir. İkincisinin ötesinde sürdürülebilir bir güç, yükseliş eğilimli tüccarlar için yeni bir tetikleyici olarak görülecek ve 11 Ocak'tan bu yana ilk kez 1.1000 psikolojik işaretini geri kazanmaya yönelik daha kısa vadeli bir değer kazanma hareketinin yolunu açacaktır.

Diğer taraftan, herhangi bir anlamlı düşüş 1,0800 seviyesinin yakınında bir miktar destek bulmaya devam edebilir. Bununla birlikte, söz konusu tutamacın altındaki kabul, EUR/USD paritesini 1,0700'ün altındaki seviyeleri yeniden test etmeye veya 14 Şubat'ta üç ayın en düşük seviyesine doğru düşüşü hızlandırmaya karşı savunmasız hale getirebilir. İkincisi, kararlı bir şekilde kırılırsa düşüş eğilimli tüccarlar için yeni bir tetikleyici olarak görülecek kilit bir dönüm noktası olarak hareket etmelidir.

Bu hafta Euro fiyatı

Aşağıdaki tablo, Euro'nun (EUR) bu hafta listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. Euro, Yeni Zelanda Doları karşısında en güçlü para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   -0.24% 0.03% 0.54% 0.89% -0.48% 1.53% -0.34%
EUR 0.23%   0.26% 0.77% 1.11% -0.24% 1.76% -0.11%
GBP -0.02% -0.28%   0.51% 0.87% -0.51% 1.51% -0.36%
CAD -0.54% -0.79% -0.50%   0.38% -1.02% 1.00% -0.89%
AUD -0.91% -1.14% -0.87% -0.35%   -1.38% 0.65% -1.24%
JPY 0.47% 0.23% 0.54% 1.01% 1.36%   2.00% 0.13%
NZD -1.56% -1.80% -1.52% -1.01% -0.65% -2.03%   -1.90%
CHF 0.34% 0.10% 0.38% 0.88% 1.24% -0.13% 1.87%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişimi EUR (baz)/JPY'yi (kotasyon) temsil edecektir.

Euro SSS

Euro nedir?

Euro, Euro Bölgesi'ne dahil olan 20 Avrupa Birliği ülkesinin para birimidir. ABD Doları'nın ardından dünyada en çok işlem gören ikinci para birimidir. 2022 yılında, günde ortalama 2,2 trilyon doların üzerinde günlük ciro ile tüm döviz işlemlerinin %31'ini oluşturmuştur.
EUR/USD, tüm işlemlerin tahmini %30'unu oluşturarak dünyada en çok işlem gören döviz çiftidir ve onu EUR/JPY (%4), EUR/GBP (%3) ve EUR/AUD (%2) takip etmektedir.

AMB nedir ve Euro'yu nasıl etkiler?

Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi'nin rezerv bankasıdır. AMB faiz oranlarını belirler ve para politikasını yönetir.
AMB'nin birincil görevi fiyat istikrarını korumaktır; bu da ya enflasyonu kontrol etmek ya da büyümeyi teşvik etmek anlamına gelir. Birincil aracı faiz oranlarını yükseltmek ya da düşürmektir. Nispeten yüksek faiz oranları - ya da daha yüksek oran beklentisi - genellikle Euro'ya fayda sağlar ve bunun tersi de geçerlidir. AMB Yönetim Konseyi para politikası kararlarını yılda sekiz kez yapılan toplantılarda alır. Kararlar Euro Bölgesi ulusal bankalarının başkanları ve AMB Başkanı Christine Lagarde'ın da aralarında bulunduğu altı daimi üye tarafından alınır.

Enflasyon verileri Euro'nun değerini nasıl etkiler?

Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) ile ölçülen Euro Bölgesi enflasyon verileri Euro için önemli bir ekonometriktir. Enflasyon beklenenden daha fazla yükselirse, özellikle de AMB'nin %2'lik hedefinin üzerindeyse, AMB'nin enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükseltmesi gerekir. Benzerlerine kıyasla nispeten yüksek faiz oranları, bölgeyi küresel yatırımcıların paralarını park edecekleri bir yer olarak daha cazip hale getirdiği için genellikle Euro'ya fayda sağlayacaktır.

Ekonomik veriler Euro'nun değerini nasıl etkiler?

Açıklanan veriler ekonominin sağlığını ölçer ve Euro üzerinde etkili olabilir. GSYH, İmalat ve Hizmet PMI'ları, istihdam ve tüketici duyarlılık anketleri gibi göstergelerin tümü tek para biriminin yönünü etkileyebilir. Güçlü bir ekonomi Avro için iyidir. Sadece daha fazla yabancı yatırım çekmekle kalmaz, aynı zamanda AMB'yi faiz oranlarını artırmaya teşvik edebilir, bu da doğrudan Euro'yu güçlendirecektir. Aksi takdirde, ekonomik veriler zayıfsa, Euro'nun düşmesi muhtemeldir. Euro bölgesindeki en büyük dört ekonominin (Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) ekonomik verileri, Euro bölgesi ekonomisinin %75'ini oluşturdukları için özellikle önemlidir.

Ticaret Dengesi Euro'yu nasıl etkiler?

Euro için bir diğer önemli veri de Ticaret Dengesi'dir. Bu gösterge, bir ülkenin ihracatından kazandığı ile belirli bir dönemde ithalata harcadığı arasındaki farkı ölçer. Eğer bir ülke çok rağbet gören ihracat ürünleri üretiyorsa, para birimi sadece bu malları satın almak isteyen yabancı alıcıların yarattığı ekstra talepten dolayı değer kazanacaktır. Bu nedenle, pozitif bir net Ticaret Dengesi bir para birimini güçlendirir ve negatif bir denge için bunun tersi geçerlidir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge