ABD Dolar Endeksi, 100.00 seviyesinin hemen altındaki 2020 zirvelerinden geri çekildi


  • DXY, 99.91 seviyesinde yıllık taze zirvelerine dokunmasının ardından kazançlarının bir kısmını geri verdi.
  • Dolar çevresindeki sağlam momentum şimdiye kadar bozulmadan kalıyor.
  • ABD Philly Fed imalat endeksi Şubat ayında yükseldi.

ABD Dolarının altı majör para birimi sepeti karşısındaki performansını izleyen ABD Dolar Endeksi (DXY), Perşembe gününde 99.90/95 bandına yükselmesinin ardından birkaç pip geri çekildi.

ABD Dolar Endeksi veriler ve JPY satışlarıyla destekli

Endeks çevresindeki yukarı yönlü momentum, bir diğer seansta bozulmadan kalmaya devam etse de, Perşembe ününde psikolojik 100.00 bariyerinin hemen öncesinde hız kaybetti.

Geçtiğimiz seanslarda alışıldığı gibi, ABD takviminden gelen iyimser sonuçlar, Philly Fed İmalat Endeksinin bu aş için 36.7 seviyesinde tahminlerin oldukça üzerinde gelmesiyle Perşembe gününde ABD dolarına ekstra oksijen sağladı. Ek olarak haftalık İşsizlik Başvuruları 210 bine yükseldi ve 4-haftalık Ortalamayı 212.25 binden 209.00 bine taşıdı.

Ayrıca USD/JPY paritesinin, Japon ekonomisinin yakın vadede resesyona girebileceği olasılıklarına dair artan spekülasyonlara tepki olarak Yen’deki keskin düşüşle kuzeye doğru yürüyüşünü sürdürüyor ve ABD Dolarının yükselişini destekliyor.

Genel olarak beklentilerden güçlü gelen ABD verileri, piyasa katılımcılarını Fed’in yıl sonuna doğru bir diğer ‘sigorta indirimi’ uygulamaya zorlamayabileceği olasılığını fiyatlamaya başlamaya teşvik edebilir ki bu da ABD Dolarınını rallisine ekstra ayaklar sağlayabilir.

Endeks, kuzeye doğru yürüyüşünü Perşembe gününde 100.00 seviyesin hemen altındaki yeni 2020 zirvelerine doğru sürdürürken, yukarı yönlü görünümünü şimdilik değişmeden koruyor. Yatırımcılar, FOMC'den en son toplantısında gelen nötr/güvercin mesajını takiben  yön belirlemek için,  ABD temellerinin performansına ve COVID-19'daki yeni gelişmelerin yanı sıra  daha geniş risk iştahı eğilimlerine bakmaya devam edeceklerdir. DXY, Fed’in G10 mevkidaşlarının geniş tabanlı güvercin görünümü karşısındaki gelen ‘bekle-ve-gör’ duruşu, Doların güvenli liman görünümü ve küresel rezerv para birimi durumu ile desteklenerek bozulmadan kalmayı sürdürmesiyle bu seviyenin üzerinde yapıcı görünümünü geri kazanabilir.

ABD Dolar Endeksi (DXY) paritesi en son, gün için %0.10 kazançla 99.69 seviyesinde işlem görüyordu.

DXY önemli teknik seviyeler:

Destekler, 98.75 (%23.6 Fibo. 2020 rallisi), 98.54 (aylık zirve 29 Kasım 2019) ve 98.40 (21-günlük SMA) seviyelerinde bulunurken, 99.66 (2020 zirve 19 Şubat), 99.67 (2019 zirve 1 Ekim) ve 100.000 (psikolojik seviye) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR