EUR/USD, 13 ay içinde ilk defa 1.14 altına geriledi

  • ABD’den gelen TÜFE rakamları, USD’ye itici güç sağladı.
  • ABD Dolar Endeksi, yılın en yüksek haftalık kapanışını kaydetme yolunda kalmaya devam ediyor.
  • EUR/USD paritesi, hafta için 100 pipten fazla kaybetti.

EUR/USD paritesi, Kuzey Amerika seansında kayıplarını sürdürerek, 1.1393 seviyesinde 2017 Temmuz başlarından beri en düşük seviyesine dokundu. Haftanın sonunda işlem hacminin incelmesiyle, parite günlük kayıplarının ufak bir kısmını toparladı ve en son %1.11 kayıpla 1.1400 seviyesinde işlem görüyordu.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosunun bugün yayınladığı veriler, Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) Temmuz ayında aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %2.9 yükseldiğini gösterdi. Bunun yanında, volatil gıda ve enerji maliyetlerinin hariç olduğu çekirdek-TÜFE, %2.4 seviyesinde Eylül 2018’den beri en yüksek seviyesinde geldi ve analistlerin %2.3 tahminlerini aştı.

ABD Dolar Endeksi (DXY), verilerin ardından 96.38 seviyesinde 13-aylık taze zirvesine doğru kazançlarını sürdürdü ve konsolidasyon evresine girdi. Endeks, an itibariyle %0.8 kazanç ile 96.36 seviyesinde işlem görüyordu. Ayrıca USD, pozitif enflasyon verilerine ek olarak, TRY ve diğer Gelişen Ekonomilerin para birimlerindeki erime üzerine, daha güvenli bir para birimi olarak güç kazandı.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.1315 (5 Temmuz dip 2017), 1.1200 (psikolojik seviye) ve 1.1120 (20 Haziran dip 2017) seviyelerinde bulunurken, 1.1535 (günlük zirve), 1.1630 (20-DMA) ve 1.1770 (100-DMA) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir. Günlük grafikte RSI indikatörü 30 seviyesinin altına geriledi, paritenin teknik olarak aşırı satışta olduğunu ve yukarı yönlü bir düzeltme yapmadan önce gerilemekte zor zamanlar yaşayabileceğini öne sürüyor.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • EURUSD