Altın, 2018 dip seviyeleri yakınlarına doğru geriledi

  • Israrlı USD alım ilgisi, Cuma gününde taze satışlar teşvik etti.
  • Fed faiz arttırım beklentileri ve kaybolan güvenli liman talebi, satış görünümüne eklendi.

Altın, Cuma gününde yenilenen satış baskısı altında kalarak, önceki seansta kaydettiği mütevazı toparlanma kazançlarının tamamını sildi.

ABD Doları önceki kazançlarını sürdürerek, 10-günlük zirveleri yakınlarında tutunurken, dolar ile ölçümlendirilen altın gibi emtialar çevresinde zayıflık teşvik eden önemli faktörlerden biri oldu.

Bu arada, Perşembe günkü ABD tüketici enflasyonu Haziran rakamlarının, yıllık bazda manşet TÜFE’nin yaklaşık 6.5 yıldaki en büyük yükselişini kaydettiğini göstermesi, Fed’in bu yıl sonuna kadar en az iki faiz arttırımı daha yapması beklentilerini pekiştirerek, risksiz kıymetli metal üzerinde aşağı yönlü ek baskı yarattı.

Fed faiz arttırımı beklentileri, Fed Başkanı Jerome Powell’in, ekonominin düşük işsizlik ve enflasyonun merkez bankasının optimal aralığına doğru yükseliyor olmasıyla “iyi bir durumda olduğunu“ söylediği gece işlemlerindeki sıkılaşmacı yorumları ile desteklendi.

Bununla birlikte, borsa piyasaları çevresindeki pozitif işlem hissiyatı ile görülen azalan ABD-Çin ticaret tansiyonları üzerine yatırımcı risk iştahındaki devam eden gelişme de, kıymetli metalin güvenli liman talebi bulmasına destek sağlayamazken, 2018 dip seviyelerine doğru gerilemesini de duraksatamadı.

Kıymetli metalin düşük seviyelerde alım ilgisi mi bulacağı yoksa ABD’den majör piyasa hareketi yaratacak herhangi bir ekonomik veri eksikliğinde, zayıflama trendini mi sürdüreceğini zaman gösterecek. Yine de emtia, önceki beş haftada dördüncü gerilemesini belirleyerek haftayı negatif bir görünümde kapatma yolunda kalmayı sürdürüyor.

Altın, an itibariyle %0.47 kayıpla 1.240,70$ seviyesinde işlem görüyor.

XAU/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:

Destekler, 1238$ (2018 dip seviyesi) ve 1234$ (200-haftalık SMA) seviyelerinde bulunurken, 1247-48$ bölgesi, 1252-53$ bölgesi ve 1260$ (yatay seviye) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.

  • Altın