EUR/USD, ABD verileri ardından 1.0850 civarındaki günlük zirvelerini test ediyor


  • EUR/USD, Cuma gününde 1.0800-ortalarında yukarı yönlü kalmayı sürdürüyor.
  • Euro bölgesi dördüncü çeyrek GSYİH rakamları tahminleri hayal kırıklığına uğrattı
  • ABD Perakende satışlar Ocak ayında beklentilerle aynı çizgide arttı.

Euro haftanın sonunda gülümsemesini geri kazanmayı başardı ve EUR/USD paritesi 1.0850 civarındaki günlük işlem aralığının üst bandında seyrediyor.

EUR/USD 2020 dip seviyelerinden yükseldi

Parite, Cuma gününde önceden kaydettiği 1.0830/25 bandındaki en son Nisan 2017’de gördüğü seviyelerden devasa satışlarda biraz destek buldu.

Çin COVID-19 virüsü çevresindeki yenilenen korkular, Almanya ve Euro bölgesi verilerinden gelen negatif okumalarla birlikte, ABD doları çevresindeki sağlam hissiyat, son birkaç haftada parite üzerinde ağırlık yarattı ve 1.1000 seviyesinin hemen altındaki Şubat zirvelerinden (3 Şubat) beri %2.4 civarında gerilemeye zorladı. Ancak şu anki toparlanmanın daha ciddi bir yukarı yönlü girişim mi, yoksa özellikle paritenin seyrettiği son derece yüksek aşırı-satış seviyeleri göz önüne alındığında sadece bir “teknik yükseliş“ mi olduğunu zaman gösterecek.

Cuma gününde Almanya ve Euro Bölgesi dördüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ön okumaları yatırımcılara bölgedeki yavaşlamanın sürdüğünü hatırlattı. ABD’de manşet Perakende Satışlar ve çekirdek satışlar aylık bazda %0.3 arttı.

Ek olarak ABD’de İhracat Fiyatları Ocak ayında aylık bazda %0.7 yükselirlen, İthalat Fiyatları aynı periyotta yatay geldi ve ilk tahminleri altı. Seansın devamında Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni ön verileri takip edilecek.

Parite, Çarşamba günündeki 1.0860 bölgesi yakınlarındaki 2020 dip seviyelerinden yükselmeyi başardı. Fiyat hareketinin özel yönlendiricisi olarak Wuhan koronavirüsünden gelişmelere tepki olarak değişen risk iştahı trendleriyle birlikte USD-dinamiklerini takip etmeyi sürdürüyor. Piyasaların odağı, daha veri tabanlı duruşa doğru kayarken, Çin ve ABD ikinci faz ticaret anlaşması için ısınıyor. Daha makro bir açıdan, bölgede yavaşlama bozulmadan kalmaya devam ederken, AMB’den ‘daha uzun süre için daha gevşek’ duruşu ve süregelen (geçici?) toparlanmaya rağmen Avrupa para birimi üzerine ihtiyatlı/aşağı yönlü görüşü  gerekçelendirmeye devam ediyor. 

EUR/USD paritesi en son, gün için %0.12 kazançla 1.0851 seviyesinde işlem görüyordu.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.0827 (haftalık/2020 dip 14 Şubat) , 1.0814 (%78.6 Fibo 2017-2018 rallisi) ve 1.0569 (aylık dip 10 Nisan 2017) seviyelerinde bulunurken, 1.0957 (haftalık zirve 10 Şubat), 1.1017 (21-günlük SMA) ve 1.1076 (55-günlük SMA) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR