USD/JPY, hayal kırıklığı yaratan NFP okumasının ardından önceki kazançlarını sildi, aşağı yönlü hareketler hala sınırlı kalıyor

  • ABD ekonomisi, Kasım ayında 115 bin yeni iş ekledi, Ekim rakamları aşağı yönlü revize edildi.
  • Ücret büyümesi de piyasa beklentilerinin altında kaldı ve USD satışları teşvik etti.
  • Risk-iştahlı hissiyat JPY’nin güvenli liman görünümü üzerinde ağırlık yaratırken, daha derin kayıpların sınırlandırılmasına yardımcı olabilir.

USD/JPY paritesi, 113.00 civarına doğru günlük kazançlarını hızlıca teslim etti ve kasvetli NFP okumasına tepki olarak günlük işlem aralığının alt bandına geriledi.

ABD Tarım-Dışı istihdam raporu (NFP), ekonominin Kasım ayında 155 bin yeni iş eklediğini ve 200 bin piyasa beklentilerinin altında ve önceki ayın aşağı yönlü revize edilen 237 bin okumasından kötü geldiğini gösterdi.

Hayal kırıklığı yaratan manşet rakama ek olarak, ortalama saatlik kazançlar da aylık bazda %0.2 artarak %0.3 piyasa beklentilerinin altında kaldı ve yıllık oran %3.1 seviyesinde kaldı.

Veriler, Fed faiz arttırımı döngüsünde olası bir duraksama üzerine piyasa endişelerine eklendi ve paritenin ani gün içi gerilemesinin arkasındaki ana tetikleyici olan taze ABD Doları satışları teşvik etti.

Bu arada borsa piyasalarındaki pozitif hissiyat ile görülen yatırımcıların daha riskli varlıklar için artan iştahındaki iyi sayılabilecek bir toparlanma, Japon Yeni’nin güvenli liman görünümüne fayda sağlamazken, daha derin kayıpları sınırlandırabilir.

USD/JPY paritesi için teknik görünüm:

FXStreet Amerika Baş Analisti Valeria Bednarik, “Borsalara itici güç sağlamaya yetecek kadar güçlü bir okuma, pariteyi 113.60 fiyat bölgesine yükseltebilirken, hayal kırıklığı yaratan bir veri, 112.50/60 destek bölgesinin kırılmasını görebilir.“

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • Majörler
  • USDJPY