USD/JPY, ABD TÜFE verilerinin ardından 108.00 seviyesi yakınlarındaki seans dip seviyelerine geriledi

Çoğunlukla beklentilerle aynı çizgide gelen ABD enflasyon rakamları, USD’ye bir dinlenme fırsatı sağlayamadı. Risk-iştahsız hissiyat ve gerileyen ABD Tahvil faizleri, son saatte biraz zayıflık teşvik etti.

USD/JPY paritesi, Asya sonları/Avrupa seansı konsolidasyon evresini sonunsa aşağı yönlü kırdı ve ABD tüketici enflasyonu rakamları sonrasında seans dip seviyelerini yeniledi.

ABD Doları yumuşak görünümüne tutundu ve Aralık ayında aylık bazda %0.1 ile beklentilerle aynı çizgide gelen manşet ABD TÜFE verilerinin ardından son satışlardan dinlenme fırsatı kazanamadı. Diğer yandan yıllık oran %2.2 seviyesinde kalırken, çekirdek enflasyon rakamları da beklentileri karşılasa da, pariteye destek sağlayamadı.

Bu arada yenilenen ABD-Çin ticaret iyimserliğine rağmen borsa piyasaları çevresindeki zayıf bir işlem hissiyatı, Japon Yeni’nin güvenli liman görünümünü desteklemeyi sürdürdü. Bununla birlikte ABD Tahvil faizlerindeki süregelen gerileme, paritenin son saatteki 20-pip civarındaki ani gerilemesinin arkasındaki önemli faktörlerden biri oldu.

USD/JPY paritesi, an itibariyle gün için %0.23 kayıpla 108.17 seviyesinde işlem görüyor.

USD/JPY paritesi için teknik görünüm:

FXStreet Valeria Bednarik Amerikan Baş Analisti, “Parite, 111.41/105.16 gerilemesinin %50 geri izlemesi civarında sıkıştı. 4-saatlik grafikte sağlam şekilde aşağı yönlü 100 ve 200 SMA’larının oldukça altında gelişmeye devam etmesiyle, kısa vadede aşağı yönlü duruşunu korurken, teknik indikatörler, orta çizgileri altında aşağı yönlü hareket kazanıyor.

Aynı gerilemenin %61.8 geri izlemesi, bu hafta 109.05 civarında boğaları içeriyor, bu seviyenin üzerindeki kazançlar, pariteyi yukarı yönlü bölgeye taşıyabilir. Parite negatife dönecektir ve gerilemelerin devamının 107.76 seviyesindeki haftalık dip seviyesini aşağı yönlü kırması bekleniyor.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • Majörler
  • USDJPY