USD/TRY yükselerek 6.10 bölgesine yaklaşıyor


  • Türk Lirası, USD karşısında 6.10 seviyesi civarında defansif tutunuyor.
  • 5.96 civarındaki 21-günlük SMA haftalık destek sunuyor.
  • Türkiye işsizlik oranı Şubat ayında %14.7 seviyesinde geldi.

Türk Lirası Çarşamba gününde kayıplarını sürdürürken, USD/TRY paritesini 6.10 seviyesi civarına itiyor.

Türk Lirası, dünkü günlük kazançlarını takiben, süregelen ABD-Çin ticaret endişeleri ve yerel siyaset üzerine bugün aşağı yönlü hareketine devam etti.

ABD-Çin ticaret savağının bir anlaşmayla sona ereceğine dair iyimserlik, erken işlemlerde hafif pozitif bir hissiyata dürdürülebilirlik sağlasa da, Avrupa seansının açılış zilinden beri kaybolurken ABD Dolarınını toparlanmasına ayaklar sağladı.

Yerel tarafta ise Ak Parti ve CHP, 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için kampanyalarına başladı. Ayrıca son dönemdeki Türkiye’nin S-400 alımlarının ertelendiğine dair haberler üzerine açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ertelemeyi neden konuşalım, bu bitmiş bir anlaşmadır, erteleme konusunu konuşmanın zamanı da değil“ dedi ve “ABD yapıcı ve iyi niyetliyse teklifimizi kabul eder.“ diye ekledi.

Veri cephesinde ise Türkiye’de Şubat döneminde işsizlik oranı %15 beklentileri karşısında %14.7 seviyesinde değişmeden kaldı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4.1 puanlık artış ile %14.7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4.4 puanlık artış ile %16.9 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7.1 puanlık artış ile %26.1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 4,1 puanlık artış ile %15.0 olarak gerçekleşti.  

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Nisan 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarına göre, Merkezi yönetim bütçesinde, Nisan ayında 18.3 milyar lira, ve Ocak-Nisan döneminde 54.5 milyar lira açık kaydedildi.

USD/TRY paritesi, an itibariyle gün için %0.88 kazançla 6.0782 seviyesinde işlem görüyor.

USD/TRY paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 5.9630 (21-günlük SMA), 5.9472 (10 Mayıs dip) ve 5.6497 (200-günlük SMA) seviyelerinde bulunurken, 6.2457 (9 Mayıs zirve 2019), 6.8353 (30 Ağustos zirve 2018) ve 7.0831 (13 Ağustos 2018 tarihi zirve) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR