DXY, 96.20 yakınlarındaki taze 2018 zirvelerine doğru yükseldi

  • Endeks, 96.20 bölgesi yakınlarında doğru ilerlemesini sürdürdü.
  • ABD Çekirdek TÜFE, yıllık bazda %2.4 seviyesinde tahminlerin üzerinde geldi.
  • USD, küresel piyasalardaki risk iştahsız hissiyatın yükselmesi ile desteklendi.

ABD Dolar Endeksi (DXY), 96.00 psikolojik seviyesinin kuzeyine doğru yürüyüşünü sürdürdü ve aynı zamanda 13-aylık taze zirvelerini kaydetti.

Endeks, ABD enflasyon rakamlarının, manşet tüketici fiyatlarının yıllık bazda %2.9 ile beklentilerle aynı çizgide, gıda ve enerji hariç çekirdek rakamların geçtiğimiz 12 ayda %2.4 yükseldiğini ve beklentilerin hafif üzerinde geldiğini göstermesinin ardından bugün ekstra yukarı yönlü hareket kazandı.

Ayrıca USD, Türk Lirasının ABD ve Türkiye arasında artan tansiyona tepki olarak çökmesi üzerine, Gelişen Piyasalar (EM) piyasasındaki artan zayıflıktan destek kazanmayı sürdürdü. Bu bağlamda Başkan Trump, ABD alüminyum (%20) ve çelik (%50) ithalatlarındaki tarifelerinde bir arttırımı duyurdu.

ABD Dolar Endeksi (DXY), an itibariyle %0.65 kazanç ile 96.24 seviyesinde işlem görüyor.

DXY paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 95.10 (10-günlük SMA), 94.90 (10-günlük SMA) ve 94.08 (26 Temmuz dip) seviyelerinde bulunurken, 96.31 (10 Ağustos zirve 2018), 96.51 (5 Temmuz zirve 2017) ve 97.87 (61.8% Fibo 2017-2018 gerilemesi) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • DolarEndeksi