EUR/USD dolardaki düşüşle son bir haftanın zirvesine yükseldi, yukarı yönlü potansiyel sınırlı görünüyor


Paylaş:
 • EUR/USD paritesi art arda beşinci gün için yükselişini sürdürerek pazartesi günü bir haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.
 • Fed'in faiz indirimi belirsizliği ABD Doları üzerinde ağırlık yaratıyor ve pariteye destek veriyor.
 • AMB faiz indirimi beklentileri, salı günü ABD TÜFE raporu öncesinde Euro için kazançları sınırlayabilir.

EUR/USD paritesi geçen hafta 1,0725-1,0720 bölgesinden ya da 14 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesinden yaptığı toparlanma hamlesini sürdürerek pazartesi günü yukarı yönlü bir ivme kazandı. Bu ivme, Avrupa seansının erken saatlerinde pariteyi bir haftanın zirvesine çıkarırken, mütevazı bir ABD Doları (USD) düşüşünün ortasında ivmeyi 1,0800 seviyesinin ötesine taşımayı hedefliyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerinin olası zamanlaması ve hızına ilişkin belirsizlik, ABD Dolarını geçen hafta ulaştığı son birkaç ayın en yüksek seviyesinin altında savunmada tutuyor. Bunun yanı sıra, küresel hisse senedi piyasalarındaki yükseliş eğilimi de güvenli liman ABD Dolarını zayıflatan bir diğer faktör olarak görülüyor.

Bununla birlikte, halen dirençli olan ABD ekonomisinin ardından Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair artan kabul, yüksek ABD Hazine Bonosu getirilerini desteklemeye devam ediyor ve ABD Doları için destekleyici bir faktör görevi görebilir. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ikinci çeyreğin başında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki beklentiler, ortak para biriminin ve EUR/USD paritesinin sınırlanmasına katkıda bulunabilir. Bu durum, paritenin kısa vadeli bir dip oluşturduğunu teyit etmeden önce güçlü bir takip alımını beklemeyi ihtiyatlı hale getiriyor. Pazartesi günü ilgili makro verilerin eksikliğinde, FOMC üyelerinin konuşmaları bir miktar ivme sağlayabilir, ancak odak noktası salı günü açıklanacak ABD tüketici enflasyonu rakamları olmaya devam ediyor.

Günlük Özet Piyasa Hareketleri: USD'deki düşüşün faydaları, AMB faiz indirimi beklentileri kazançları sınırlayabilir

 • Federal Rezerv'in faiz indirimi belirsizliği, olumlu risk tonuyla birlikte ABD Dolarını zayıflatıyor ve EUR/USD paritesini art arda beşinci günde de yükselterek bir haftanın en yüksek seviyesine çıkarıyor.
 • Gelen güçlü ABD makro verileri ve bir dizi etkili FOMC üyesinin sıkılaşmacı açıklamaları, yatırımcıları bu yıl erken ve sert faiz indirimi beklentilerini azaltmaya zorladı.
 • Mevcut piyasa fiyatlaması, Fed'in geçen yılın sonunda öngörülen yedi faiz indirimine kıyasla 2024 yılında dört ya da en fazla beş 25 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğine işaret ediyor.
 • Dallas Fed Başkanı Lorie Logan cuma günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarını düşürmek için acele etmediğini ve enflasyonu düşürme konusundaki muazzam ilerlemenin kalıcı olduğunu teyit etmek için daha fazla veri istediğini söyledi.
 • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise enflasyonun çok uzun süredir çok yüksek olduğunu ve ABD ekonomisinin pandemi öncesi gücüne geri dönme yolunda yeni bir sıçramadan kaçınmak istediğini kaydetti.
 • Gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi %4,0 seviyesinin rahatlıkla üzerinde seyrediyor ve bu da ABD Doları için destekleyici bir faktör görevi görmeye devam edebilir ve paritenin kazançlarını sınırlayabilir.
 • Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin faiz indirimi beklentilerine ilişkin son dönemde verdiği karışık sinyaller de yatırımcıları ortak para birimi çevresinde yukarı yönlü agresif pozisyonlar almasını engelleyebilir.
 • Piyasalar ikinci çeyreğin başında ilk faiz indirimi olasılığını fiyatlıyor olsa da, bazı AMB yetkilileri erken politika gevşemesi beklentilerini hafifletmek için yoğun çaba sarf ediyor.
 • Almanya'da enflasyonun Ocak ayında bir önceki aya göre %3,7'den %2,9'a gerilemesi fiyat baskılarının hafiflediği görüşünü teyit etti.
 • Buna ek olarak, AMB Yönetim Konseyi üyesi Fabio Panetta cumartesi günü yaptığı açıklamada faiz indirim anının hızla yaklaştığını ve zamanında ve kademeli adımların ortaya çıkan oynaklığı azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.
 • Yatırımcılar ayrıca, Fed'in gelecekteki politika kararını etkileyebilecek ve anlamlı bir ivme sağlayabilecek olan Salı günkü ABD tüketici enflasyonu rakamları öncesinde kenara çekilmeyi tercih edebilir.

Teknik Analiz: 1,0830 direncini aşmakta zorluk yaşayabilir

Teknik açıdan bakıldığında, 1,0800 seviyesinin ötesine geçecek herhangi bir hareketin yeni bir arzla karşılaşması ve 1,0830 kavuşum direnci yakınlarında sınırlı kalması muhtemeldir. Söz konusu alan, çok önemli 200 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve bir aylık azalan trend çizgisini içeriyor ve bu da önemli bir pivot noktası olarak hareket edebilir. Bunun ötesinde sürekli bir hareket, kısa vadeli eğilimi yükseliş ihtimalleri lehine değiştirebilir ve EUR/USD paritesini psikolojik 1,0900 seviyesine doğru yükseltebilir. Momentum, 1,0970-1,0975 alanına ve psikolojik 1,1000 seviyesine giden yolda 1,0930-1,0935 ara direncine doğru daha da uzatılabilir.

