USD/JPY, BoJ-sonrası işlemlerde 111.70 civarında yatay işlem görüyor

  • Kuzey Kore haberleri güvenli liman alımları teşvik etti ve parite üzerinde ağırlık yarattı.
  • Aşağı yönlü hareketler, BoJ’un faizleri ve JGB alım hedefini değiştirmeden bırakma kararı ardından sınırlı kalmaya devam ediyor.
  • Yeniden ortaya çıkan ABD-Çin ticaret gerilimleri ve zayıf USD, anlamlı kazançları sınırlandırabilir.

USD/JPY paritesi, bir-haftalık zirvelerinden gün içi keskin geri çekilmesinin ardından şimdi 111.70 bölgesi civarında istikrar kazanmış görünüyor.

Parite başta gece işlemlerindeki iyi sayılabilecek yukarı yönlü hareketini sürdürdü ve BoJ’un para politikası güncellemesini takiben 111.90 gün içi zirve seviyesine tırmandı. Merkez Bankası, beklendiği şekilde kısa vadeli faiz oranı hedefini % -0.1 seviyesinde korudu ve 7’ye 2 oy ile 10-yıllık JGB hedefini %0 civarında tuttu.

Ancak paritenin yükselişi güçlü bir devam ivmesinden yoksun kalsa da biraz destekle karşılaştı ve parite, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un geçtiğimiz sene başlatılan füze denemelerinin askıya alınmasını yeniden düşünebileceğine dair haberlere tepki olarak çok önemli 200-günlük SMA seviyesini yeniden test etmek için geriledi.

Ticaret cephesinde ise Çin’in Trump-Xi toplantısını en azından Nisan ayına kadar ertelemeyi değerlendiğine dair haberler, Japon Yeni’nin güvenli liman görünümüne destek sağlasa da, borsa piyasaları çevresindeki pozitif bir görünüm tarafından büyük ölçüde nötrlendi ve aşağı yönlü ek baskı yaratmadı.

Bu arada ABD Doları gece işlemlerindeki yükselişini sürdürmekte başarısız oldu ve ABDTahvil faizlerindeki yenilenen zayıflık üzerine defansif tutundu, paritenin yukarı yönlü hareketlerin, en azından şimdilik sınırlı kalmasına katkıda bulunmaya devam edebilir.

Veri cephesinde ABD’den Sanayi Üretimi, NY Empire State endeksi, Kapasite Kullanımı, U-Mich Tüketici Güveni endeksi ve JOLTs İş Açıklıkları verileri takip edilecek.

USD/JPY paritesi için teknik görünüm:

FXStreet Analist ve Editörü Omkar Godbole, “saatlik tabloda RSI’ın aşağı yönlü ayrışması, 111.49 (200-saatlik MA) ve muhtemelen 111.33 (200-günlük MA) önemli destek seviyelerine bir geri çekilme için kapsama işaret ediyor. Yukarı yönlü durum, parite 111.90 seviyesi üzerinde tutunabilirse güçlenir.“ diyor.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • USDJPY