EUR/USD, 1.1800 psikolojik seviyesinin altında 2018 dip seviyelerine geriledi

FXStreet -

   •  Israrlı USD alım ilgisi üzerine satış baskısı bozulmadan sürüyor.

   •  Bugünkü beklentilerle aynı çizgide gelen Euro bölgesi final TÜFE verileri destek sağlayamazken, paritenin gerilemesini duraksatamadı.

   •  Yatırımcılar, ABD konut piyasası verileri öncesinde, Draghi’nin konuşmasını takip edecekler.


EUR/USD paritesi, Çarşamba gününde gerilemesini sürdürerek, 1.1800 psikolojik seviyesinin altında, 19 Aralık’tan beri en düşük seviyesine geriledi. Parite, bu haftaki 1.20 psikolojik seviyesi civarından gerilemesini sürdürürken, üst üste üçüncü haftasında şimdiye kadar aşağı yönlü bölgede tutundu.

ABD Doları, kısa bir konsolidasyonun ardından boğa koşusuna kaldığı yerden devam etti ve ABD Tahvil faizlerinin geri izlemesine rağmen, 2018 zirvelerine dokundu ve paritenin Çarşamba günündeki aşağı yönlü baskısını arttıran önemli faktörlerden biri oldu.

Bugünkü çoğunlukla beklentilerle aynı çizgide gelen Euro-bölgesi final Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları, flaş tahminleri karşılaşırken, Euro’ya destek sağlayamadı ve USD’nin süregelen yukarı yönlü güçlü hissiyatı, paritenin gerilemesinin özel yönlendiricisi oldu.

Veri cephesinde yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin konuşmasını ve ABD’den, İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri ile birlikte, Endüstriyel ve İmalat Üretimi verileriyle, Atlanta Fed Başkanı R.Bostic’in konuşması bekleniyor.

EUR/USD paritesi, an itibariyle %0.41 kayıpla 1.1791 seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD için önemli teknik seviyeler

Destekler, 1.1770-65 bölgesi ve 1.1740-30 bölgesi seviyelerinde bulunurken, 1.1800-ortaları ve 1.1900 (psikolojik seviye) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.