EUR/USD 1.1550 seviyesi üzerinde stabil, haftayı hafif yüksek kapatmaya hazırlanıyor

  • Temel yönlendiricilerin eksikliği, Cuma gününde bir düzeltme için yolu hazırladı.
  • ABD Dolar Endeksi, 95 psikolojik seviyesi üzerinde sakin kalmaya devam ediyor.
  • AB’den Juncker, İtalya’yı eleştirmeye devam etti.

EUR/USD paritesi, günün erken saatlerinde 1.1610 seviyesinde ayın en yüksek seviyesine dokudu fakat ABD Dolarının temel yönlendiricilerin eksikliğinden faydalanarak kayıplarını geri izlemeye başlamasıyla momentumunu korumakta zorlandı. Parite, an itibariyle gün için %0.28 kayıpla 1.1560 seviyesinde işlem görüyor. Ancak parite, bugünkü mütevazı gerilemesine rağmen önceki iki haftayı negatif bölgede kapatmasının ardından haftalık kazançlar kaydetme yolunda kalmaya devam ediyor.

Cuma gününde Destatis tarafından yayınlanan veriler, Almanya’da enflasyonun Eylül ayında aylık bazda %0.4 ve yıllık bazda %2.3 seviyesinde değişmeden kaldığını ve piyasa beklentilerini karşıladığını gösterdi. Ek olarak Eurostat, Euro bölgesinde sanayi üretiminin, Ağustos ayındaki %0.7’lik daralmayı takiben %1 büyüdüğünü bildirdi.

Günün devamında ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, ABD’de ithalat fiyatlarının Ağustos ayından Eylül ayına %0.5 arttığını ve analistlerin %0.2 tahminlerini aştığını bildirdi. Son olarak UoM Tüketici Güveni Endeksi prelim Ekim okuması, Eylül ayındaki 100.1 seviyesinden 99’a hafif geriledi. ABD Dolar Endeksi (DXY), Kuzey Amerika seansının erken işlem saatlerinde 95.37 seviyesine yükseldi ve bir konsolidasyon evresine girdi. DXY, an itibariyle %0.2 kazanç ile 95.22 seviyesinde işlem görüyor. 

İtalya ile ilgili manşetlerde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Le Monde gazetesine verdiği röportajda İtalya'nın bütçe üzerine verdiği sözünü tutmadığını öne sürdü. İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, bu yoruma, "Juncker, İtalya'ya hakaret etmeyi bırakmalı ve Lüksemburg'un mali cenneti hakkında daha fazla düşünmelidir" diye yanıtladı.

EUR/USD paritesi için teknik görünüm

FXStreet Baş Analisti Valeria Bednarik, “paritenin haftalık zirvesi, önceki haftalık gerilemesinin %50 geri izlemesi ile kavuşuyor ve şimdi aynı gerilemenin %38.2 geri izlemesinin altında istikrar kazandı. Bu da yukarı yönlü potansiyelin oldukça sınırlı olduğunu öne sürüyor. Parite, haftalık tabloda yukarı yönlü bir 100 SMA civarında dinlenirken, toparlanması hala aşağı yönlü bir 20 SMA altında duraksadı. Bahsedilen tabloda teknik indikatörler negatif seviyeleri içerisinde kalmayı sürdürürken, net bir yönsel güçten yoksun. Dolayısıyla gerilemelerin devamı beklenebilir.“

“Günlük tabloda 20 ve 100 DMA, haftalık ilerlemesini sınırlandıran, bahsedilen Fibonacci direnci ile kavuşuyor. Bu arada 200 DMA, şuanki seviyenin 300 pip civarında üzerinde aşağı yönlü eğilimini koruyor. Aynı tabloda teknik indikatörler, negatif okumalar içerisinde ve ayını zamanda aşırı-satış koşullarını düzeltmelerinin ardından gerilemelerini sürdürdüler. Bu da riskin aşağı yönlü meyiline işaret ediyor. 1.1460 seviyesi güçlü bir statik destek bölgesi ve kırılırsa parite 1.1400 seviyesini yeniden test edebilir. Bu seviyenin altında bir sonraki olası aşağı yönlü hedef 1.1320/40. Direnç 1.1620 bölgesinde geliyor, fakat paritenin 1.1730 fiyat bölgesine doğru toparlanmasını sürdürmesi için 1.1660 seviyesinin üzerine yükselmesi gerekiyor.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • EURUSD