ABD Dolar Endeksi 99,60 yakınlarında yukarı yönlü görünümünü sürdürüyor


  • DXY, Cuma gününde yükseliş kaydederek 99,60 bölgesine tırmandı.
  • Küresel piyasalarda riskten kaçınma hissiyatı hüküm sürüyor.
  • ABD-Çin ticaret gerilimleri yeniden öne çıkarken ABD Dolarına destek sağladı.

ABD Dolarının önde gelen altı para birimi sepeti karşısındaki performansını gösteren ABD Dolar Endeksi (DXY) Perşembe gününde yükseliş kaydetmesinin ardından Cuma gününde de 99,60 bölgesi civarında kazançlarını sürdürüyor.

ABD Dolar Endeksi piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatıyla destekleniyor

Endeks, haftanın ikinci yarısında yukarı yönlü görünümünü korurken, ABD-Çin ticaret ihtilafının yeniden öne çıkmasıyla destekleniyor ve yatırımcılar diğer güvenli limanlar arasında ABD Dolarını tercih etmeye devam ediyorlar.

ABD Doları, Perşembe gününde yayınlanan İlk İşsizlik Başvuruları verilerinin 2,4 milyon Amerikalının geçtiğimiz haftada işsizlik haklarından faydalanmak için başvurduğunu göstermesiyle gelen karamsarlığı arkasında bırakmayı başardı. Bu arada Philly Fed İmalat Endeksi Mayıs ayında toparlanma kaydederek, Nisan ayında dip görmüş olabileceğine işaret etti ve Mevcut Konut Satışları ve Markit’in öncü PMI verileri de beklentileri aştı.

Cuma gününde ABD’den herhangi bir ekonomik veri beklenmezken, piyasaların odağı ABD ekonomisinin yeniden açılmasına dair gelişmeler üzerinde olacak. Bu arada yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) son para politikası toplantısına ait tutanakları takip edecekler.

ABD Doları, piyasalardaki riskten kaçıınma hissiyatı üzerine haftanın ikinci yarısında yukarı yönlü bir görünü kazanmayı başardı. Bu arada yatırımcılar odağını ABD-Çin ticaret savaşına kaydırırken, ekonomilerin yeniden açılmasını yakından takip ediyorlar. Piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı ABD Dolarının “küresel rezerv para birimi“ görünümüne destek sağlarken, yukarı yönlü ivmesine katkıda bulunuyor. Diğer yandan FOMC Nisan ayı para politikası toplantısının ardından Fed’in para politikası duruşunu, en azından koronavirüs krizi aşılıncaya kadar koruması bekleniyor.

ABD Dolar Endeksi (DXY) paritesi en son, gün için %0,20 kazançla 99,63 seviyesinde işlem görüyordu.

DXY için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 99.00 (haftalık dip 20 Mayıs), 98.91 (100-günlük SMA) ve 98.47 (200-günlük SMA) seviyelerinde bulunurken, 100.56 (aylık zirve 14 Mayıs), 100.93 (haftalık/aylık zirve 6 Nisan) ve 101.34 (aylık zirve 10 Nisan 2017) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR