EUR/USD: yatırımcıları EUR’u bırakmak için pozisyonlarını arttırmaya devam ediyorlar


  • EUR/USD put (aşağı yönlü) görünümü, yaklaşık üç ayın en güçlü pozisyonunda.
  • Parite, gerileyen Alman tahvilleri ve büyüme endişeleri üzerine altı-günlük kayıplarını sürdürme riski barındırıyor.
  • Ancak risk-iştahı, minör bir düzeltme yükselişine izin verebilir.

EUR’da put pozisyonlarının bir göstergesi olan risk reversal’leri Lasım sonlarından beri en düşük seviyesine düştü ve yatırımcıların pozisyonlarını EUR’da zayıflığın devamı için arttırdıklarına işaret ediyor.

An itibariyle bir-aylık 25 delta risk reversal’leri, 28 Kasım’dan beri en düşük seviyesi olan -0.725 seviyesinde put opsiyonları (aşağı yönlü pozisyonlar) lehinde işlem görüyor. Gösterge 31 Ocak’ta -0.15 seviyesinde bulunuyordu.

Basitçe anlatmak gerekirse, yatırımcıları EUR/USD paritesinin altı-günlük kayıp serisini sürdürmesini bekliyorlar. Sonuçta Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz arttırımı, Almanya ve diğer çekirdek Euro bölgesi ekonomilerindeki keskin yavaşlama üzerine gittikçe daha uzak bir hayal haline geliyor.

Aynı zamanda teknik göstergeler de aşağı yönlü bir görünüm sergiliyor. 5- ve 10-günlük hareketli ortalamalar (MA) güneye yöneliyor ve partite, Cuma gününde kritik 200-haftalık MA desteğini kırmasının ardından dünü 1.1289 seviyesindeki Ocak dip seviyesinin altında kapattı.

Sonuç olarak, Asya borsaları ve S&P 500 vadelilerinde görülen, Avrupa kıyılarını da vurabilecek olan ve geniş-tabanlı USD zayıflığına neden olabilecek risk iştahıyla muhtemelen minör bir yükselişin ardından 1.1215 Kasım dip seviyesi oyuna girebilir.

Eğer Bundesbank Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) üyesi Weidmann resesyon korkularını teskin ederse de 1.1215 seviyesine bir gerileme uzak kalmaya devam edebilir.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.1252, 1.1228 ve 1.1188 seviyelerinde bulunurken, 1.1292, 1.1316, 1.1356 ve 1.138 seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

EUR1MRR

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR