GBP/USD, 2-haftalık dip seviyeleri yakınlarında toparlanarak, 1.3200 psikolojik seviyesi yakınlarına döndü

  • Cunliffe’in yorumları, toparlanmanın baştaki ayağını tetikledi.
  • Yumuşak ABD verileri üzerine USD geri izlemesi, pariteye ek itici güç sağladı.
  • ABD-Birleşik Krallık ticaret anlaşması umutları, iyi sayılabilecek toparlanma hareketine destek sağladı.

GBP/USD paritesi, 1.3103 seviyesindeki bir gün içi dip seviyesinden 75-pip civarında rallileyerek, iki haftalık dip seviyeleri yakınlarına doğru önceki gerilemesinin majör bir kısmını toparladı.

Parite, 2 Temmuz’da belirlediği aylık dip seviyeleri yakınlarında sağlam destek bulmayı başarırken, İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) Cunliffe’nin yumuşak ilk çeyrek aktivitesinin, genel olarak kötü hava şartlarından kaynaklandığını ve büyüme patikasının bozulmadan kalmaya devam ettiğini söylediği yorumlarıyla desteklendi.

Yukarı yönlü hareket, ABD’den yayınlanan ithalat fiyatı verileri ve beklentilerden zayıf gelen Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksinin, önceki 98.2 okuması karşısında 97.1’e düşmesinin ardından ABD Dolarının zirvelerinden mütevazı bir geri izlemesi ile desteklendi

Bu arada, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ve ABD Başkanı Donald Trump’ın, olası bir ABD-Birleşik Krallık ticaret anlaşmasına işaret eden ortak basın toplantısından gelen pozitif manşetler de GBP’ye minör bir itici güç sağladı ve paritenin iyi sayılabilecek toparlanmasına katkıda bulundu.

Paritenin momentumunu mu sürdürebileceği, yoksa 1.3200 psikolojik seviyesini aşmakta mı zorlanacağını zaman gösterecek.Yine de parite, haftayı negatif bölgede kapatma, ve büyük olasılıkla Kasım 2017’den beri en düşük haftalık kapanışını kaydetme yolunda kalmaya devam diyor.

GBP/USD paritesi, an itibariyle %0.16 kayıpla 1.3184 seviyesinde işlem görüyor.

GBP/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.3140, 1.3100-alt seviyeleri ve 1.3050 (2018 dip) seviyelerinde bulunurken, 1.3200 (psikolojik seviye), 1.3270-80 bölgesi ve 1.3300 (psikolojik seviye) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • GBPUSD