Avustralya'da İşsizlik Oranı nisan ayında %3,9 beklentisi karşısında %4,1'e yükseldi


Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından perşembe günü açıklanan resmi verilere göre, Avustralya'da İşsizlik Oranı nisan ayında %3,9 olan beklentileri ve bir önceki %3,8 rakamına kıyasla %4,1'e yükseldi.

Ayrıca, Avustralya İstihdam Değişimi Mart ayındaki -6,6 bin seviyesinden nisan ayında 38,5 bin seviyesine ulaşarak, 23,7 bin olan konsensüs tahminine kıyasla artış gösterdi.

Avustralya'da mart ayında %66,6 olan katılım oranı nisan ayında %66,7'ye yükseldi. Bu arada, Tam Zamanlı İstihdam bir önceki okumada 26,6 bin iken aynı dönemde 6,1 bin azaldı. Yarı Zamanlı İstihdam ise bir önceki -32,5 binlik artışa kıyasla nisan ayında 44,6 bin arttı.

ABS işgücü istatistikleri başkanı Bjorn Jarvis'in yaptığı açıklamada öne çıkan başlıklar aşağıda belirtilmiştir

"İstihdamın yaklaşık 38,000 kişi artması ve işsiz sayısının 30,000 kişi artmasıyla işsizlik oranı yüzde 4.1'e, katılım oranı ise yüzde 66.7'ye yükselmiştir."

"İşsizlikteki 30,000 kişilik artış, mevcut işi olmayan ve iş arayan daha fazla kişiyi ve ayrıca başlamak için bekledikleri bir işleri olduğunu belirten normalden daha fazla kişiyi yansıtmaktadır."

"Nisan ayında hem istihdamda hem de işsizlikte yaşanan artışlar, katılım oranının 0,1 puanlık artışla yüzde 66,7'ye yükselmesine neden olmuştur. Bu oran Mart 2023'ten bu yana yüzde 66,5'in üzerinde nispeten yüksek seyretmektedir."

"İstihdamın nüfusa oranı Nisan ayında yüzde 64,0'da sabit kalarak son dönemdeki istihdam artışının nüfus artışına büyük ölçüde ayak uydurduğunu göstermiştir. Bu durum, işgücü piyasasının 2022 sonu ve 2023 başına kıyasla daha az sıkışık olsa da sıkı olmaya devam ettiğini göstermektedir."

Avustralya İstihdam raporuna AUD/USD tepkisi

Avustralya Doları, Avustralya İstihdam raporuna ani bir tepki olarak bazı satıcıları kendine çekiyor. AUD/USD paritesi son olarak, gün için %0,04 değer kaybıyla 0,6690 seviyesinden işlem görüyordu.

Bu hafta Avustralya Doları fiyatı

Aşağıdaki tablo, Avustralya Doları'nın (AUD) bu hafta listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. Avustralya Doları, Yeni Zelanda Doları karşısında en zayıf para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   -1.07% -1.33% -0.53% -1.27% -1.22% -1.72% -0.76%
EUR 1.06%   -0.26% 0.55% -0.20% -0.15% -0.64% 0.32%
GBP 1.31% 0.25%   0.80% 0.06% 0.12% -0.40% 0.57%
CAD 0.53% -0.55% -0.81%   -0.75% -0.68% -1.19% -0.22%
AUD 1.25% 0.19% -0.06% 0.74%   0.05% -0.44% 0.51%
JPY 1.20% 0.13% -0.11% 0.69% -0.04%   -0.52% 0.46%
NZD 1.69% 0.63% 0.37% 1.17% 0.44% 0.49%   0.95%
CHF 0.75% -0.31% -0.56% 0.24% -0.50% -0.45% -0.95%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişikliği EUR (baz)/JPY (kotasyon) olacaktır.


Aşağıdaki bu bölüm Perşembe günü 21:30 GMT'de Avustralya İstihdam raporunun önizlemesi olarak yayınlanmıştır

 

  • Avustralya İşsizlik Oranının Nisan ayında da yükselmeye devam etmesi bekleniyor.
  • İstihdam Değişimi, Mart ayındaki düşüşün ardından mütevazı bir iyileşme gösterebilir.
  • AUD/USD iyimser bir istihdam raporuyla 0,6700'ü geçebilir.

Avustralya Nisan ayı istihdam raporunu Perşembe günü 1:30 GMT'de yayınlayacak. Avustralya İstatistik Bürosu'nun (ABS), Mart ayında 6,6 bin kişi kaybettikten sonra, ülkenin ay içinde 23,7 bin yeni iş pozisyonu eklediğini açıklaması bekleniyor. İşsizlik Oranının daha önce %3,8'e yükseldikten sonra %3,9'a çıkması öngörülüyor.

Avustralya'nın aylık İstihdam Değişimini tam zamanlı ve yarı zamanlı pozisyonlar olarak ikiye ayırarak raporladığını hatırlatmakta fayda var. Genel olarak tam zamanlı işler haftada 38 saat veya daha fazla çalışmayı ifade etmekte ve genellikle ek yardımlar içermekle birlikte çoğunlukla istikrarlı bir geliri temsil etmektedir. Öte yandan, yarı zamanlı istihdam genellikle daha yüksek saatlik ücretler anlamına gelir ancak tutarlılık ve yan haklardan yoksundur. Bu nedenle ekonomi tam zamanlı işleri tercih ediyor.

Mart ayında ekonomiye 27,9 bin tam zamanlı iş eklenirken 34,5 yarı zamanlı iş kaybedilmiş ve net 6,6 bin çalışan kaybı yaşanmıştır. Aynı zamanda, İşsizlik Oranı Şubat ayındaki %3,7 seviyesinden %3,8'e yükselirken, Katılım Oranı 0,1 puanlık düşüşle %66,6'ya geriledi. Cesaret kırıcı rapor, olağanüstü bir Şubat raporunun ardından geniş çapta bekleniyordu ve Avustralya Doları (AUD), açıklamanın hemen ardından ABD Doları (USD) karşısında değer kazandı.

Avustralya'da işsizlik oranının Nisan ayında da yükselmeye devam etmesi bekleniyor

Piyasa analistleri, Mart ayında %3,8'e yükselen Avustralya İşsizlik Oranının Nisan ayında %3,9'a yükselmesini bekliyor. Daha önce de belirtildiği gibi, ülkenin yaklaşık 24 bin yeni iş pozisyonu yaratması bekleniyor.

Sıkı işgücü piyasası koşulları, enflasyon için yukarı yönlü bir risk oluşturduğundan, 2023 yılının büyük bir bölümünde dünya genelindeki merkez bankaları için bir sorun olmuştur. Bu sorun 2024'ün ilk çeyreği boyunca devam etmiş olup, gevşeme koşullarına dair bazı ılımlı işaretler endişeleri gidermek için yeterli olmamıştır.

Sektör nispeten güçlü kaldığı için Avustralya bu konuda bir istisna değildir. Avustralya Merkez Bankası (RBA) Mayıs ayı başında toplandı ve beklendiği gibi politika yapıcılar Resmi Nakit Faizini (OCR) değiştirmeyerek %4,35'te tuttu. Kararın ardından bir konuşma yapan Başkan Michele Bullock, politika yapıcıların enflasyon riskleri konusunda "uyanık" olmaları gerektiğini ve politikayı gerektiği şekilde ayarlayacaklarını belirtti. Bununla birlikte Bullock, yeniden sıkılaştırmaya gitmek zorunda kalacaklarını düşünmediğini de sözlerine ekledi ancak faiz indirimi taahhüdünde bulunmayı reddetti.

Şubat ayındaki güçlü istihdam raporunun ardından Mart ayında açıklanan ılımlı istihdam raporu, işgücü piyasasını RBA'nın radarından uzak tuttu. Aksine, enflasyon ana endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) üç ayda bir Tüketici Fiyat Endeksi'ni (TÜFE) yayınlıyor. Son açıklamaya göre, TÜFE yılın ilk çeyreğinde %1,0 artarak bir önceki %0,6'lık oranın üzerine çıktı. Olumlu bir gelişme olarak rapor, Mart çeyreğine kadarki on iki aylık dönemde TÜFE'nin %3,6 arttığını ve Aralık ayına kadarki on iki aylık dönemde kaydedilen %4,1'lik artışın gerilediğini gösterdi.

Bu noktada piyasa katılımcıları ilk faiz indiriminin Mart 2025'te gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Avustralya istihdam raporu ne zaman açıklanacak ve AUD/USD'yi nasıl etkileyebilir?

ABS, Nisan ayı istihdam raporunu Perşembe günü erken saatlerde yayınlayacak. Daha önce de belirtildiği gibi, Avustralya'nın ay içinde 23,7 bin yeni iş yaratması beklenirken, İşsizlik Oranının %3,9 olması öngörülüyor. Daha önce Katılım Oranı %66,6 olarak bildirilmişti.

Bunu akılda tutarak, sağlam bir istihdam raporu muhtemelen yakında gelecek bir faiz indirimi için umutları daha da soğutacak ve AUD'ye kısa vadeli destek sağlayacaktır. Son derece kötü bir sonuç Aussie için sorun yaratabilir, ancak toz dumana karıştıktan sonra ABD Doları'nın zayıflığı büyük olasılıkla devam edecektir. Dahası, işgücü piyasasının gevşediğini düşünmek için birden fazla kötü rapor gerekecek, bu da RBA'nın gelecekteki para politikası kararlarını pek etkilemeyeceği anlamına geliyor.

FXStreet Baş Analisti Valeria Bednarik, teknik bir bakış açısıyla şunları belirtiyor: "AUD/USD paritesi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) açıklanmasının ardından dört ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve etkinlik öncesinde 0,6660 bölgesinde işlem görüyor. Satış ilgisi Mart başından bu yana mevcut fiyat bölgesi etrafındaki ilerlemeleri reddettiği için parite yukarı yönlü ivmesini genişletmekte zorlanıyor. Kalıcı alım ilgisi AUD/USD'yi 0,6700'e doğru itebilirken, ikincisinin ötesinde direnç 0,6730 ve 0,6770'te bulunabilir. Aksine, kasvetli bir rapor Aussie üzerinde geçici olarak baskı yaratabilir. Yakın vadeli destek 0,6600 ve ardından 0,6550-0,6560 fiyat bölgesinden geliyor. Boğaların muhtemelen gün içi düşüşlerde şanslarını deneyeceklerini unutmayın."

Bednarik ekliyor: "AUD/USD kazançları, Federal Rezerv 'in (Fed) önümüzdeki aylarda faiz oranlarını düşüreceğine dair umutların azalmasıyla birlikte, ABD Doları'nın kalıcı zayıflığıyla doğrudan bağlantılı. Bunu akılda tutarak, spekülatif ilgi istihdam rakamlarını sindirdiğinde parite yayın öncesi trendini sürdürmeye hazırlanıyor."

Ekonomik Gösterge

İstihdam Değişimi s.a.

Avustralya İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan İstihdam Değişimi, Avustralya'da istihdam edilen kişi sayısındaki değişimin bir ölçüsüdür. İstatistik, mevsimsel eğilimlerin etkisini ortadan kaldırmak için ayarlanır. Genel olarak, İstihdam Değişimindeki bir artış tüketici harcamaları için olumlu sonuçlar doğurur, ekonomik büyümeyi teşvik eder ve Avustralya Doları (AUD) için yükseliş anlamına gelir. Öte yandan, düşük bir okuma düşüş olarak görülmektedir.

Daha fazlasını okuyun.

Bir sonraki yayın: Per 16 Mayıs 2024 01:30

Frekans Aylık

Konsensüs: 23,7 bin

Önceki: -6.6K

Kaynak: Avustralya İstatistik Bürosu Avustralya İstatistik Bürosu

İstihdam Hakkında SSS

İşgücü piyasası koşulları, bir ekonominin sağlığını değerlendirmek için kilit bir unsurdur ve bu nedenle para birimi değerlemesi için önemli bir itici güçtür. Yüksek istihdam veya düşük işsizlik, tüketici harcamaları ve dolayısıyla ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkilere sahiptir ve yerel para biriminin değerini artırır. Ayrıca, çok sıkı bir işgücü piyasası - açık pozisyonları dolduracak işçi sıkıntısının yaşandığı bir durum - düşük işgücü arzı ve yüksek talep daha yüksek ücretlere yol açtığı için enflasyon seviyeleri ve dolayısıyla para politikası üzerinde de etkilere sahip olabilir.

Bir ekonomide maaşların hangi hızda arttığı politika yapıcılar için kilit önem taşır. Yüksek ücret artışı, hane halklarının harcayacak daha fazla parası olduğu anlamına gelir ve genellikle tüketim mallarında fiyat artışlarına yol açar. Enerji fiyatları gibi daha değişken enflasyon kaynaklarının aksine, maaş artışlarının geri alınması pek mümkün olmadığından, ücret artışı enflasyonun temelinin ve sürekliliğinin kilit bir bileşeni olarak görülmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları para politikasına karar verirken ücret artışı verilerine çok dikkat etmektedir.

Her merkez bankasının işgücü piyasası koşullarına verdiği ağırlık, hedeflerine bağlıdır. Bazı merkez bankalarının enflasyon seviyelerini kontrol etmenin ötesinde işgücü piyasasıyla ilgili açıkça yetkileri vardır. Örneğin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) maksimum istihdamı ve istikrarlı fiyatları teşvik etmek gibi ikili bir görevi vardır. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ise tek görevi enflasyonu kontrol altında tutmaktır. Yine de ve sahip oldukları yetkiler ne olursa olsun, işgücü piyasası koşulları, ekonominin sağlığının bir göstergesi olarak önemi ve enflasyonla doğrudan ilişkisi göz önüne alındığında politika yapıcılar için önemli bir faktördür.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge