Brexit oylaması önizlemesi: Sonuç ve GBP/USD tepkisi üzerine 3 senaryo

FXStreet Analisti Yohay Elam, 11 Aralık Salı günü gerçekleşmesi beklenen Brexit oylaması üzerine beklentilerini paylaştı.

  • Birleşik Krallık Parlamentosu, 11 Aralıkta Brexit anlaşmasını oylayacak.
  • Belirsizlik yüksek, fakat hükümetin kazanması olası görünmüyor.
  • Sterlinin üç ayrı tepkisi için üç senaryo var.

İngilizlerin Avrupa Birliği'nden ayrılma yönünde oy kullanmasından yaklaşık iki buçuk yıl sonra bir anlaşmaya varıldı ve Parlamento bu anlaşmayı oylayacak.

Birleşik Krallık Avam Kamarası, Başbakan Theresa May'ın Avrupa Birliği ile ulaştığı Brexit anlaşması konusundaki uzun tartışmalara başladı. Tartışmalar 11 Aralık Salı günü planlanan bir oylamayla sonuçlanacak. Tam saat bilinmiyor.

Oylama, Birleşik Krallık ekonomisi ve bazı Euro bölgesi ülkeleri için önemli sonuçlar doğuracaktır. Sterlin'de çok yüksek volatilite bekleniyor ve Euro'da da önemli derecede hareketler garanti görünüyor.

Bölünmüş Parlamento

İktidardaki Muhafazakar Parti mutlak çoğunluğu yönetmiyor ve "arz ve güven" düzenlemesine destek veren Demokratik Birlik Partisi'nin (DUP) desteğini kaybetti. 10-güçlü Kuzey İrlandalı parti, bölgeye İngiltere'nin geri kalanından farklı bir statü kazandıran İrlanda backstop’u üzerinde anlaşma amaçlıyor.

Başbakanın partisinin birkaç üyesi de anlaşmaya karşı çıkıyor.

Brexit'in güçlü destekçileri, Birleşik Krallık'ın AB kural ve yönetmeliklerine olan bağımlılığını eleştirmekte ve Britanya'nın geri kontrolü almak yerine “köle” bir devlete dönüşeceğini belirtmektedir. Yasal tavsiye, "gümrük birliğinde süresiz olarak sürdüğü" ifadelerini içermekteydi ve endişeleri gidermeye yardımcı olmuyor.

Muhalefet partileri de anlaşmayı reddedeceklerini söylediler. İşçi Partisi, Birleşik Krallık'ın herhangi bir Brexit senaryosu altında kötüleşeceğini öngören ekonomik projeksiyonlara dayanmaktadır. Ancak, ana muhalefet partisinin bazı üyeleri "isyan edebilir" ve hükümete oy verebilir.

Liberal Demokratlar sert bir şekilde Avrupa yanlısılar ve Birleşik Krallık'ın AB'de kalmasını istiyorlar. İskoç Ulusal Partisi (SNP) de destekliyor ve İskoçya'nın aksine Kuzey İrlanda'nın özel statüsüyle ilgili hayal kırıklığına uğramış durumda.

3 Senaryo

4 Aralık Salı günü yapılan tartışmanın ilk gününde, İngiltere hükümeti üç oylamada yenildi. En önemlisi, MP'nin anlaşmayı reddetmesi halinde, sonraki adımlara karar verecekler. Kalma-yanlısı çoğunluk ile birlikte, Sterlin olumlu tepki verdi. Avrupa Adalet Divanı Baş Savcısının görüşüne göre, Britanya tek taraflı olarak 50. Maddeyi, veya başka bir deyişle Brexit'i geri alabilir.

Ancak, Parlamentonun AB Referandumu sonuçlarına karşı çıkma olasılığı düşük olmasıyla için hareketler sınırlıydı.

Kamuoyu açıklamalarına göre, anlaşma başarısızlığa mahkumdur. Bununla birlikte, siyasette hiçbir şey kesin değildir ve Meclis anlaşmayı reddetse bile, yenilginin büyüklüğü, bir sonraki aşamalar ve para birimi tepkisi için oldukça önemlidir.

