WTI, 48$ seviyesinde 2-haftalık dip seviyesini yenilemesinin ardından kayıplarını toparlamaya başladı

FXStreet - Ham petrol fiyatları, Cuma gününde, dünkü ağır kayıplarına omuz silkmekte zorlanıyor, West Texas Intermediate, an itibariyle %0.43 kayıpla 48.38$ seviyesinde işlem görüyor. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid A. Al-Falih’in, Irak’ın petrol kısıntısı anlaşmasına olan bağlılığını güçlendirdiğini, bunun da küresel petrol piyasasına pozitif yansıyacağını söylemesinin üzerine Cuma günü 50.22$ seviyesinde 10-günlük zirvesine sıçramasının ardından, duyurunun, yatırımcıları piyasanın dengelendiğine ikna etmeye yetmemesi ile WTI kazançlarını sürdürmekte başarısız oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın Cuma günü erken saatlerde yayınladığı Ağustos ayı Petrol Piyasa Raporu, küresel ham petrol arzının, Temmuz ayında günde 520.000 varil yükseldiğini duyurdu. Bunun yanında, Reuters’in haberine göre, “kartel ve onun 10 ortağı, yılın başından günümüze kadar günde 1.2 milyon varil üretim kesintisi ile %87 uyuma ulaştı.“ OPEC ve OPEC-Dışı ülkeler, an itibariyle anlaşılan kotanın günde yaklaşık 470.000 varil üzerinde üretiyorlar.“

Yatırımcılar, iyimser açıklamalardan ziyade gerçek verilere dikkat ediyor görünüyorlar ve ham petrol, üretimin yakın zamanda düşmemesi durumunda sıkıntı çekmeye devam edecek görünüyor.

WTI için önemli teknik seviyeler

50.40$ (10 Ağustos zirve), 51.05$ ve 52$ (25 Mayıs zirve) seviyeleri direnç, 48 (psikolojik seviye/günlük dip), $46.40 (25 Temmuz dip) ve 45.40$ (24 Temmuz dip) seviyeleri WTI için destek oluşturabilir.

Feragatname: Bu sayfadaki tüm bilgiler değişebilir. Bu web sitesinin kullanımı ile kullanıcılar kullanıcı sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Lütfen gizlilik koşullarını ve hükümlerini okuyunuz. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Diğer finansal araçlar içinden döviz ticaretini tercih etmeden önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz. FXStreet’de ifade edilen görüşler bireysel yazarlara aittir, fxstreet.com veya yönetimin görüşlerini ifade etmemektedir. Bilgilerde hatalar yada eksikler bulunabilir. FXStreet bağımsız yazarların görüşlerini doğrulamak zorunda değildir. FXStreet’de verilen herhangi bir görüş, haber, araştırma, analiz, fiyatlar veya fxstreet.comtarafından bu sitede yayınlanan bilgiler çalışanlar, ortaklar yada katkıda bulunanlar tarafından genel piyasa yorumu olarak verilmiştir ve yatırım danışmanlığı teşkil etmemektedir. FXStreet bu tür bilgilerin kullanımı nedeniyle doğrudan yada dolaylı olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir kar kaybı herhangi bir sınırlama olmaksızın herhangi bir kayıp ya da hasar için sorumluluk kabul etmemektedir.