AUD/USD, 6-haftalık zirvelerinden aşağı yönlü düzeltmesini sürdürerek 0.7100-ortaları altına


  • Karışık Çin enflasyon rakamları, Perşembe gününde uzun pozisyon kapamaları tetikledi..
  • Mütevazı bir ABD Tahvil faizleri yükselişi USD talebini desteklerken satış görünümüne eklendi.
  • USD toparlanması, haftalık işsizlik başvuruları ve güçlü gelen ÜFE verilerinden ek itici güç kazandı.

USD toparlanması son saatte tempo kazanırken, AUD/USD paritesini 0.7100-ortaları altında taze seans dip seviyelerine geriledi.

Parite gece işlemlerindeki 100-günlük SMA bariyerini yukarı yönlü kırmasını sürdürmekte zorlandı ve Perşembe gününde uzun pozisyon kapanma işlemleri teşvik etti. Aşağı yönlü hareketin baştaki ayağı karışık gelen Çin enflasyon rakamları ile tetiklendi ve mütevazı bir ABD Doları yükselişi ile şiddetlendi.

Yatırımcıların, FOMC toplantı tutanaklarının ABD merkez bankasının sabırlı duruşunu pekiştiren son FOMC tutanaklarını arkalarında bırakmaya çalışmalarıyla ABD tahvil faizlerindeki iyi sayılabilecek bir yükseliş, USD’nin iki-haftalık dip seviyeleri yakınlarından toparlanmasına yardımcı oldu ve parite üzerindeki aşağı yönlü baskıyı arttırdı.

Buna ek olarak emtia piyasası ve özellikle petrol, bakır ve altın çevresindeki zayıf bir görünüm, emtia bağıntılı para birimleri çevresideki hali hazırda zayıf olan hissiyata daha da zarar verdi ve paritenin altı-haftalık zirvelerinden 30-pip civarındaki gün içi gerilemesine katkıda bulundu. 

ABD Doları çevresindeki pozitif görünüm, beklentilerden iyi gelen Mart ayı ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri ve haftalık ilk işsizlik başvurularındaki beklenmedik düşüşten ekstra itici güç kazandı ve paritenin son saatteki ani gerilemesinin arkasındaki önemli faktörlerden biri oldu.

Seansın devamında Fed Başkan Yardımcısı R.Clarida, St. Louis Fed Başkanı J.Bullard, FOMC’den R.Quarles, Minneapolis Fed Başkanı N.Kashkari ve Guvernör M.Bowman’ın konuşmaları takip edilecek.

AUD/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 0.7125 ve 0.7100 (psikolojik seviye) bölgesi civarında bulunurken, 0.7170-75 bölgesi ve 0.7200 bölgesi (psikolojik seviye) parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR