AUD/USD, 0.6550 seviyesinin hemen üzerindeki gün içi dip seviyelerini test ediyor


  • AUD/USD paritesi, ABD Dolarının diğer para birimleri karşısında toparlanması üzerine yaklaşık 2,5 ayın en yüksek seviyelerinden geri çekildi.
  • ABD-Çin gerilimleri, ABD Dolarının güvenli bir liman olarak talep bulmasına yardımcı oldu.
  • Yatırımcılar ABD ekonomik verilerini bekliyorlar.

AUD/USD paritesi, Perşembe gününde Asya seansı sırasında düşüş kaydetti ve 9 Mart’tan beri en yüksek seviyesine doğru gece işlemlerinde kaydettiği yükselişinin büyük bir kısmını sildi. Parite, 0,6550 bölgesinin hemen üzerindeki günlük işlem aralığının alt bandı yakınlarında konsolide oluyor.

Parite Perşembe gününde satış baskısı altında kaldı ve ABD Dolarının yeniden talep bulmasıyla üst üste iki günde kaydettiği kazanç serisine bir nokta koydu. Koronavirüs salgınının ikinci dalgasına dair korkular küresel piyasalarda riskten kaçınma hissiyatına sebebiyet verirken, Avustralya Doları gibi riskli olarak algılanan para birimlerinin talep bulmakta zorlanmasına neden oldu.

ABD Doları, Çarşamba gününde yayınlanan FOMC’nin son toplantısına ait tutanakların az sıkılaşmacı bir mesaj vermesi ve koronavirüs salgınının çok ciddi bir ekonomik tehdit oluşturduğuna dair uyarmasının ardından destek buldu. Bununla birlikte ABD-Çin gerilimleri de yatırımcı hissiyatı üzerinde baskı yarattı ve ABD Dolarının Avustralya Doları karşısındaki güvenli liman görünümüne fayda sağladı.

ABD Senatosu, bazı Çinli şirketlerin hisselerini Amerikan hisse senedi borsalarında satmasını engelleyen bir yasayı geçirdi. Buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Çin’i büyük bir yanlış bilgilendirme kampanyası yapmakla ve koronavirüs salgınını ilk aşamalarda doğru şekilde yönetmediğine dair suçlamalarda bulundu.

Bu arada Avustralya Doları, Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Philip Lowe’un yerel ekonomiye dair pembe bir tablo çizdiği iyimser yorumlarından nispeten etkilenmemiş görünüyor. Sidney'deki Australasia Finansal Hizmetler Enstitüsü'nde düzenlenen bir tartışma panelinde yaptığı konuşma sırasındaki açıklamalarında, Avustralya finansal sistemin dirençli olduğunu ve COVID-19 salgınıyla iyi bir şekilde başa çıktığını söyledi,

Ancak ABD Tahvil faizlerindeki aşağı yönlü hareket ayağı, ABD Dolarının kazançlarını sınır tutarken pariteye destek sağlayan önemli faktörlerden biri oldu. Teknik perspektiften paritenin gece işlemlerindeki momentumu, Salı günkü 100-günlük SMA bariyerini aşmasına kredibilte sağlarken, düşük seviyelerde dip alımlarıyla karşılaşabileceğine dair görüşü destekliyor.

Veri cephesinde ABD’den haftalık İlk İşsizlik Başvuruları raporu ile birlikte Philly Fed İmalat Endeksi ve Markit Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Mayıs ayı ön verileri takip edilecek.

AUD/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

AUD/USD

Genel Bakış
Bugünkü Son Fiyat 0.656
Bugünkü Günlük Değişim -0.0038
Bugünkü Günlük Değişim % -0.58
Bugünkü Günlük Açılış 0.6598
 
Trendler
Günlük SMA20 0.6472
Günlük SMA50 0.6273
Günlük SMA100 0.6503
Günlük SMA200 0.6663
 
Seviyeler
Önceki Günlük Zirve 0.6617
Önceki Günlük Dip 0.6524
Önceki Haftalık Zirve 0.6562
Önceki Haftalık Dip 0.6401
Önceki Aylık Zirve 0.657
Önceki Aylık Dip 0.598
Günlük %38.2 Fibonacci 0.6581
Günlük %61.8 Fibonacci 0.656
Günlük Pivot Noktası S1 0.6542
Günlük Pivot Noktası S2 0.6487
Günlük Pivot Noktası S3 0.6449
Günlük Pivot Noktası R1 0.6635
Günlük Pivot Noktası R2 0.6673
Günlük Pivot Noktası R3 0.6728

 

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR