EUR/USD, 10-günlük zirvelerinden geri çekildi, 1.1550 seviyesi üzerinde pozitif bölgede kalmayı sürdürüyor

  • Donald Trump, Fed’e saldırmayı sürdürdü.
  • ABD Dolar Endeksi, 95 seviyesi yakınlarında destek buldu ve günü negatif bölgede kapatmaya hazırlanıyor.
  • ABD’den gelen enflasyon rakamları beklentileri karşılayamadı.

EUR/USD paritesi, Perşembe gününde geniş-tabanlı USD zayıflığından faydalanarak, 1.1600 seviyesinde, 1 Ekim’den beri en yüksek seviyesine yükseldi. Parite son birkaç saatte kazançlarını sürdürmekte başarısız olsa da, gün için %0.35 kazanç ile 1.1560 yakınlarında işlem görmesiyle, üst üste üçüncü gününü kazançlarla kapatma yolunda kalmaya devam ediyor.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan aylık enflasyon raporu, TÜFE’nin Eylül ayında aylık bazda %0.1 yükseldiğini ve yıllık oranın, Ağustos ayındaki %2.7 seviyesinden %2.3’e geriledini ve analistlerin %2.4 tahminlerinin altında kaldığını gösterdi. Raporun detayları, gıda ve enerji fiyatlarının hariç olduğu çekirdek TÜFE’nin aylık bazda %0.1 ve yıllık bazda %2.2 seviyesinde stabil kaldığını gösterdi. ABD Dolar Endeksi (DXY), refleksif bir tepki ile 95 seviyesine gerilemesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri izledi ve gün için en son %0.22 kayıpla 95.25 seviyesinde işlem görüyordu.

FXStreet Kıdemli Analisti Joseph Trevisani, “Fed enflasyonu kovalamıyor, aşırı ısınan bir ekonomiyi soğutmaya çalışmıyor. Fed “normal” bir oran ortamını kovalıyor ve ekonomik büyüme devam ettiği sürece bunu yapmaya devam edecektir."

Bu arada Fed’in para politikaları kararlarını eleştirmeye devam eden ABD Başkanı Donald Trump, FOX TV’ye verdiği bir röportajda, Fed’in faiz arttırımlarında çok agresif olduğunu ve büyük bir hata yaptığını öne sürdü. Trump, günün devamında da Başkan Powell’i kovma isteği içinde olmadığını ve hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

Günün erken saatlerinde Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı ve Finlandiya Bankası başkanı Olli Rehn, çekirdek enflasyonun zayıf seyrettiğini ve destekleyici para politikalarının hala gerekli olduğunu söyledi.

FXStreet Chief Analyst Valeria Bednarik’ten EUR/USD paritesi için teknik görünüm:

4 saatlik grafikteki teknik göstergelere göre, indikatörlerin ilerlemelerini sürdürmeleriyle, aşırı-alım seviyeleri yakınlarında yukarı yönlü güçlü eğilimlerini koruyorlar. Aynı grafikte 20 SMA şu anki seviyenin altında yukarı yönlü hareket kazanmaya devam ediyor. Majör bir direnç bölgesi, paritenin son gerilemesinin %50 geri izlemesinin ve aynı zamanda bahsedilen grafikte hafif aşağı yönlü bir 100 SMA’nın da bulunduğu 1.1610 ve 1.1620 seviyeleri arasında gelirken, 200 SMA, 100 SMA’nın birkaç pip üzerinde tutunuyor. Seviyenin kırılımı, USD uzun pozisyonlarının kapanmaya devam etmesini görecek ve pariteyi 1.1660 bölgesinde doğru itecektir.

Destekler, 1.1570, 1.1527 ve 1.1490 seviyelerinde bulunurken, 1.1620, 1.1660 ve 1.1705 seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • EURUSD