1) Anlaşma başta reddedilir, ancak küçük bir farkla

Daha önce de belirtildiği gibi, kamuoyuna karşı reddetmelerin sayılması anlaşmaya karşı bir oylama için yeterlidir. Dahası, hükümet usul oylamasında zaten yenilmişti. Bununla birlikte, May'in, sadece 50 milletvekili veya daha azı ile “saygın bir kayıp” haline getirmek için yeteri kadar sadık bir oyuncu toplama şansı vardır:

Bu senaryoda, GBP/USD önemli ölçüde geriliyor ve hisse senedi piyasaları da tam bir çöküş olmaksızın düşüyor. Bu senaryo bir şekilde  fiyatlandırıldı. Başbakan daha sonra daha iyi bir anlaşma yapmak üzere Brüksel'e geri dönüyor. Hızlı ve yoğun görüşmelerden sonra küçük düzeltme ile geri döner.

May’in yeni başarıları, pazarlarda daha büyük bir çöküş korkusu ve yeni seçimlerden ve milletvekillerinin koltuklarını kaybetmesinden duyulan korkunun bir kombinasyonu akıllarda. Değiştirilen anlaşmada ikinci bir oylama yapılır ve bu sefer küçük bir farkla geçer. Pound, hisse senetleri ile birlikte rallliler.

Birçok Muhafazakâr milletvekili, İşçi partisi lideri Jeremy Corbyn’i iktidara getirecek yeni bir seçimden korkuyor. Anlaşma değiştiğinde kalplerindeki bir değişikliği haklı çıkarmayı da kolaylaştıracaklardır. Ve DUP'un ikinci bir anlaşmayı reddetmesi beklenirken, May'in anlaşmasının geçmesi için yeterli İşçi partisi isyancıları olabilir.

İkinci oylamada her zaman bir başarısızlık şansı var. Etrafında ikinci kez düşük olsa da, bu bizi ikinci senaryoya götürecektir.

Olasılık: Yüksek

GBP/USD tepkisi: değişken, önce aşağı, ardından muhtemelen yukarı

2) Anlaşma ezici bir çoğunlukla reddedilir

Bu senaryoda işler, özellikle de yasal tavsiyenin May'in Tory'leri kendi tarafında oy vermeleri için ikna etme çabalarına zarar vermesinin ardından hükümet için kötüye gidiyor. Ayrıca, İşçi Partisi whip'leri hareketlerini bir araya getiriyor ve sadece çok az kişi parti hattını kırıyor ve hükümete oy veriyor.

Sonuç, 50'den fazla milletvekili, belki de 100 kadar geniş kapsamlı bir yenilgi. Böylesi bir sonuç, May'i daha da tehlikeli bir halde bırakacaktır ve May istifaya çağrılacaktır. Belirsizlik seviyesi son derece yüksek olacak ve Pound'un hisse senetleriyle birlikte derin bir dalış yapması bekleniyor.

Daha sonra Milletvekilleri bir sonraki adımlara karar verecekler, ancak belirtildiği gibi derinden bölünmüş durumdalar ve üç alt senaryo açıyor.

Belirsizlik ne kadar uzun olursa, dalış o kadar derin olur.

2a) Brexit'te ilerlemesiz seçimler

Bu senaryoda,  çeşitli sonuçlar var ve büyük olasılıkla genel seçimler barındırıyor. Bu belirsizliği uzatacaktır. Buna ek olarak, muhalefet İşçi Partisi'nin kazanma şansı oldukça yüksektir. Piyasalar sol lider Jeremy Corbyn'in Downing Street 10 numaraya girme ihtimalini beğenmeyecek.

Seçim kampanyası devam ederken, saat 29 Mart 2019, Brexit Günü'ne doğru ilerliyor. Bir anlaşma olmadan, Birleşik Krallık anlaşmadan ayrılıyor. Sert Brexit'in beklentileri artacaktır ve GBP/USD dip görebilir.

2b) İkinci bir referandum

Anlaşmanın geniş bir şekilde reddedilmesi için başka bir alt senaryoda, milletvekilleri anlaşma üzerine ikinci bir referandum yapmaya karar verebilir. Ancak, sorunun ne olacağı belli değil: Anlaşma ve anlaşmasızlık mı? Anlaşma ve Brexit'in olmaması mı? Ya da her üç seçenek mi.

Her halükarda, ikinci bir oylama Sterlin üzerinde daha fazla baskı yaratabilir.

