ABD Borsaları geriledi, Türk Lirası krizi küresel piyasaları sarstı

Majör ABD borsa endeksleri, Türkiye’deki yükselen kur krizi ile beslenen küresel borsalardaki satışları takip ederek, Cuma gününde aşağı yönlü açıldı.

Türk Lirası’ndaki süregelen keskin gerileme, özellikle Avrupa bankacılığının maruz kalması ışığında, diğer piyasalara olası bir bulaşması üzerine endişeleri arttırdı. Buna ek olarak, ABD’nin Rusya karşısındaki son yaptırımları ve 90 gün içinde ikinci tur potansiyel yaptırımlar da Rusya para birimi Ruble’yi yıprattı.

Gelişen ekonomilerdeki son çalkantı işareti, yükselen jeopolitik gerginlikler ile birlikte, yatırımcıların borsalar gibi riskli varlıklar için iştahını kaçıran önemli faktörler olarak göründü ve haftanın son işlem gününde erken zayıflığa katkıda bulundu.

Küresel risk iştahsız hissiyat, Avrupa borsa piyasalarındaki satışlar ve ABD Tahvil faizlerindeki süregelen gerileme ile görüldü ve bugünkü beklentilerle aynı çizgide gelen ABD tüketici enflasyonu rakamlarından az bir destek buldu.

Açılış saatinde Dow Jones Industrial Average yaklaşık 250-puan gerileyerek 25,275, S&P 500 Endeksi 4-puan civarında gerileyerek 2,853, ve Nasdaq Composite Endeksi yaklaşık 60-puan gerileyerek 7,832 puan seviyesinde işlem görüyor.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • Borsalar