EUR/USD, 2-haftalık zirvelerinden gerileyerek, 1.1600 psikolojik seviyesinin altına döndü

  • Yeniden canlanan ABD Tahvil faizleri, USD üzerindeki aşağı yönlü baskının azalmasına yardımcı olarak, parite çevresinde zayıflık tetikledi.
  • Aşağı yönlü hareketler, Draghi’nin iyimser yorumları ve güçlü Euro bölgesi verileri ile sınırlı kalmaya devam ediyor.

EUR/USD paritesi, iki-haftalık zirveleri yakınlarından 30-35 pip civarında gerilerken, 1.1600 psikolojik seviyesinin hemen altında mütevazı kayıplarla işlem görüyor.

Parite, bu haftaki yedi-haftalık dip seviyelerinden iyi sayılabilecek toparlanmasını sürdürerek, 1.1611 gün içi zirve seviyesine dokunsa da, mütevazı bir ABD Doları toparlanması ile momentumunu sürdürmekte zorlandı.

Yatırımcıların Perşembe günkü beklentilerden yumuşak gelen ABD tüketici enflasyonu rakamlarını arkalarında bırakmalarıyla, ABD Tahvil faizlerinin taze bir yükseliş ayağı, USD üzerindeki aşağı yönlü baskının azalmasına yardımcı olurken, paritenin kazançlarını sınırlandıran önemli faktörlerden biri oldu.

Ancak paritenin aşağı yönlü hareketleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin, geniş-tabanlı Euro bölgesi ekonomik büyümesinin süreceğini söylediği iyimser yorumlarını takiben sınırlı kaldı ve destek buldu.

Euro, ayrıca Temmuz ayında kaydettiği 0.7’lik bir daralmanın ardından Ağustos ayında aylık bazda %1.0’lık bir büyüme gösteren bileşik Euro bölgesi sanayi üretimindeki beklenenden daha büyük bir sıçrama ile desteklendi.

Günün devamında ABD makroekonomik takviminden Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni endeksi verileri takip edilecek.

EUR/USD paritesi, an itibariyle %0.07 kayıpla 1.1585 seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.1550-45 bölgesi ve 1.1500 (psikolojik seviye) seviyelerinde bulunurken, 1.1610-20 bölgesi ve 1.1700 (psikolojik seviye) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • EURUSD