WTI, %3 yükselişinin ardından 34$ seviyesi üzerinde soluklanıyor


  • WTI, 34$ seviyesinin üzerindeki iki ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında konsolide oluyor.
  • Talepteki toparlanmaya dair umutlar, OPEC+ kesintileri ve ABD stoklarındaki düşüş fiyatları destekliyor.
  • ABD Doları, piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı üzerine güç kazandı ve WTI’ın kazançlarını sınırlı tutuyor.

WTI (NYMEX’de Temmuz ayı petrol vadelileri), 34,48$ seviyesinde iki ayın en yüksek seviyesine dokunmasının ardından yukarı yönlü bir konsolidasyon evresine girdi.

Ham petrolün yükselişindeki duraksama, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ve ABD-Çin gerilimlerine dair endişelerle  piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı üzerine gelen ABD Dolarındaki toparlanmayla ilgili olabilir. Güçlü bir ABD Doları, dolar ile ölçümlendirilen petrolü, yabancı para birimlerinden alıcılar için pahalı yapıyor.

Ancak ABD petrolü çevresindeki yukarı yönlü görünüm, küresel ekonomilerin kademeli şekilde yeniden açılmasıyla petrol talebinde artış beklentileri üzerine bozulmadan kalmayı sürdürüyor.

Ayrıca petrol üreticilerinin OPEC+ üretim kesintisi anlaşmasına uyumunun yüksek olması ve ABD ham petrol stoklarındaki düşüş de WTI fiyatlarını destekliyor.

Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından Çarşamba gününde yayınlanan veriler, ABD ham petrol stoklarının geçtiğimiz haftada beklenmedik şekilde 5 milyon varil düştüğünü gösterdi. Bu arada Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) son raporu, ABD ham petrol envanterlerinin 15 Mayıs haftasında 4,8 milyon varil düşerek 521,3 milyon varile gerilediğini göstermişti.

Veri cephesinde ABD’den haftalık İlk İşsizlik Başvuruları raporu ile birlikte Philly Fed İmalat Endeksi ve Markit Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Mayıs ayı ön verileri takip edilecek.

WTI paritesi için önemli teknik seviyeler:

WTI

Genel Bakış
Bugünkü Son Fiyat 34.23
Bugünkü Günlük Değişim 0.63
Bugünkü Günlük Değişim % 1.87
Bugünkü Günlük Açılış 33.6
 
Trendler
Günlük SMA20 24.11
Günlük SMA50 25.32
Günlük SMA100 39.33
Günlük SMA200 47.95
 
Seviyeler
Önceki Günlük Zirve 33.85
Önceki Günlük Dip 31.67
Önceki Haftalık Zirve 29.84
Önceki Haftalık Dip 24.64
Önceki Aylık Zirve 32.21
Önceki Aylık Dip 8.46
Günlük %38.2 Fibonacci 33.02
Günlük %61.8 Fibonacci 32.5
Günlük Pivot Noktası S1 32.23
Günlük Pivot Noktası S2 30.86
Günlük Pivot Noktası S3 30.06
Günlük Pivot Noktası R1 34.41
Günlük Pivot Noktası R2 35.21
Günlük Pivot Noktası R3 36.58

 

 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR