EUR/USD, 1.10 seviyesi üzerindeki aylık zirvelerine doğru yükseldi


  • EUR/USD, 1.10 seviyesi üzerindeki zirvelerine doğru hareket etti.
  • Almanya ticaret fazlası Ağustos ayında 18.1 milyar Euro’ya daraldı.
  • Piyasaların odağı, ABD TÜFE ve ABD-Çin ticaret görüşmeleri üzerinde kalmaya devam ediyor.

ABD Doları çevresindeki satış görünümü EUR/USD paritesini 1.10 seviyesindeki kritik bariyerin üzerindeki taze aylık zirvelerine doğru yükseltti.

EUR/USD, USD zayıflığı üzerine yükseldi

Parite, ABD Dolar Endeksini (DXY) 98.80 bölgesindeki 3-günlük dip seviyelerine doğru gerilemeye zorlayan ABD Doları çevresindeki satış görünümü üzerine son dakikalarda ekstra tempo kazandı ve 1.10 seviyesini aştı.

Paritenin yükselişi, EuroGroup Başkanı Centeno’nun bölgedeki ekonomik görünümün özellikle Brexit kaynaklı artan risklerle karşı karşıya olduğunu vurgulamasına rağmen geldi.

Günün devamında yatırımcılar, bugün Washington’da başlaması beklenen ABD-Çin ticaret görüşmelerindeki gelişmeleri yakından izleyecekler. Çin yetkililerinin kısmi bir anlaşma için kapıyı açık bırakmasının ardından bir anlaşmaya dair spekülasyonlar son saatlerde arttı.

Veri cephesinde Almanya ticaret fazlası, İhracatların %1.8 daralması ve İthalatların %0.5 artmasıyla Ağustos ayında 18.1 milyar Euro’ya daraldı. ABD Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yıllık bazda %1.8 (Ağustos %1.7) artması ve İlk İşsizlik Başvurularının geçtiğimiz haftada 219 bin yükseldiği görülüyor. Ek olarak Cleveland Fed Başkanı L.Mester’in konuşması takip edilecek.

Parite, ABD Dolarının aşağı yönlü düzeltmesinin devamı üzerine 1.10 seviyesini sonunda aşmayı başardı. Büyük resme bakıldığında bölgedeki aralıksız yavaşlama da Avrupa Merkez Bankası'nın uzun vadede daha gevşek parasal duruşunu gerekçelendirirken, EUR çevresindeki aşağı yönlü görünüme katkıda bulunuyor. Bu kasvetli senaryoya ek olarak, AB araçlarının ithalatına ilişkin olası ABD tarifeleri masada hala iyi seyrederken, Brexit etrafındaki belirsiz belirsizlik de aşağı yönlü görünüme katkıda bulunuyor.

EUR/USD paritesi en son, gün için %0.42 kazanç ile 1.1017 seviyesinde işlem görüyordu.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1.0958 (10-günlük SMA), 1.0879 (2019 dip 1 Ekim) ve 1.0839 (aylık 11 Mayıs dip 2017) seviyelerinde bulunurken, 1.1055 (55-day SMA), 1.1109 (aylık 13 Eylül zirve) ve 1.1143 (100-day SMA) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir. 

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

Feed news

FOREX HABERLERİ

Editörün Seçimi

En hızlı Ekonomik Takvim ile etkinlikler üzerine işlem yapın

Tüm dünyada 1000'den fazla olayı kapsayan ekonomik takvimimizi kontrol ederek - güncel ekonomik olaylardan ekonomik göstergelere - FX piyasasında neler olup bittiğini takip edin.

Ekonomik takvim

FXStreet’in Etkileşimli Grafiği ile piyasayı takip edin

Aklınızı kullanın ve 1500'ün üzerinde varlık, bankalararası kurlar ve kapsamlı geçmiş verileriyle etkileşimli grafiğimizi kullanın. Tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir gerçek zamanlı platform sunan, kullanımı kolay, çevrimiçi bir profesyonel araçtır.

Etkileşimli grafik

Majörler

Ekonomik Gösterge


BÖLGENİZDEKİ TERCİH EDİLEN ARACI KURUMLAR