2c) 50.Madde'nin iptal edilmesi

Çoğu milletvekili kalma yanlısıdır ama halkın iradesine saygı göstermeye yemin etmişlerdir. Fakat siyasi bir kaosun ortasında, 50. Maddeyi iptal etmeye ve Brexit'i en azından geçici olarak biraz sakin olmaya itiraz etmeye karar verebilirler. Ayrıca ciddi bir tartışma ve yeni seçimlerden sonra Brexit ile daha düzenli bir şekilde devam edeceğine söz verdiler.

Çoğu milletvekili AB'de kalma yanlısıdır fakat halkın iradesine saygı göstermeye yemin etmişlerdir. Ancak siyasi bir kaosun ortasında, 50. Maddeyi iptal etmeye ve Brexit'i tersine çevirerek en azından geçici bir sakinlik sağlamaya karar verebilirler. Aynı zamanda ciddi bir tartışma ve yeni seçimlerden sonra Brexit ile daha düzenli bir şekilde devam edeceğine söz verdiler.

Yeni seçimler, belirsizlik anlamına gelse de Brexit'i iptal etmek, pazarların neşelenmesine ve sert bir şekilde toparlanmasına neden olacaktır. Sterling yeni zirvelere yükselebilir.

Sonuçta, önemli bir yenilgi senaryosu başta GBP/USD için negatif olacak ve büyük olasılıkla daha da kötüye gidecek. Ancak, milletvekilleri Brexit'i geri çevirmeye karar verirse, Sterling yükselecektir.

Olasılık: Orta

GBP/USD tepkisi: Milletvekilleri 50.Maddeyi derhal iptal etmedikçe bir gerileme

3) Anlaşma sürpriz bir şekilde geçer

Başbakan, Brexit anlaşmasını satmak için çok fazla direnç gösterir. Kamuoyuna ve Parlamentoya hitap etme fırsatlarını kaçırmaz ve ayrıntılar üzerine büyük bir bilgi verir. May'in dayanıklılığı bazı Tory Brexit'çilerini, anlaşmayı reddetmenin Brexit'i iptal edebileceğine ikna edebilir.

Üstelik, yeni seçimlerden ve koltuklarını kaybetmek korkmaları da onların zihnini değiştirmelerini sağlayabilir. En azından May'in yerine geçecek yarışmacılar tarafından yapılacak bir başka politik hesaplama, Brexit'in kendisine sahip olmayı tercih edebilirler ve daha sonra hala May'i suçlayabilirler.

Buna ek olarak, daha fazla işçi isyancıları "Brexit'i aşmayı" ve "halkın iradesine" karşı çıkmayı tercih etmeyebilirler. Tory Brexit'çileri hakkındaki argümana benzer şekilde, anlaşmanın Brexit'ten sonraki gün boyunca barutlarını korumayı geçmesini ve saklamasını tercih edeceklerdir. Anlaşmadan kaynaklanan hayal kırıklığı nedeniyle suçlamanın çoğu hükümete düşebilir ve İşçi Partisi politik faydalar yakalayabilir.

Bu senaryoda, anlaşma güçlü bir marjla geçer. GBP/USD, hiç fiyatlandırılmayan bu beklenmedik sonuçlara sert tepki gösterir. En azından 2020'nin sonu olan geçiş sona erene kadar büyük bir belirsizliği ortadan kaldırılır.

Sonuç olarak, düşük olasılık ve ani kesinlik, büyük bir ralliyle sonuçlanabilir.

Olasılık: Düşük

GBP/USD tepkisi: Bir yükseliş

Sonuç:

11 Aralık'taki Brexit oylaması Birleşik Krallık, ekonomi ve Pound'un geleceği için kritik. En olası senaryo, hükümet için küçük bir yenilgi ve anlaşmanın düzeltilmesinden sonra başarı. Pound düşmeye hazır olur fakat ardından ralliler.

Diğer bir seçenek, seçimlere veya ikinci tür bir referanduma yol açan büyük bir yenilgidir. Pound, büyük belirsizlik seviyesinde keskin bir şekilde düşmeye hazırlanır. Milletvekilleri, yine de 50.Maddeyi iptal edebilir ve Pound için büyük bir yukarı yönlü dönüş belirleyebilir.

Üçüncü ve beklenmedik senaryo, May'in anlaşmayı geçirmek için yeterli desteği almasıdır. Bu beklenmedik senaryo, fiyatlandırılmadığı için  muhtemelen Sterlini yükseltecektir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

İLGİLİ BAŞLIKLAR
  • BirleşikKrallık
  • Brexit
  • GBPUSD