Son Dakika: ABD Çekirdek PCE enflasyonu beklendiği gibi %2,8'e düştü


ABD Ekonomik Analiz Bürosu'nun Perşembe günü bildirdiğine göre, Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi'ndeki değişiklikle ölçülen ABD'deki enflasyon, Ocak ayında yıllık bazda %2,4'e geriledi. Bu okuma, Aralık ayında kaydedilen %2,6'lık artışın ardından geldi ve piyasa beklentisiyle uyumlu geldi. Aylık bazda PCE Fiyat Endeksi tahminlere göre %0,3 arttı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi, analistlerin tahminleriyle örtüşerek yıllık bazda %2,8 arttı.

Raporun diğer ayrıntıları Ocak ayında Kişisel Gelirin %1 arttığını, Kişisel Harcamaların ise %0,2 arttığını gösterdi.

PCE enflasyon verilerine ve piyasa tepkisine ilişkin canlı yayınımızı takip edin.

PCE enflasyon verilerine piyasa tepkisi

Bu rakamlar ABD Doları'nın rakiplerine karşısındaki performansı üzerinde gözle görülür bir etki yaratmış gibi görünmüyor. ABD Dolar Endeksi (DXY) son olarak, gün için neredeyse hiç değişmeyerek 103,90 seviyesinden işlem görüyordu.

Bugün ABD Doları fiyatı

Aşağıdaki tablo ABD Doları'nın (USD) listelenen majör para birimleri karşısında bugünkü yüzde değişimini göstermektedir. ABD Doları, Yeni Zelanda Doları karşısında en güçlü olanıydı.

  USD EUR GBP CAD AUD JPY NZD CHF
USD   -0.04% 0.10% 0.01% -0.16% -0.44% 0.15% 0.07%
EUR -0.05%   0.01% 0.00% -0.14% -0.48% 0.12% 0.03%
GBP -0.09% -0.08%   -0.08% -0.19% -0.55% 0.07% 0.07%
CAD -0.04% -0.06% 0.06%   -0.15% -0.42% 0.13% 0.03%
AUD 0.16% 0.07% 0.26% 0.12%   -0.33% 0.32% 0.17%
JPY 0.43% 0.39% 0.63% 0.46% 0.32%   0.71% 0.50%
NZD -0.14% -0.11% -0.02% -0.15% -0.26% -0.57%   0.01%
CHF -0.12% -0.13% -0.02% -0.14% -0.28% -0.56% 0.04%  

Isı haritası, ana para birimlerinin birbirlerine göre yüzde değişimlerini gösterir. Temel para birimi sol sütundan seçilirken karşıt para birimi üst satırdan seçilir. Örneğin, sol sütundan Euro'yu seçip yatay çizgi boyunca Japon Yeni'ne doğru ilerlerseniz, kutuda görüntülenen yüzde değişim, EUR (baz)/JPY (kotasyon) değerini temsil edecektir.


Aşağıdaki bu bölüm, ABD PCE enflasyon verilerinin önizlemesi olarak saat 07:00 GMT'de (10:00 TSİ) yayınlandı.

  • Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi'nin ocak ayında aylık %0,4 ve yıllık %2,8 artış göstermesi bekleniyor.
  • Piyasalar, Federal Rezerv'in Mart ve Mayıs aylarında politika faizini değiştirmeme ihtimalini güçlü görüyor.
  • PCE enflasyonunun %2 hedefine doğru yavaşlayan ilerleyişi, ABD Dolarının rakipleri karşısında dirençli kalmasına yardımcı olabilir.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tercih ettiği enflasyon ölçütü olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi, perşembe günü ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından saat 13:30 GMT'de (16:30 TSİ) yayınlanacak.

Federal Rezerv'in tercih ettiği PCE enflasyon raporunda neler beklenmeli?

Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen Çekirdek PCE Fiyat Endeksi, Fed'in konumlanması açısından daha etkili bir enflasyon ölçütü olarak görülüyor. Endeksin Ocak ayında aylık bazda %0,4 ile Aralık ayında kaydedilen %0,2'lik artıştan daha güçlü bir artış göstereceği tahmin ediliyor. Ocak ayı Çekirdek PCE'nin de Aralık ayındaki %2,9'a kıyasla yıllık bazda %2,8 oranında artması öngörülmektedir. Manşet PCE enflasyonunun %2,4'e (yıllık) gerileyeceği tahmin edilmektedir.

