EUR/USD: USD satışlarının hüküm sürmesiyle Euro yüksek işlem görüyor

FXStreet -

• EUR/USD, Salı gününde 1.2356 seviyesinde 4-günlük zirvelerine yükseldi.
• ABD Doları, veri açısından hafif Salı gününde Cleveland Fed Başkanı Mester’in konuşması üzerine yumuşak.
• ABD Enflasyon verileri Çarşamba günü yayınlanacak


ABD Doları, Salı gününde Avrupa borsalarının Asya piyasalarının düşük kapanması şablonunu takip etmesi ve ABD’deki mali sürdürülebilirliğin yatırımcılar tarafından sorgulanması ile yumuşak tarafta. EUR/USD paritesi, Salı gününde erken saatlerde 1.2356$ seviyesinde geçtiğimiz dört günün en yüksek seviyesine kadar yükselmesi ardından, ABD Doları karşısında %0.3 kazanç ile 1.2345$ seviyesi civarında işlem görüyor.

EUR/USD paritesi, Pazartesi günü Londra seansından beri yukarı yönlü yükseliş trendi içerisinde hareket ediyor. Risk piyasası hissiyatı, ABD Dolarının güvenli liman olarak lehine çalıştığı geçtiğimiz haftaki borsa piyasaları düşüşü ardından, şu anda karşısında.

ABD Doları zayıflığına ek olarak, ABD Başkanı Donald Trump tarafından sunulan Duvar dahil olmak üzere altyapı projelerini ve yerel harcama projelerini destekleyen bütçe teklifinin ardından uzun dönem sürdürülebilirliği hakkında kuşkuculuk da eklendi.

Bu arada, küçük işletmeler iyimserliği, Ocak ayında 106.9 seviyesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi, ABD'de yuvarlanan iyi zamanların bir işareti. Küçük işletme sahipleri, açık pozisyonlar için nitelikli işçiler bulmak için zor zamanlar yaşadıklarını bildiriyor ancak nitelikli işçiler için ücretler, 2000 yılından bu yana en yüksek oranlarda ve anketin 45 yaşındaki en yüksek düzeyinde arttırmasıyla Aralık ayındaki 104.9 seviyesinden yükseldi.

Veri cephesinde yarın ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve perakende satışlar verileri bekleniyor.

EUR/USD paritesi, an itibariyle %0.50 kazanç ile 1.2353 seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD için önemli teknik seviyeler

EUR/USD paritesi, şu anda Pazartesi günü başladığı yukarı yönlü bir trendde ve geçtiğimiz hafta Cuma günü paritenin 1.2520 seviyesinden 1.2200 seviyesine gerilemesinin %50 Fibonacci geri izlemesini temsil eden 1.2265 seviyesini hedeflemeye devam ediyor.