Meksika: Merkez Bankası 2016’dan beri ilk defa faizlerde değişikliğe gitmedi

FXStreet - Meksika Merkez Bankası (Banxico), beklendiği gibi, faiz oranlarını %7.00 seviyesinde sabit tuttu. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri ilk defa merkez bankası faiz arttırımına gitmedi. Hareket, Aralık 2015’te faizlerin %3.00 seviyesinden %3.25 seviyesine faiz arttırımı ile başlayan sıkılaşma döngüsünün sona erdiği olarak görülebilir.

Meksika peso’sunun stabilizasyonu, büyüme potansiyelin altında olması ve enflasyonun kısa dönemde zirve yapabileceği beklentileri, faiz arttırımlarının sonu için kapıları açtı. Enflasyonun gerilemeye başlaması durumunda, analistler faiz düşürme olasılıklarını değerlendirecekler.

Dün enflasyon verisi, yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’nin Temmuz ayında %6.44 ile Aralık 2008’den beri en yüksek seviyesine yükseldi, Banxico’nun %3 hedefinin oldukça uzağında. Endeks, Temmuz ayında %0.29 beklentisi üzerinde %0.38 seviyesine yükseldi.

Bugünkü bildiride, Meksika merkez bankası, faizlerde değişikliğe gidilmemesi kararının oybirliği ile alındığını açıkladı. Enflasyonu etkileyen tüm faktörleri yakından izlediklerini ve ABD ile politika farklılıklarını değerlendireceklerini söyledi.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.