Diğer taraftan, Asya seansının en düşük seviyesi olan 1,0775-1,0770 bölgesinin altındaki zayıflığın, 1,0725-1,0720 bölgesinden önce 1,0740 bölgesinin yakınında veya geçen hafta dokunulan çok ayın en düşük seviyesinde bir miktar destek bulması muhtemel. Bunu, kararlı bir şekilde kırılması halinde düşüş hareketleri için yeni bir tetikleyici olarak görülebilir ve EUR/USD paritesini savunmasız hale getirecek olan 1.0700 seviyesi yakından takip ediyor. Parite daha sonra 1,0665-1,0660 desteğine doğru düşüşünü hızlandırabilir ve nihayetinde 1,0620-1,0615 bölgesine ve psikolojik 1,0600 seviyesine düşebilir.

Bugün Euro fiyatı

Aşağıdaki tablo, Euro'nun (EUR) bugün listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. Euro, Yeni Zelanda Doları karşısında en güçlü para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   0.17% 0.03% 0.04% 0.05% -0.09% 0.34% -0.08%
EUR -0.16%   -0.13% -0.12% -0.12% -0.26% 0.18% -0.25%
GBP -0.04% 0.13%   0.00% 0.01% -0.14% 0.30% -0.13%
CAD -0.02% 0.15% 0.01%   0.03% -0.11% 0.32% -0.10%
AUD -0.06% 0.11% -0.03% -0.02%   -0.15% 0.29% -0.14%
JPY 0.10% 0.27% 0.17% 0.14% 0.16%   0.44% 0.02%
NZD -0.33% -0.17% -0.31% -0.30% -0.29% -0.43%   -0.42%
CHF 0.07% 0.23% 0.09% 0.11% 0.12% -0.03% 0.41%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişimi EUR (baz)/JPY'yi (kotasyon) temsil edecektir.

Euro Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Euro nedir?

Euro, Euro Bölgesi'ne dahil olan 20 Avrupa Birliği ülkesinin para birimidir. ABD Doları'nın ardından dünyada en çok işlem gören ikinci para birimidir. 2022 yılında, günde ortalama 2,2 trilyon doların üzerinde günlük ciro ile tüm döviz işlemlerinin %31'ini oluşturmuştur.
EUR/USD, tüm işlemlerin tahmini %30'unu oluşturarak dünyada en çok işlem gören döviz çiftidir ve onu EUR/JPY (%4), EUR/GBP (%3) ve EUR/AUD (%2) takip etmektedir.

AMB nedir ve Euro'yu nasıl etkiler?

Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi'nin rezerv bankasıdır. AMB faiz oranlarını belirler ve para politikasını yönetir. AMB'nin birincil görevi fiyat istikrarını korumaktır; bu da ya enflasyonu kontrol etmek ya da büyümeyi teşvik etmek anlamına gelir. Birincil aracı faiz oranlarını yükseltmek ya da düşürmektir. Nispeten yüksek faiz oranları - ya da daha yüksek oran beklentisi - genellikle Euro'ya fayda sağlar ve bunun tersi de geçerlidir. AMB Yönetim Konseyi para politikası kararlarını yılda sekiz kez yapılan toplantılarda alır. Kararlar Euro Bölgesi ulusal bankalarının başkanları ve AMB Başkanı Christine Lagarde'ın da aralarında bulunduğu altı daimi üye tarafından alınır.

Enflasyon verileri Euro'nun değerini nasıl etkiler?

Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) ile ölçülen Euro Bölgesi enflasyon verileri Euro için önemli bir ekonometriktir. Enflasyon beklenenden daha fazla yükselirse, özellikle de AMB'nin %2'lik hedefinin üzerindeyse, AMB'nin enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükseltmesi gerekir. Benzerlerine kıyasla nispeten yüksek faiz oranları, bölgeyi küresel yatırımcıların paralarını park edecekleri bir yer olarak daha cazip hale getirdiği için genellikle Euro'ya fayda sağlayacaktır.

Ekonomik veriler Euro'nun değerini nasıl etkiler?

Açıklanan veriler ekonominin sağlığını ölçer ve Euro üzerinde etkili olabilir. GSYH, İmalat ve Hizmet PMI'ları, istihdam ve tüketici duyarlılık anketleri gibi göstergelerin tümü tek para biriminin yönünü etkileyebilir. Güçlü bir ekonomi Euro için iyidir. Sadece daha fazla yabancı yatırım çekmekle kalmaz, aynı zamanda AMB'yi faiz oranlarını artırmaya teşvik edebilir, bu da doğrudan Euro'yu güçlendirecektir. Aksi takdirde, ekonomik veriler zayıfsa, Euro'nun düşmesi muhtemeldir. Euro bölgesindeki en büyük dört ekonominin (Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya) ekonomik verileri, Euro bölgesi ekonomisinin %75'ini oluşturdukları için özellikle önemlidir.

Ticaret Dengesi Euro'yu nasıl etkiler?

Euro için bir diğer önemli veri de Ticaret Dengesi'dir. Bu gösterge, bir ülkenin ihracatından kazandığı ile belirli bir dönemde ithalata harcadığı arasındaki farkı ölçer. Eğer bir ülke çok rağbet gören ihracat ürünleri üretiyorsa, para birimi sadece bu malları satın almak isteyen yabancı alıcıların yarattığı ekstra talepten dolayı değer kazanacaktır. Bu nedenle, pozitif bir net Ticaret Dengesi bir para birimini güçlendirir ve negatif bir denge için bunun tersi geçerlidir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge