Altın, önceki kazançlarını teslim ederek, günlük dip seviyelerine doğru geriledi

  • Yeniden canlanan USD talebi, son saatte taze satışlar teşvik etti.
  • Fed’den Kaplan’ın sıkılaşmacı yorumları, kıymetli metal üzerindeki baskıyı arttırdı.
  • Ons Altın, önceki üç haftada ilk haftalık kazancını kaydetme yolunda kalmaya devam ediyor.

Altın, 1208-09$ bölgesine doğru önceki kazançlarının majör bir kısmını silerek, günlük işlem aralığının alt bandına yerleşti. 

Bugünkü ABD aylık perakende satışlar Ağustos ayı rakamlarının beklentilerden zayıf gelmesine rağmen, hali hazırda sağlam olan önceki ayın yukarı yönlü revizyonu, ABD Doları talebine güçlü bir itici güç sağladı ve dolar ile ölçümlendirilen emtia üzerinde ağırlık yaratan önemli faktörlerden biri oldu.

Buna ek olarak, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın, Fed’in faizleri kademeli ve sakin bir şekilde yükseltmeye devam etmesi gerektiği ve enflasyonun %2 hedefinin hafif üzerine yükseldiğini söylediği sıkılaşmacı yorumları da, risksiz kıymetli metal üzerinde aşağı yönlü ek baskı yarattı.

Bu arada küresel borsa piyasaları çevresindeki pozitif görünüm ile görülen süregelen risk-iştahlı hissiyat, kıymetli metalin güvenli liman görünümüne zarar verirken, 1200$ psikolojik seviyesi yakınlarına doğru gün içi gerilemesine katkıda bulundu.

Emtia, Fed’in Eylül faiz arttırımı beklentilerinin sağlamlaşması ve Aralık ayında olası bir ek artırımı beklentileri ile şu anki seviyelerde bile önceki üç hafta içinde ilk haftalık kazancını kaydetme yolunda kalmaya devam ediyor.

Altın, an itibariyle %0.02 kayıpla 1.208,00$ seviyesinde işlem görüyor.

XAU/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1200$ (psikolojik seviye), 1195$ ve 1191-90$ bölgelerinde bulunurken, 1208-09$ bölgesi ve 1214-15$ bölgesi seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

İLGİLİ BAŞLIKLAR
  • Altın