Avustralya Doları, karışık gelen istihdam verilerinin ardından 0,6700 seviyesinin altında kalmayı sürdürdü


 • Avustralya Doları, RBA'nın politika duruşunu çevreleyen az sıkılaşmacı hissiyat nedeniyle değer kaybetti.
 • Avustralya İşsizlik Oranı nisan ayında bir önceki %3,9 seviyesinden %4,1'e yükseldi.
 • ABD Doları, çarşamba günü düşük TÜFE ve Perakende Satışlar verilerinin açıklanmasının ardından değer kaybetti.

Avustralya Doları (AUD), perşembe günü açıklanan karışık Avustralya istihdam verilerinin ardından üç gündür kaydettiği kazançlarına son verdi. Ayrıca, Avustralya'nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, Avustralya Ücret Fiyat Endeksi'nin (çeyreklik) ilk çeyrekte %0,8 artış göstererek beklenen %0,9'luk artışın biraz altında kalmasının ardından %4,2 civarında işlem görüyordu. Bu rakamlar, Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) para politikasına ilişkin az sıkılaşmacı hissiyatını destekleyerek AUD/USD paritesini zayıflattı.

Avustralya Doları, çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) açıklanan aylık Tüketici Fiyat Endeksi ve Perakende Satışlar verilerinin beklenenden düşük çıkmasının ardından artan risk iştahı nedeniyle perşembe günü erken saatlerde destek aldı. Bu durum, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2024 yılında birden fazla faiz indirimine gitme olasılığını destekleyerek ABD Dolarını (USD) zayıflattı. AUD/USD paritesi perşembe günü son dört ayın en yüksek seviyesi olan 0,6714'e ulaştı.

ABD Doları'nın altı önemli para birimi karşısındaki performansını ölçen ABD Dolar Endeksi (DXY), üst üste üçüncü seansta da kayıplarını genişletti. ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki düşüş doları zayıflatıyor ve bu durum Fed'in eylül ayından itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği ihtimaline bağlanabilir.

Günlük Özet Piyasa Hareketleri: Avustralya Doları yüksek işsizlik verileri nedeniyle değer kaybetti

 • Avustralya İstatistik Bürosu, nisan ayı için mevsimsellikten arındırılmış İstihdam Değişimini yayınlayarak Avustralya'da 38,5 bin kişilik bir artışla 14,3 milyon kişiye istihdam sağlandığını gösterdi. Bu rakam, mart ayındaki küçük düşüşün tersine 23,7 binlik piyasa beklentisini aşmıştır.
 • Avustralya İşsizlik Oranı nisan ayında bir önceki %3,9'luk seviyesinden %4,1'e yükselmiştir. Bu, işsiz sayısının 30,3 bin artarak 604,2 bine yükselmesiyle ocak ayından bu yana en yüksek işsizlik oranına işaret etti.
 • Avustralya Merkez Bankası (RBA) Baş Ekonomisti ve Başkan Yardımcısı (Ekonomik) Sarah Hunter, perşembe günü REIA Centennial Kongresi'nde bir konuşma yaptı. Hunter konuşması sırasında konut arzı ve talep artışı arasındaki dengesizliği gidermek için çeşitli potansiyel stratejileri araştırdı. Bu sorun, artan fiyatlar, kiralar ve evsizliğin önemli zorluklar oluşturduğu Avustralya'da büyük önem taşıyor.
 • ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisan ayında aylık bazda %0,3'e gerileyerek %0,4 olan beklentilerin altında gerçekleşti. Perakende Satışlar ise yatay seyrederek %0,4'lük artış beklentisinin altında kaldı.
 • Salı günü, 2024-25 Avustralya Bütçesi, 2023-24'te 9,3 milyar $ fazla kaydetmesinin ardından yeniden açık verdi. Avustralya hükümeti, gelir vergilerini düşürme girişimlerinin yanı sıra enerji faturalarını ve kiraları azaltmak için milyarlarca dolar ayırarak manşet enflasyonla mücadele etmeyi ve yaşam maliyeti baskılarını hafifletmeyi hedefliyor.
 • ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) nisan ayında aylık bazda %0,5 artarak %0,3'lük tahmini aştığını ve mart ayındaki %0,1'lik daralmadan sonra toparlandığını bildirdi. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen Çekirdek ÜFE de aylık bazda %0,5 artarak %0,2'lik tahminleri aştı.
 • Reuters'in haberine göre Avustralya Hazine Bakanı Jim Chalmers, %3,6 olan mevcut manşet enflasyon oranının yıl sonuna kadar Avustralya Merkez Bankası'nın hedef aralığı olan %2-3'e dönmesini beklediğini ifade etti. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, merkez bankası muhtemelen piyasaların beklediğinden daha erken bir tarihte faiz oranlarını düşürmeyi değerlendirecektir.
 • Reuters'ın haberine göre, Çin Maliye Bakanlığı daha büyük teşvik tedbirleri için 20 ila 50 yıllık tahvil ihracı yoluyla 1 trilyon Yuan toplamayı planlıyor. Çin ayrıca ülke çapında yerel yönetimlerin satılamayan milyonlarca konutu satın almasını öngören bir plan üzerinde çalışıyor. Bu gelişmeler, Avustralya ve Çin arasındaki yakın ticari bağlar göz önüne alındığında, Çin ekonomisindeki herhangi bir değişimin Avustralya pazarını katalize ettiği Avustralya Doları'nı destekledi.
 • Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell salı günü enflasyonda düşüşün devam edeceğini öngördü. Powell, önceki değerlendirmelere kıyasla dezenflasyon görünümüne daha az güvendiğini ifade etti. Ayrıca Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin %2 veya üzerine çıkmasının beklendiğini vurgulayarak bu olumlu tahmini işgücü piyasasının gücüne bağladı.

Teknik Analiz: Avustralya Doları 0,6700'ün altına indi

Avustralya Doları perşembe günü 0,6680 civarında işlem görüyor. AUD/USD paritesi günlük grafikte yükselen bir üçgen içinde yer alıyor. Ayrıca, 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) 50 seviyesinin üzerinde kalarak yükseliş eğilimine işaret ediyor.

AUD/USD paritesi, dört ayın en yüksek seviyesi olan 0,6714 civarında yükselen üçgenin üst sınırını test edebilir. Bu seviyenin üzerindeki bir atılım, paritenin ana seviye olan 0,6750 civarındaki alanı keşfetmesine yol açabilir.

Aşağı yönde, temel destek 0,6627'deki dokuz günlük Üstel Hareketli Ortalama'da (EMA) ve ardından 0,6610 seviyesindeki yükselen üçgenin alt sınırında görünüyor. Bu seviyenin altında bir kırılma, AUD/USD paritesi üzerinde 0,6558'deki ana destek çevresindeki bölgede gezinmek için baskı oluşturabilir.

AUD/USD: Günlük Grafik

Avustralya Doları fiyatı bu hafta

Aşağıdaki tablo, Avustralya Doları'nın (AUD) bu hafta listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. Avustralya Doları, ABD Doları karşısında en güçlü para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   -1.07% -1.35% -0.53% -1.31% -1.19% -1.78% -0.68%
EUR 1.06%   -0.26% 0.54% -0.23% -0.11% -0.68% 0.41%
GBP 1.32% 0.26%   0.81% 0.03% 0.16% -0.44% 0.66%
CAD 0.54% -0.54% -0.81%   -0.77% -0.65% -1.23% -0.13%
AUD 1.29% 0.23% -0.04% 0.78%   0.12% -0.45% 0.63%
JPY 1.17% 0.10% -0.17% 0.66% -0.12%   -0.61% 0.51%
NZD 1.74% 0.67% 0.43% 1.23% 0.45% 0.57%   1.09%
CHF 0.65% -0.41% -0.69% 0.14% -0.65% -0.52% -1.11%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişikliği EUR (baz)/JPY (kotasyon) olacaktır.

RBA Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranlarını belirler ve Avustralya için para politikasını yönetir. Kararlar, yılda 11 toplantı ve gerektiğinde geçici acil durum toplantılarında bir yönetim kurulu tarafından alınır. RBA'nın birincil görevi fiyat istikrarını korumaktır, bu da %2-3'lük bir enflasyon oranı anlamına gelir, ancak aynı zamanda "...para biriminin istikrarına, tam istihdama ve Avustralya halkının ekonomik refahına ve refahına katkıda bulunmaktır." Bunu başarmak için ana aracı faiz oranlarını yükseltmek veya düşürmektir. Nispeten yüksek faiz oranları Avustralya Doları'nı (AUD) güçlendirecek ve bunun tersi de geçerli olacaktır. Diğer RBA araçları arasında niceliksel gevşeme ve sıkılaştırma yer almaktadır.

Enflasyon genel olarak paranın değerini düşürdüğü için geleneksel olarak para birimleri için her zaman olumsuz bir faktör olarak düşünülse de, sınır ötesi sermaye kontrollerinin gevşemesiyle birlikte modern zamanlarda durum tam tersi olmuştur. Orta derecede yüksek enflasyon artık merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmesine neden olmakta, bu da paralarını tutmak için kazançlı bir yer arayan küresel yatırımcılardan daha fazla sermaye girişi çekme etkisi yaratmaktadır. Bu da Avustralya örneğinde Aussie Doları olan yerel para birimine olan talebi arttırmaktadır.

Makroekonomik veriler bir ekonominin sağlığını ölçer ve para biriminin değeri üzerinde etkili olabilir. Yatırımcılar sermayelerini güvencesiz ve küçülen ekonomiler yerine güvenli ve büyüyen ekonomilere yatırmayı tercih ederler. Daha fazla sermaye girişi, toplam talebi ve yerel para biriminin değerini artırır. GSYİH, İmalat ve Hizmet PMI'ları, istihdam ve tüketici hissiyatı anketleri gibi klasik göstergeler AUD'yi etkileyebilir. Güçlü bir ekonomi Avustralya Merkez Bankası'nı faiz oranlarını artırmaya teşvik ederek AUD'yi de destekleyebilir.

Niceliksel Gevşeme 

Niceliksel Gevşeme (QE), faiz oranlarını düşürmenin ekonomideki kredi akışını yeniden sağlamak için yeterli olmadığı aşırı durumlarda kullanılan bir araçtır. QE, Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) finansal kuruluşlardan varlık (genellikle devlet veya şirket tahvilleri) satın almak ve böylece onlara çok ihtiyaç duyulan likiditeyi sağlamak amacıyla Avustralya Doları (AUD) basması sürecidir. QE genellikle daha zayıf bir AUD ile sonuçlanır.

Niceliksel sıkılaştırma (QT) QE'nin tersidir. QE'den sonra ekonomik toparlanma başladığında ve enflasyon yükselmeye başladığında uygulanır. QE'de Avustralya Merkez Bankası (RBA) finans kuruluşlarına likidite sağlamak için onlardan devlet ve şirket tahvilleri satın alırken, QT'de RBA daha fazla varlık satın almayı durdurur ve halihazırda elinde tuttuğu tahvillerin vadesi gelen anaparasını yeniden yatırmayı durdurur. Bu Avustralya Doları için olumlu (ya da yükseliş) olacaktır.

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge