Wall Street, jeopolitik gerilimlerin ağırlık yaratmasıyla keskin şekilde geriledi

  • Huawei CFO’sunun göz altına alınması, Çin ve ABD arasında diplomatik bir kriz yarattı.
  • Avrupa borsaları ağır kayıplardan muzdarip oldu.
  • S&P 500’ün tüm 11 sektörü de negatif bölgede işlem görüyor.

ABD ve Çin arasındaki jeopolitik gerginlik, Kanada'nın Çinli teknoloji devi Huawei'nin CFO'sunu İran yaptırımlarını ihlal etme suçlamasıyla Amerika'ya teslim etmek üzere göz altına alındığına dair haberleri takiben, yatırımcılar riskli varlıklardan uzak duruyorlar. Majör Avrupa borsa endeksleri, günü %2'den fazla kayıpla kapatma yolunda kalmaya devam ederlerken, Wall Street, bugün piyasalara hakim olan güvenliye kaçışı yansıtacak şekilde keskin bir düşüş gösterdi. An itibariyle Dow Jones Industrial Average  %1.7, S&P 500 endeksi %1.6 ve Nasdaq Composite endeksi %2 kayıpla işlem görüyor. 

Bu son gelişmenin ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde yaratabileceği hasar üzerine endişeler, ticaret-duyarlı S&P 500 Sanayi ve Materyaller endeksleri üzerinde ağırlık yaratırken, ikki endeks de erken işlemlerde %1.75 kayıpla işlem görüyordu. Diğer yandan risk-duyarlı S&P 500 Teknoloji Endeksi %2.5 geriledi. Ek olarak OPEC’in 2019’daki arz kesintileri çevresindeki belirsizlik, ham petrol fiyatlarını bugün geriletirken, S&P 500 Enerji Endeksi baskı altında kalarak yaklaşık %3 kayıpla işlem görüyor.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • DowJones
  • Borsalar
  • Nasdaq
  • SP500