USD/JPY, 112.00-ortaları civarındaki 6-aylık zirvelerinin hemen altında konsolide oluyor

  • Fed faiz arttırımı beklentileri, Cuma gününde USD’yi yükseltmeye devam ediyor.
  • Azalan ABD-Çin ticaret gerginlikleri ve risk iştahlı hissiyat, JPY üzerinde ağırlık yarattı.
  • Yakın-vadeli aşırı-alım koşulları, kar satışları teşvik etti.

USD/JPY paritesi, altı-aylık zirve seviyelerine doğru önceki kazançlarını teslim ederek, günlük işlem aralığının alt bandına yerleşti.

Parite, Cuma gününde üst üste beşinci seansında yükselmeye devam ederken, Fed faiz arttırımı beklentilerinden destek kazanan ABD Doları çevresindeki süregelen yukarı yönlü görünüm tarafından desteklendi.

Bu arada, ABD-Çin ticaret gerginliklerinin azalması üzerine tetiklenen bir risk iştahlı işlemler dalgası, Japon Yeni’nin güvenli liman talebi bulmakta zorlanmasına neden olurken, paritenin 9 Ocak’tan beri en yüksek seviyesi olan 112.80 gün içi zirve seviyesine doğru yukarı yönlü hareketine katkıda bulunmayı sürdürdü.

Ancak boğalar yüksek seviyelerde soluklandı ve özellikle paritenin haftanın başlangıcından beri yaklaşık 150-piplik güçlü bir yükselişinin ardından yakın-vadeli aşırı alım koşulları ile pozisyonlarını hafifletmeye yöneldiler.

Paritenin son saatteki gerilemesi, aynı zamanda ithalat fiyatlarının aylık bazda %0.4 ile, Şubat 2016’dan beri en büyük gerilemesini kaydettiğini gösteren son ABD verilerinden de kaynaklanmış olabilir.

Büyük resme bakıldığında, paritenin bugünkü fiyat hareketi hala konsolidatif olarak görülebilir ve dolayısıyla, dip alımları ilgisi, paritenin anlamlı düzeltmelerini sınırlandırabilir gibi görünüyor.

USD/JPY paritesi, an itibariyle %0.02 kayıpla 112.50 seviyesinde işlem görüyor.

USD/JPY paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 112.00 (psikolojik seviye) ve 111.40 seviyelerinde bulunurken, 112.70-80 bölgesi, 113.00 (psikolojik seviye) ve 113.35 seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • USDJPY