EUR/USD, hissiyatın bozulmasıyla 1.1480 yakınlarında negatife döndü

  • Parite, 1.1500 seviyesi altında satış baskısı altında kaldı.
  • ABD Doları, 95.50 yakınlarında tempo kazanmaya çalışıyor.
  • ABD Çekirdek TÜFE, Aralık ayında aylık bazda %0.2 ile beklentileri karşıladı.

EUR/USD paritesi aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya kalarak, 1.1480/75 bandındaki günlük dip seviyeleri bölgesine geriledi.

Riskli varlıklar çevresindeki pozitif momentum soluklanırken, pariteyi 1.1580 bölgesi sınırlarındaki önceki zirvelerinden bir sent civarında geriletti. Bu bölge, Eylül-Kasım gerilemesinin %61.8 Fibo geri izlemesi ile kavuşuyor.

USD-tarafında ABD Doları, ABD enflasyon rakamlarının 2018’in son ayında beklentilerle aynı çizgide gelmesinin ardından pozitif bölgeye döndü. Manşet TÜFE, aylık bazda %0.1 düştü ve bir yıl öncesine göre %1.9 yükseldi. Ek olarak gıda ve enerji maliyetleri hariç TÜFE, aylık bazda %0.2 yükseldi ve geçtiğimiz on iki ayda %2.2 yükseldi.

Paritenin yakın vadeli fiyat hareketi, neredeyse tamamen USD dinamikleri ve ABD-Çin ticaret ihtilafındaki çalkantıların azalmasıyla pozitif risk iştahı trendleri tarafından yönlendirildi. Evde ise İtalyan politik senaryosu, Fransa bütçesi üzerine yaklaşan görüşmeler ve Alman temellerindeki 2018’in üçüncü ve dördüncü çeyrekteki yavaşlama, yatırımcıları tetikte tutmaya devam edecektir ve EUR’ için orta vadede ekstra kazançları sınırlandırabilir.

EUR/USD paritesi, an itibariyle gün için %0.15 kayıpla 1.1482 seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.1477 (100-günlük SMA), 1.1409 (21-günlük SMA) ve 1.1306 (3 Ocak dip 2019) seviyelerinde bulunurken, 1.1569 (10 Ocak zirve 2019), 1.1585 (%61.8 Fibo. Eylül-Kasım gerilemesi) ve 1.1621 (16 Ekim zirve 2018) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • EURUSD
  • Majörler