PCE enflasyon raporunu değerlendiren TD Securities Baş ABD Makro Stratejisti Oscar Munoz haftalık raporunda, "Piyasa, Ocak ayı TÜFE ve ÜFE enflasyonunun ardından PCE fiyatları üzerindeki nihai etki konusunda beklentilerini koruyor," diyor ve "TD, bu güçlü artışların çekirdek PCE için aylık %0,36'lık sağlam bir sıçramayla sonuçlanmasını bekliyor. PCE'nin süper çekirdeği de muhtemelen %0,55'lik daha güçlü bir artış gösterdi." diye ekliyor

PCE enflasyon raporu ne zaman açıklanacak ve EUR/USD'yi nasıl etkileyebilir?

PCE enflasyon verilerinin saat 13:30 GMT'de (16:30 TSİ) açıklanması planlanıyor. Aylık Çekirdek PCE Fiyat Endeksi göstergesi, baz etkilerinden dolayı bozulmadığı ve değişken kalemleri hariç tutarak altta yatan enflasyonun net bir görünümünü sağladığı için Fed tarafından en çok tercih edilen enflasyon değeridir. Bu nedenle yatırımcılar aylık Çekirdek PCE rakamını yakından takip etmektedir.

Ocak ayında tahminlerden daha güçlü gelen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamları, etkileyici işgücü piyasası raporuyla birleşerek Fed'in politika değişikliğini ertelemeye devam edeceği beklentilerini canlandırdı.

CME FedWatch aracı, piyasaların Mart ayında Fed politika faizinde bir değişiklik olmayacağını tamamen fiyatladığını ve Mayıs ayında başka bir bekleme için %85 olasılık gördüğünü gösteriyor. Piyasa pozisyonu, güçlü bir aylık çekirdek PCE rakamının Mayıs ayında bir Fed politika duraklamasını doğrulaması durumunda ek USD kazançları için fazla yer olmadığını gösterse de, yatırımcılar bu verileri 2024'teki toplam faiz indirimlerinin sayısını potansiyel olarak azaltabilecek bir işaret olarak görebilir. Bu nedenle, piyasa beklentisinin üzerinde bir baskı USD'ye destek sağlayabilir ve EUR/USD üzerinde baskı yaratabilir.

Öte yandan, aylık çekirdek PCE'de tahmin edilenden daha düşük bir artışın Mayıs ayında faiz indirimi beklentilerini canlandırması pek olası değil. Bununla birlikte, böyle bir okuma risk havasının iyileşmesine yardımcı olabilir ve USD'nin zeminini korumasını zorlaştırarak EUR/USD paritesinin yükselmesine izin verebilir.

FXStreet Analisti Eren Sengezer EUR/USD için kısa bir teknik görünüm sunuyor ve şöyle açıklıyor:

"200 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve 100 günlük SMA, EUR/USD için 1,0820-1,0830'da bir pivot seviyesi oluşturuyor. Parite bu seviyenin üzerinde istikrar sağlayamazsa, aşağı yönde 1,0700'ü (Ekim-Aralık yükseliş trendinin Fibonacci %61,8 geri çekilmesi) hedefleyebilir. EUR/USD paritesinin 1,0820-1,0830 seviyelerini destek olarak teyit etmesi halinde, 1,0900 (psikolojik seviye, statik seviye) 1,0950'den (Fibonacci %23,6 geri çekilme) önce bir sonraki yükseliş hedefi olarak görülebilir."

