Avustralya Doları gün içi kayıpları kaydetmesinin ardından doların durgun görünümüyle denge kazandı


 • Avustralya Doları pazartesi günü S&P/ASX 200'deki düşüşle değer kaybetti.
 • Aylık Tüketici Fiyat Endeksi ve Perakende Satışlar öncesinde Avustralya para biriminin baskı altında kalması bekleniyor.
 • Çin'in Fujian Sahil Güvenliği, Tayvan'ın Kinmen adaları yakınlarındaki sularda devriyelerini arttırdı.
 • ABD Hazine tahvil getirileri değer kaybetmeye devam ederken ABD Doları zorlanabilir.
 • ABD'den gelen güçlü ekonomik verilerin ardından Fed'in yüksek faiz oranlarını sürdürmesi bekleniyor.

Avustralya Doları (AUD) 14 Şubat'ta başlattığı kazanç serisini durdurdu. Bu düşüşte, muhtemelen Çin ve Tayvan arasında ortaya çıkan gerginlik nedeniyle S&P/ASX 200'ün Pazartesi günkü aşağı yönlü hareketi etkili oldu. Ancak Avustralya para piyasası, Wall Street'i cuma günü rekor seviyeye taşıyan iyimserliği yansıtarak yükselişle açıldı. Bu piyasa hareketleri, Nvidia'nın yapay zeka ile ilgili ürünlere yönelik güçlü talepten kaynaklanan bir artışa neden olan olağanüstü kazançlarıyla aynı zamana denk geliyor.

Yatırımcılar, piyasayı hareketlendirecek potansiyel katalizörler için çarşamba günü Avustralya Aylık Tüketici Fiyat Endeksi ve perşembe günü Perakende Satış verileri de dahil olmak üzere önemli ekonomik açıklamaları beklerken Avustralya Doları'nın durgun kalması bekleniyor. Ancak, özellikle hizmet sektöründeki güçlü büyümenin etkisiyle şubat ayında özel sektör faaliyetlerinde bir canlanmaya işaret eden son veriler AUD için bir miktar yukarı yönlü destek sağladı.

ABD Dolar Endeksi (DXY) son iki seanstaki kazançlarının ardından istikrarını koruyor. ABD Doları'na (USD) destek, Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) gelen güçlü istihdam ve karışık Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinden kaynaklandı ve Federal Rezerv'in (Fed) enflasyonist baskılarla mücadele etmek için yüksek faiz oranlarını uzatması yönündeki argümanı güçlendirdi. Piyasa katılımcılarının haftanın ilerleyen günlerinde Fed Para Politikası Raporu'nun açıklanmasının yanı sıra Yıllıklandırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (4. Çeyrek), Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları ve ISM İmalat PMI gibi temel ekonomik göstergeleri yakından takip etmesi bekleniyor.

Günlük Özet Piyasa Hareketleri: Avustralya Doları para piyasasındaki düşüşle değer kaybetti

 • Judo Bank Avustralya Bileşik PMI Şubat ayında bir önceki 49 değerinden 51,8'e yükselerek Avustralya özel sektöründe beş aylık bir daralma döneminin ardından ilk kez genişleme yaşandığına işaret etti.
 • Judo Bank Avustralya Hizmetler PMI değeri bir önceki 49,1 değerinden 52,8'e yükseldi. İmalat PMI değeri ise yeni siparişlerdeki önemli düşüş nedeniyle 50,1'den 47,7'ye geriledi.
 • TD Securities ekonomistleri Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) nakit faiz kararına ilişkin tahminlerini değiştirdi. Genişleme döngüsü boyunca toplam 100 baz puan (bps) faiz indirimi öngörmeye devam ederken, Ağustos ayındaki önceki tahminlerine kıyasla şimdi ilk 25 bps'lik indirimin Kasım ayında gerçekleşmesini bekliyorlar.
 • RBA'nın Toplantı Tutanakları, Kurul'un faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırma ya da sabit tutma olasılığını görüştüğünü ortaya koydu. Son veriler enflasyonun makul bir süre içinde hedefe döneceğine işaret etse de, bu sürecin "biraz zaman alacağı" kabul edildi. Sonuç olarak, kurul başka bir faiz artışını göz ardı etmemenin ihtiyatlı olduğu konusunda hemfikir oldu.
 • Çin Ticaret Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, "ABD'nin Çin'in 'aşırı kapasite' ürettiği iddiası doğru değildir ve ABD'nin tek taraflı ve hegemonik eylemlerini vurgulamaktadır." dedi.
 • Çinli yetkililer, Fujian Sahil Güvenliği'nin ilgili deniz alanlarında operasyonel düzeni etkin bir şekilde korumak ve balıkçıların can ve mal güvenliğini sağlamak için Tayvan'ın Kinmen adalarına komşu sularda devriyeleri arttırdığını duyurdu."
 • Commerzbank ekonomistleri, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında ilk faiz indiriminin Mayıs yerine Haziran ayında yapılmasını bekleyerek tahminlerini değiştirdi. Bu ayarlama resesyon olasılığının azalmasına bağlanıyor. Sonuç olarak, önceki tahminlerine kıyasla para politikasında daha az agresif bir gevşeme öngörüyorlar. Sekiz faiz indirimi yerine, üçü 2024'te ve ikisi 2025'te olmak üzere beş faiz indirimi öngörülüyor.
 • New York Fed Başkanı John C. Williams, Axios ile yaptığı bir röportajda Fed'in faiz oranı duruşuna ilişkin bakış açısını tartıştı. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimlerinin ufukta görünebileceğini öne sürdü, ancak bunların yalnızca uygun görüldüğü takdirde gerçekleşeceğini vurguladı. Williams, Ocak ayı ekonomik verilerinin açıklanmasının ardından ekonomiye ilişkin görünümünün büyük ölçüde değişmediğini kaydetti.
 • Federal Rezerv Başkanı Christopher J. Waller kısa bir süre önce, Ocak ayındaki yüksek enflasyon raporunun bir anomali olup olmadığını değerlendirmek için Federal Rezerv'in herhangi bir faiz indirimini en az birkaç ay daha ertelemesi gerektiğini öne sürmüştü.
 • S&P Global ABD Hizmetler PMI Şubat ayında, 52,0 ve 52,5 olan beklentilere karşın 51,3 olarak açıklandı.
 • S&P Global ABD İmalat PMI 51,5'e yükselerek 50,5 ve 50,7 olan beklentileri aştı.
 • S&P Global ABD Bileşik PMI Şubat ayında bir önceki 52,0 değerinden 51,4'e geriledi.
 • ABD İlk İşsizlik Başvuruları 16 Şubat'ta sona eren hafta için 218 bin olan piyasa beklentisine ve 213 bin olan bir önceki rakama kıyasla 201 bine geriledi.

Teknik Analiz: Avustralya Doları ana seviye olan 0,6550 civarında seyrediyor

Avustralya Doları pazartesi günü 0,6550 kilit seviyesine yakın işlem görüyor. Bir önceki haftanın en yüksek seviyesi olan 0,6595 civarında, 0,6600'deki psikolojik bariyerle aynı hizada bir acil direnç bölgesi bekleniyor. Ayrıca, Şubat ayının en yüksek seviyesi olan 0,6610'a denk gelen %38,2 Fibonacci geri çekilme seviyesi olan 0,6606'da daha fazla direnç bekleniyor. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılması AUD/USD paritesini önemli bir seviye olan 0,6650'ye doğru itebilir. Diğer yandan parite aşağı yönlü bir baskı yaşarsa, ana seviye olan 0,6550'nin altında bir kırılma AUD/USD paritesini dokuz günlük Üstel Hareketli Ortalamanın (EMA) 0,6544'te yeniden test edilmesine ve ardından 0,6500'de psikolojik desteğe götürebilir.

AUD/USD: Günlük Grafik

Avustralya Doları bugün fiyat

Aşağıdaki tablo Avustralya Doları'nın (AUD) bugün listelenen başlıca para birimleri karşısındaki yüzde değişimini göstermektedir. Avustralya Doları, Euro karşısında en zayıf para birimi oldu.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   -0.02% 0.05% 0.00% 0.12% -0.02% 0.25% -0.01%
EUR 0.02%   0.06% 0.02% 0.14% 0.00% 0.27% 0.01%
GBP -0.05% -0.06%   -0.05% 0.08% -0.07% 0.21% -0.07%
CAD 0.00% -0.02% 0.04%   0.13% -0.03% 0.25% -0.01%
AUD -0.14% -0.14% -0.08% -0.13%   -0.14% 0.13% -0.14%
JPY 0.03% 0.01% 0.11% 0.03% 0.15%   0.28% 0.01%
NZD -0.26% -0.27% -0.21% -0.25% -0.13% -0.27%   -0.27%
CHF 0.03% 0.01% 0.07% 0.03% 0.16% 0.00% 0.28%  

Isı haritası, başlıca para birimlerinin birbirlerine karşı yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken, teklif para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçer ve yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişimi EUR (baz)/JPY'yi (kotasyon) temsil edecektir.

Avustralya Doları Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Avustralya Dolarını yönlendiren temel faktörler nelerdir?

Avustralya Doları (AUD) için en önemli faktörlerden biri Avustralya Merkez Bankası (RBA) tarafından belirlenen faiz oranlarının seviyesidir. Avustralya kaynak zengini bir ülke olduğu için bir diğer önemli etken de en büyük ihracatı olan Demir Cevheri'nin fiyatıdır. En büyük ticaret ortağı olan Çin ekonomisinin sağlığı, Avustralya'daki enflasyon, büyüme oranı ve Ticaret Dengesi de bir faktördür. Piyasa duyarlılığı - yatırımcıların daha riskli varlıklara yönelmesi (risk-on) veya güvenli liman arayışı (risk-off) da bir faktördür ve AUD için risk-on pozitiftir.

Avustralya Merkez Bankası'nın kararları Avustralya Doları'nı nasıl etkiler?

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Avustralya bankalarının birbirlerine borç verebilecekleri faiz oranlarının seviyesini belirleyerek Avustralya Dolarını (AUD) etkiler. Bu, ekonomideki faiz oranlarının seviyesini bir bütün olarak etkiler. RBA'nın ana hedefi, faiz oranlarını aşağı ya da yukarı ayarlayarak %2-3'lük istikrarlı bir enflasyon oranını korumaktır. Diğer büyük merkez bankalarına kıyasla nispeten yüksek faiz oranları AUD'yi desteklerken, nispeten düşük faiz oranları için bunun tam tersi geçerlidir. RBA ayrıca kredi koşullarını etkilemek için niceliksel gevşeme ve sıkılaştırmayı da kullanabilir; bunlardan ilki AUD-negatif, ikincisi ise AUD-pozitiftir.

Çin Ekonomisinin sağlığı Avustralya Dolarını nasıl etkiler?

Çin, Avustralya'nın en büyük ticaret ortağıdır, bu nedenle Çin ekonomisinin sağlığı Avustralya Doları'nın (AUD) değeri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çin ekonomisi iyi gittiğinde Avustralya'dan daha fazla hammadde, mal ve hizmet satın alır, AUD'ye olan talebi artırır ve değerini yükseltir. Çin ekonomisi beklendiği kadar hızlı büyümediğinde ise tam tersi bir durum söz konusudur. Bu nedenle Çin büyüme verilerindeki olumlu veya olumsuz sürprizler genellikle Avustralya Doları ve pariteleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Demir Cevheri fiyatı Avustralya Dolarını nasıl etkiler?

Demir Cevheri, 2021 verilerine göre yılda 118 milyar dolarla Avustralya'nın en büyük ihracatıdır ve başlıca varış noktası Çin'dir. Bu nedenle Demir Cevheri fiyatı Avustralya Dolarının itici gücü olabilir. Genel olarak, Demir Cevheri fiyatı yükselirse, para birimine yönelik toplam talep arttığı için AUD de yükselir. Demir Cevheri fiyatının düşmesi durumunda ise tam tersi bir durum söz konusudur. Daha yüksek Demir Cevheri fiyatları aynı zamanda Avustralya için pozitif bir Ticaret Dengesi olasılığının artmasına neden olma eğilimindedir ve bu da AUD için olumludur.

Ticaret Dengesi Avustralya Dolarını nasıl etkiler?

Bir ülkenin ihracatından kazandıkları ile ithalatı için ödedikleri arasındaki fark olan Ticaret Dengesi, Avustralya Dolarının değerini etkileyebilecek bir diğer faktördür. Avustralya çok rağbet gören ihracat ürünleri üretiyorsa, para birimi sadece ihracatını satın almak isteyen yabancı alıcıların yarattığı talep fazlası ile ithalatı satın almak için harcadığı para arasındaki farktan dolayı değer kazanacaktır. Bu nedenle, pozitif bir net Ticaret Dengesi AUD'yi güçlendirir, Ticaret Dengesi negatif ise ters etki yapar.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge