EUR/USD: Odak, Türkiye ve Euro bölgesi bankacılık hisseleri üzerindeyken, Euro put değeri, 16-aylık zirvesine dokundu

  • Türkiye’nin ekonomik plan eylemi, pivotal olacak.
  • Euro bölgesi bankacılık hisselerindeki satışlar, Euro’ya zarar verebilir.
  • EUR put değeri, 16-aylık bir zirvesine dokunurken, yatırımcıların Euro’da daha derin bir gerilemeyi beklediklerine işaret ediyor.

EUR/USD paritesi, Cuma gününde 1.15 psikolojik seviyesinin altına gerilerken, Asya seansında 1.1368 seviyesinde 13-aylık bir dip seviyesine dokundu.

Satışlar için büyük ölçüde Euro bölgesi bankacılık sektörünün, Türkiye’deki krize karşı kırılganlığının, Avrupa Merkez Bankası’nı (AMB) daha az sıkılaşmacı bir duruş takınmaya zorlayabileceği spekülasyonları suçlandı.

Turkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma gününde bir IMF kurtarmasını elimine etti ve aynı zamanda para birimindeki haftalık %27 değer kaybına rağmen merkez bankası faiz arttırımlarına karşı çıktı.

Sonuç olarak Türk Lirası (TRY), Asya seansında 7.00$ seviyesi üzerinde yeni bir rekor dip seviyesine dokundu ve TRY put değeri de tarihi zirvesine yükseldi. Lira’daki süregelen satışlar, aynı zamanda Avrupa bankacılık hisselerinin, negatif bir görünümle açılmasının daha muhtemel olduğu ve EUR’u gerileteceği anlamına geliyor.

Opsiyon piyasası, şimdiden EUR/USD paritesinde satışların devam etmesine hazırlandı. Örneğin, EUR/USD bir-aylık 25 delta risk reversal’leri (EUR1MRR) Asya seansında -1.55 seviyesinde, Nisan 2017’den beri en düşük seviyesine gerilerken, yükselen bir talep ya da EUR put pozisyonları için volatilite priminin arttığına vurgu yaptı.

Euro, 200-haftalık hareketli ortalama desteğinin bulunduğu 1.1357 seviyesi altına gerileyebilir. EUR, bugün yapılacak Türkiye’nin ekonomik plan duyurusunun Lira’da keskin bir yukarı yönlü test hareket yaratması durumunda, EUR yeniden duruş kazanabilir.

EUR/USD paritesi, an itibariyle %0.34 kayıpla 1.1372 seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.1357 (200-haftalık hareketli ortalama), 1.13 (psikolojik seviye) ve 1.1285 (Mayıs 2017 zirve) seviyelerinde bulunurken, 1.1412 (Asya seansı zirve), 1.1464 (100-haftalık hareketli ortalama), 1.1510 (26 Mayıs dip) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • EURUSD