Ekonomik Gösterge

Amerika Birleşik Devletleri Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları - Fiyat Endeksi (yıllık)

ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından aylık olarak yayımlanan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE), Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) tüketiciler tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklikleri ölçmektedir. PCE Fiyat Endeksi aynı zamanda Federal Rezerv'in (Fed) tercih ettiği enflasyon göstergesidir. Yıllık okuma, referans aydaki mal fiyatlarını bir yıl önceki aynı ayla karşılaştırır. Çekirdek okuma, fiyat baskılarının daha doğru bir ölçümünü vermek için daha değişken gıda ve enerji bileşenlerini hariç tutar." Genel olarak, yüksek bir okuma ABD Doları (USD) için yükseliş anlamına gelirken, düşük bir okuma düşüş anlamına gelir.

 Daha fazlasını okuyun.

Bir sonraki yayın: 29/02/2024 13:30:00 GMT (16:30:00 TSİ)

Sıklık: Aylık

Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Yatırımcılar için neden önemli?

GSYH raporunun yayınlanmasının ardından ABD Ekonomik Analiz Bürosu, Kişisel Harcamalar ve Kişisel Gelirdeki aylık değişimlerin yanı sıra Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi verilerini de yayınlar. FOMC politika yapıcıları, enflasyonun birincil göstergesi olarak, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan yıllık Çekirdek PCE Fiyat Endeksini kullanmaktadır. Beklenenden daha güçlü bir okuma, Fed'in ileriye dönük yönlendirmesinde olası bir şahin kaymaya işaret edeceğinden USD'nin rakiplerinden daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Fed Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Federal Rezerv ne yapar, ABD Dolarını nasıl etkiler?

ABD'de para politikası Federal Rezerv (Fed) tarafından şekillendirilir. Fed'in iki görevi vardır: fiyat istikrarını sağlamak ve tam istihdamı teşvik etmek. Bu hedeflere ulaşmak için kullandığı birincil araç faiz oranlarını ayarlamaktır. Fiyatlar çok hızlı arttığında ve enflasyon Fed'in %2'lik hedefinin üzerine çıktığında, faiz oranlarını yükselterek ekonomi genelinde borçlanma maliyetlerini artırır. Bu da ABD'yi uluslararası yatırımcılar için paralarını park etmek için daha cazip bir yer haline getirdiğinden daha güçlü bir ABD Doları (USD) ile sonuçlanır. Enflasyon %2'nin altına düştüğünde veya İşsizlik Oranı çok yüksek olduğunda, Fed borçlanmayı teşvik etmek için faiz oranlarını düşürebilir ve bu da Dolar üzerinde baskı yaratır.

Fed para politikası toplantılarını ne sıklıkla yapar?

Federal Rezerv (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) ekonomik koşulları değerlendirdiği ve para politikası kararları aldığı yılda sekiz politika toplantısı düzenler.
FOMC'ye on iki Fed yetkilisi katılır - Guvernörler Kurulu'nun yedi üyesi, New York Federal Rezerv Bankası başkanı ve dönüşümlü olarak bir yıllık dönemler halinde görev yapan diğer on bir bölgesel Rezerv Bankası başkanından dördü.

Niceliksel Gevşeme (QE) nedir ve USD'yi nasıl etkiler?

Aşırı durumlarda, Federal Rezerv Niceliksel Gevşeme (Quantitative Easing - QE) adlı bir politikaya başvurabilir. QE, Fed'in sıkışmış bir finansal sistemdeki kredi akışını önemli ölçüde artırdığı bir süreçtir. Krizler sırasında veya enflasyonun aşırı düşük olduğu durumlarda kullanılan standart dışı bir politika önlemidir. Fed'in 2008'deki Büyük Finansal Kriz sırasında tercih ettiği silahtı. Fed'in daha fazla Dolar basmasını ve bunları finansal kurumlardan yüksek dereceli tahvil satın almak için kullanmasını içerir. QE genellikle ABD Dolarını zayıflatır.

Niceliksel Sıkılaştırma (QT) nedir ve ABD Dolarını nasıl etkiler?

Niceliksel sıkılaştırma (Quantitative Tightening - QT), QE'nin tersi bir süreç olup, Federal Rezerv'in finansal kuruluşlardan tahvil alımını durdurması ve vadesi gelen tahvillerin anaparasını yeni tahvil satın almak için yeniden yatırmamasıdır. Genellikle ABD Dolarının değeri için olumludur.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

FOREX HABERLERİ


FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge